Home Főhírek Bűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfó Egymást érik a balesetveszélyes helyzetek a Dózsa György úti kereszteződésben

Egymást érik a balesetveszélyes helyzetek a Dózsa György úti kereszteződésben

Átépítik a Dózsa György úti kereszteződést, csak a két ember halálával járó baleset után döbbentek rá, hogy veszélyes. A tragédia okozásával gyanúsított, hírhedt Mercedes-sofőr számára talán ez sem mentő körülmény. A Duna csatorna Kékfény című műsorában a baleset körülményeinek jártak utána.

Ahogy azt a Hirado.hu is megírta korábban, a Fővárosi Törvényszék másodfokon helybenhagyta a májusi Dózsa György úti halálos gázolás gyanúsítottjának házi őrizetét.

A májusi karambolban egy Citroen egy Mercedes elé fordult be, majd mindkét kocsi egy buszmegállóba vágódott, ahol öten megsérültek. A Citroen két utasa meghalt, a gépkocsik vezetői kisebb-nagyobb sérülésekkel, de túlélték a csattanást. Az összetört fehér Mercedesből M. Richárd mászott ki – a most 40 éves férfi egykor tagja volt a kecskeméti maffiaperben elítélt bűnszervezetnek. M. Richárd korábban jogerősen 8 évet kapott, büntetését azóta letöltötte.

A férfi most úgy védekezett, hogy a citroenes eléje kanyarodott és nem adta meg neki az elsőbbséget.

M. Richárd (k) távozik a Budai Központi Kerületi Bíróság Fő utcai épületéből 2017. augusztus 21-én. MTI Fotó: Mohai Balázs

Őrült tempóban haladt a Mercedes

Egy igazságügyi műszaki szakértő hónapokig dolgozott az ügyön, az augusztus végére elkészült szakvéleményből aztán részletek kerültek nyilvánosságra. A szakértő szerint a két autó a Dózsa György úton a külső sávban ütközött. Azt állapította meg, hogy a Citroen vezetője levágta a balra kanyarodás ívét, átlépte a felezővonalat és behajtott a Mercedes elé.

A szakértő úgy számolt, hogy ha a Citroen vezetője szabályosan, balra nagy ívben fordul, akkor a két autó elkerüli egymást, és nem történik meg a karambol. Ugyanakkor azt is megállapította, hogy a Mercedes az ütközés pillanatában 135-140 km/óra sebességgel haladt. „Az ilyen baleseteknél perdöntő, hogy a sebesség mennyire megtévesztő” –mondta Vida Gábor igazságügyi közlekedési szakértő.

Minél messzebb van egy kocsi, annál nehezebb felmérni a sebességét

„Elsőbbség meg nem adása baleseti ok mellett megjelenik a másik járműnek a sebességtúllépése, mint lehetséges baleseti ok, és minél nagyobb ez a sebességtúllépési mérték, annál inkább a baleset oka nem az elsőbbség meg nem adása lesz, hanem a másik járműnek a sebességtúllépése” – nyilatkozta Vida Gábor.

A szakértő elmondta: „a bizalmi elv arról szól, hogy én joggal várhatom el, hogy mindenki szabálykövetően viselkedik, szabálykövetően végzi járművezetői tevékenységét és ennek az lesz az eredménye, hogy nem következik be közlekedési baleset.”

Összeroncsolódott személyautók a fővárosi Dózsa György út és Kassák Lajos utca kereszteződésében 2017. május 15-én. MTI Fotó: Mihádák Zoltán

Koltai Zsuzsanna közlekedési ügyvéd azt mondta, aki jelentős mértékben túllépi a megengedett sebességet, annak számolnia kell azzal, hogy ez megtévesztheti a többi autóst.

„Jelentős sebességtúllépésnél meg is fordul a felelősség a joggyakorlatban, tehát ismeri a joggyakorlat az osztott felelősséget, hogy mindkét jármű vezetője felel, de ismeri azt is, amikor megfordul a felelősség” – nyilatkozta Koltai Zsuzsanna.

A száz százalékos sebességtúllépés lakott területen 100 kilométer per óra. A bírói gyakorlat szerint ez abszolút megtévesztő sebességnek számít, májusban M. Richárd pedig még ennél is többel, legalább 135-el ment. Mercedese egy pillanat alatt tűnt elő a semmiből, egy ilyen kocsi pedig elképesztő gyorsulásra képes.

A Kékfény úgy tudja, hogy M. Richárd a gépjárművét nem sokkal a baleset előtt vásárolta, mondhatni ismerkedett vele, amikor odalépett neki a Dózsa György úton.

Az autók fekete doboza

Hogy mi történt pontosan az utolsó másodpercekben, azt csak találgatni lehet, az igazságügyi szakértő is csak valószínűsíteni tudja a történéseket. A helyszíni nyomokból, a karambolos autók helyzetéből, deformálódásából, a térfigyelő kamerák töredékes felvételeiből próbálta rekonstruálni a balesetet, pedig létezik már egy pontosabb módszer.

Vida Gábor igazságügyi közlekedési szakértő a Műszaki Egyetem egyik oktatóműhelyében egy olyan elektronikai egységet mutatott a Kékfény stábjának, amely az autók elektronikus rendszeréből segít kiolvasni a balesettel kapcsolatos adatokat. Minden autóban, amiben van légzsák és ABS, a komputer folyamatosan elemzi a kocsi mozgását, sebességét, irányát, gyorsulását, hogy beavatkozhasson, amikor baj történik.

Amerikában az autók fekete doboza a balesetet megelőző utolsó 5 másodpercet rögzíti, Európában azonban adatvédelmi elvekre hivatkozással nem kötelezik erre az autógyártókat.

„Műszakilag, technikailag minden autó képes arra, hogy ezeket az adatokat tárolja, és hozzáférhetővé tegye egy független szakértő számára. Egyedül jogalkotói kérdés az, hogy ezt kötelezővé tegyék, vagy csak a járműgyártókra bízzák, ahogy most jelenleg ez az európai rendszerben érvényes” – mondta a szakértő.

A nagy márkák többsége ódzkodik ettől, Európában a Volvo és a Toyota azonban feloldotta a titkolózást, nem akadályozzák a központi egység adatainak kiolvasását.

Átépítik a helyszínt

A Dózsa György úton, a külső sávban még mindig láthatók a baleset nyomai: a két kocsi barázdákat szántott az aszfaltba. De miért pont itt történt a karambol?

Amíg a Kékfény stábja a helyszínen forgatott, több incidens is történt. Például egy szürke kocsi, majd egy teherautó is bent ragadt a kereszteződésben: aki nem jut át a zöldön, az a pirosban reked, aztán menekülhet. A délutáni csúcs idején percenként sodródnak az autósok baleseti helyzetbe ebben a kereszteződésben; itt még a legszelídebb autóvezető is rákényszerülhet a szabálytalankodásra.

A stáb mindezek miatt levelet írt a Főpolgármesteri Hivatalnak. A hivatal azt válaszolta: a baleset után felülvizsgálták a kereszteződést, és arról döntöttek, hogy átépítik.

Mi fog történni?

Megszűnik a telezöld, és a Dózsa György úton mindkét irányból külön balra kanyarodó sávot létesítenek. Az út ezen a helyen olyan széles, hogy elfér a kétszer három sáv is. Ezek tervek –de az átépítés határidejét egyelőre nem tudni.

Házi őrizetben M. Richárd

Időközben a Citroen vezetőjének bevonták a jogosítványát, M.Richárdot pedig közúti baleset gondatlan okozásával gyanúsították meg.

Az ügyészség kérte a férfi előzetes letartóztatását, a Fővárosi Törvényszék azonban végül nem tartotta indokoltnak az előzetest, viszont elrendelte M. Richárd házi őrizetét.

Forrás és képek: hiradó.hu

ElőzőKezdődik a migránsok üdültetése a Kis-Balaton mellett
KövetkezőItt süthet ma a legtöbbet a nap
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás