Home Főhírek Külföld Egyre nagyobb bizonyossággal állítható: új rekord várható a gabonatermelésben

Egyre nagyobb bizonyossággal állítható: új rekord várható a gabonatermelésben

Kép: ©FAO/ Genya Savilov

A FAO élelmiszerár-index stabil maradt; a globális készletfelhasználási mutató az elmúlt 16 év legmagasabb értéke felé masírozik.

Kép: ©FAO/ Genya Savilov

Róma, 2018. február 1. – A mostani 2017-18-as szezon végével soha nem látott mennyiségben áll majd rendelkezésre búza és kukorica, köszönhetően a vártnál jobb termésátlagoknak, olvasható a FAO, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, legújabb előrejelzésében.

Gabonakészletek és –igények gyorsjelentésből azt is megtudhatjuk, hogy a legfontosabb gabonafélék nemzetközi piaca a hatalmas készletek miatt kiegyensúlyozott marad. A készletfelhasználási mutató, ami a tartalékok nagyságáról árulkodik, pedig várhatóan eléri az elmúlt 16 év legmagasabb értékét.

A FAO élelmiszerár indexe eközben változatlan maradt januárban, és a tavaly ilyenkori értékéhez képest 3 %-kal alacsonyabb szinten van.

Sok termés – hatalmas készletek

A FAO előrejelzése szerint tavaly a megtermelt gabona mennyisége elérte a 2640 millió tonnát, ami 1,3 %-kal túltesz a 2016-os rekordértéken is.

A szemestakarmányok termelésének növekedése, kiemelten a kukorica az Európai Unióban, Mexikóban és Kínában, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy 13,5 millió tonnával felfelé kellett korrigálni az előző, decemberi értéket.

Jelen állás szerint, búzából is többet arattunk 2017-ben, főleg Kanadában és Oroszországban, illetve rizsből is, Kínában.

A FAO emellett a gabonafelhasználás növekedését is valószínűsíti, főként a szemestakarmányok iránti kereslet miatt (EU, Brazília, Kína, Mexikó).

Mivel a gabonakibocsátás nagyobb mértékben nőtt, mint a felhasználás mértéke, a készletek várhatóan meghaladják a termelési szezon eleve magas kezdeti szintjét is. Ezzel 27,7 %-ra emelkedik a készletfelhasználási mutató.

A nemzetközi terménykereskedelem volumene (a kukoricát kivéve) közben zsugorodni látszik.

Stabil élelmiszerárak

Összességében nem volt elmozdulás az alapvető élelmiszerek nemzetközi árindexében. Bár drágultak a főbb gabonafélék és a pálmaolaj, ezt ellensúlyozta a cukor, vaj és sajt iránti csökkenő kereslet.

Hiába a bőséges kínálat, a gabonárakat az időjárás és a gyengébb amerikai dollár körüli aggodalmak 6 %-kal feljebb nyomták.

A növényi olajok árindexe szinte változatlan maradt, ahogy a pálmaolaj mérsékelt drágulását ellentételezte a napraforgó és a repce árcsökkenése.

A FAO tejtermék-árindexe 2,4 %-kal alacsonyabban zárt januárban az előző hónaphoz képest. Hiába adtak többet a tejporért a nemzetközi kereskedelemben, ha alacsony volt az érdeklődés a vaj és sajt iránt, illetve az északi félgömb országai is jelentős készletekkel jelentek meg a piacon.

A bőséges elérhetőség okán a cukorárak 1,6 %-os csökkenésükkel már több mint 30 %-kal vannak alacsonyabban az egy évvel ezelőtti szintjüknél.

Hónapról hónapra szinten teljesen változatlan azonban a húsfélék összesített mutatója, mivel a baromfi és sertés iránti gyenge keresletetet kiegyenlíti a más húsok iránti megnövekedett érdeklődés.

Forrás és további információ:

PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
lea.plantek@fao.org

+36 1 461 2035

 

ElőzőNagy mennyiségű csapadékra, havazásra figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat.
KövetkezőÚj gyógymódot találtak a rák ellen! Az új módszer tíz nap alatt végzett a rákkal!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás