Nagyon ritkán eszünk bárányhúst, de ha összetalálkozunk vele, érdemes kipróbálni akármilyen változatban. A bárányhús a néhány éve divatossá váló gyrosszal került be a gyakran fogyasztott ételek közé, de pechünkre azt meg csirkehússal adják Magyarországon sok helyütt.
A következő neveken ismerjük: birka vagy juh. Az egyévesnél fiatalabb állatokat hívják báránynak. A legfinomabb az a bárány húsa, amelyik még szopik. Ezt hívjuk tejes báránynak.
Egy bárány nyolc hetes kora tájékán kezd el legelni. Bárány tehát egyéves korig az állat, ezután birkaként nevezzük. A legfinomabb tehát a nyolc hétnél fiatalabb állat húsa, ez még az anyja tején él, ezért hívják tejes báránynak.
Az igazán nagy birkaexportőrök az ausztrálok, az új-zélandiak, és még pár dél-amerikai ország. India több területén is kedvelt étel. Anglia is nagy birkatenyésztő ország, de a török és görög konyhában is megvan a maga helye, így a világ több országában kedvelt étel. Horvátországban is kedvelt húsfajta.
A birka minden valószínűség szerint a vad mufflon utódja, és az első az olyan állatok közül, melyet háziasítottak. A bárány több ezer éve a kultúra része, hiszen benne van a Bibliában is, mint áldozati bárány. Vagy ott van Dávid király, aki juhokat őrzött. A báránynak kultikus szerepe van népek kultúrájában, így a gasztronómiában is. Húsát több mint tízezer éve fogyasztják. Magyar különleges állat, a rackajuh, mely honfoglaló őseinkkel került a Kárpát-medencébe. Mára már védett állat. Elsősorban tiszta genetikája miatt.
Ennek az állatnak nem csak a húsa, de a teje is finom. Fontos a gyapja is. A juh kevesebb tejet ad, mint a tehén, de a tej, amit ad, kalciumban gazdagabb, és zsírosabb is. A Feta sajt juhtejből készül. A Manchego, a francia Roquefort, és a Pecorino Romano is.
A bárányhús finom és ízletes és gyorsan elkészül. Az ilyen jellegű ételek vajon elkészítve az igaziak, így puhák maradnak. A bárnyhús többféleképpen elkészíthető, süthető, grillezhető, és párolni is lehet. nagyon finom a nyeles bárányborda. Zöldségekkel főzve nagyon jó raguk készíthetőek bárányhúsból. És gyümölcsökkel is nagyon jó, érdemes kipróbálni a sárgabarackos bárányhúst. Nagyon finom zöldfűszerekkel, így ízletes levest készíthetünk belőle. Nagyon jó ízű a bárányburger is. Ízletes a zöldséges bárányragu krumplipürével összesütve.
A birkahús ennél zsírosabb, vörös hús, a faggyú miatt erős illata lehet. Birkahús készítésénél arra kell ügyelnünk, hogy a faggyút mossuk le, a húst pedig le kell forrázni ecetes vízzel. Ezután hideg vízzel mossuk át, a nem kívánt illatot így lehet csökkenteni. A húsnak a here része is fogyasztható, ezt is ajánljuk kipróbálásra mind bárány, mind birkahúsnál. Faszénen érdemes elkészíteni, vagy pörköltként. Érdemes kipróbálni. A bárány vagy birkahús tehát tetszőlegesen elkészíthető, számos különböző módon. Ez a fajta hús a gasztrokultúra része, és a bárányhoz fehér bort ajánlanánk, a birkahúshoz pedig vörös bort, mert vörös hús.
Kinek-kinek ízlése szerint. Magyarországon nem olyan népszerű a birkahús, a bárány még inkább. De az sem kimondottan. Nem is tenyésztik olyan nagy számban őket. Nálunk népszerűbbek a hagyományos húsok, mint a disznó vagy marha. Ha tehetik tehát, egyenek bárány- vagy birkahúst, megkóstolni feltétlen érdemes. Egyszer megéri, sőt talán meg is tetszik az íze. Viszont ritkábban kapni, éttermekben sem igazán jellemző, tehát ennek egy nagyon különleges alkalomnak kell lennie.
(Forrás: Delina/mindmegette.hu)