Világviszonylatban is figyelemre méltó aranylelőhelyet találtak Bosznia-Hercegovina nyugati részén. A Jajca környéki telér különlegesen magas nemesfémtartalma miatt több nemzetközi bányavállalat érdeklődését is felkeltette.
Bosznia-Hercegovina hegyei között a középkorban komoly nemesfémbányászat zajlott. Az ezüst- és aranytárnák viszont az idők során kimerültek, a 20. század elejére pedig a balkáni állam bányászai már csak réz-, kősó- és szénkitermeléssel foglalkoztak. Néhány évvel ezelőtt azonban a fővárostól néhány kilométerre északra ismét aranyat találtak a geológusok, ez pedig valóságos aranylázat idézett elő Boszniában.
Ekkor kezdett arany után kutatni a Lykos Balkan Metals is, amelynek a szakemberei nemrég szenzációs bejelentést tettek: Jajca közelében, a Pliva folyó mentén egy világviszonylatban is különösen gazdagnak számító telérre leltek. A cég vezetője szerint a vízfolyás egykori medrében leülepedett hordalék tonnánként 27,5 gramm, vagyis csaknem egy uncia aranyat tartalmaz, ami aktuális áron számítva több mint 1900 dollárt ér.
Viszonyításképpen érdemes megjegyezni, hogy a világ aranybányaiban egy tonna kőzet vagy hordalék átlagosan 5-8 gramm aranyat tartalmaz.
A bosnyákok azonban még nem kerültek közelebb az eldorádóhoz, a becslések szerint legalább 900 millió dollár értékű aranykincs kitermelése ugyanis még nem kezdődhet meg.
Előbb ugyanis környezeti tanulmányt kell készíteni, és csak akkor indulhat meg a kitermelésre vállalkozó bányatársaságok megversenyeztetése. A Dnevni avaz című szarajevói napilap szerint a hosszadalmas procedúra miatt az első bosnyák aranyszemcsék leghamarabb 2025-re kerülhetnek a nemesfémpiacra.
Mindezek ellenére a Lykos Balkan Metals szerint már
több ausztrál és amerikai vállalat is érdeklődött a felfedezés iránt, amelyek készek részt vállalni a további kutatások finanszírozásában.
A szóban forgó cég Jajca környékén kívül négy helyszínen végez kutatásokat Bosznia-Hercegovinában, és a nemesfémek mellett olyan értékes ipari nyersanyagokat is keresnek, mint a lítium vagy a magnézium.
Nyitókép: Shutterstock