Október 12-éig ismét adóelőleget kell fizetniük az egyéni vállalkozóknak. Cikkünkben részletezzük a vállalkozói jövedelem, az átalányban megállapított jövedelem esetén alkalmazandó, valamint a vállalkozói kivét utáni adóelőleg-szabályokat, a fiatal gazdák támogatására vonatkozó tudnivalókat, illetve a 2019. évi változásokat.
Vállalkozói jövedelem szerinti adózók adóelőlege
A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói bevétele esetében az adóelőleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján meghatározott vállalkozói adóalap (szja-törvény 47. § (1) bekezdése).
A bevételt csökkentő kedvezmények már év közben figyelembe vehetők az adóelőleg összegének megállapításakor, ami például a kisvállalkozói kedvezmény érvényesítését jelenti az újonnan beszerzett, a vállalkozói tevékenységet közvetlenül szolgáló, kizárólag üzleti célt szolgáló tárgyi eszközök esetében.
A bevétellel szemben elszámolható költségek az szja-törvény 11. számú mellékletében foglaltak szerint számolhatók el.
A bevételnek a költségeket meghaladó része minősül jövedelemnek, melyből levonható az előző év(ek)ről áthozott és elhatárolt veszteség a jövedelem 50 százalékáig.
Az ily módon megállapított összeget kell vállalkozói adóalapnak tekinteni, mely után az adó mértéke 9 százalék.
A megállapított adó összege csökkenthető a kisvállalkozói adókedvezmény címén levonható összeggel (szja-törvény 13. számú melléklete).
A 2016. december 31-ét követően megkötött hitelszerződések esetében a kamat összege adókedvezményként érvényesíthető (e hitelek tekintetében megszűnt a 6 millió forint korlát az adókedvezmény érvényesítésekor), viszont a 2017. január elsejét megelőzően kötött szerződések esetében azonban még vannak korlátok.
A kisvállalkozói adókedvezmény azzal a korlátozással érvényesíthető, hogy a csökkentés mértéke nem lehet több a vállalkozói személyi jövedelemadó 70 százalékánál.
Az adózónak vállalkozói osztalékalapot csak az éves bevallás benyújtásakor kell levezetnie, és a vállalkozói osztalékalap után fizetendő szja-t és ehót is ekkor kell megfizetnie azzal, hogy az ehofizetési kötelezettség megállapításánál a 450 ezer forintos felső határra is figyelemmel kell majd lenni.
Forrás: NAV, adozona