Angolnák telepítése pusztíthatta ki a balatoni menyhal-populációt a 20. században. 2015-ben megpróbálták visszatelepíteni az őshonos fajt, eddig azonban úgy tűnt, eredménytelenül.

Kihaltnak hitt őshonos halfajra, menyhalra bukkantak a Balatoni Limnológiai Intézet kutatói a tóban

– közölte az Ökológiai Kutatóközpont. Csütörtökön két egészséges példányt fogtak ki. Mint írják, a faj 2015-ös visszatelepítése mindezek alapján nem volt hiábavaló.

A menyhal a múlt század közepétől jelentősen megritkult a tóban, majd minden bizonnyal ki is pusztult.

Ennek elsődleges oka vélhetően az akkoriban nagy tömegben telepített angolna volt, mely hatékony ragadozója a vele hasonló élőhelyen előforduló halfajnak.

2015-től a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. és a Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszékének együttműködése által megindult a menyhal visszatelepítése a tóba.

Eddig azonban egyetlen példányt sem sikerült kimutatni a monitorozások alkalmával és a balatoni horgászok zsákmányában is csak néhány alkalommal került elő a faj a visszatelepítés óta.

A kutatók által fogott példányok körülbelül 25-30 centiméter nagyságúak voltak, fényképezés után pedig visszakerültek a tóba. A balatoni populáció megerősödésére még várni kell, addig a fajra horgászati tilalom van érvényben. Azonban a felmérés eredményei bizonyítják a telepítés hatékonyságát, ami egy újabb lépés a Balaton őshonos halállományának megőrzéséhez.

A menyhal (Lota lota) Magyarországon a tőkehalfélék egyetlen édesvízi képviselője, a hazai folyók többségében előfordul. A Magyar Haltani Társaság internetes szavazásán a 2013-as év halának választották meg.

Az 1960-as évek elején eltűnt, tőkehalhoz hasonlító menyhal balatoni újratelepítését tavaly kezdte meg a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt., amely szerint az év végére a ragadozó populációja akár a kétezret is elérheti a Balatonban, miután augusztus végén 400 példányt telepítettek a tóba a szántódi révnél – közölte a Magyar Idők.

© Wikipedia

A cég a gödöllői egyetemmel együtt most azt kutatja, hogy mikor éri el a hal az önnfenntartó szaporodóképességet. Egyelőre a 25 centisnél kisebb kifogott példányokat vissza kell dobni a Balatonba.

© balatonhal.hu

A menyhal (Lota lota) gazdasági szempontból nem nagy jelentőségű, de a beszámoló szerint a horgászok kedvelik. A húsa szálkamentes, halikrával és ivadékkal táplálkozik, 30-35 kilósra is megnőhet, a hazai vizeinkben legfeljebb húsz évig él.

wikipedia, hvg

Hirmagazin.eu

ElőzőFontos haladékot kapnak a budapesti taxisok
KövetkezőHasználja a Google Meetet? Nagyon jó hírt közölt a Google! – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza