A Zika vírus előbb vagy utóbb eléri Észak- és Dél-Amerika összes országát, kivéve Kanadát és Chilét, ahol nem honos az a szúnyogfajta, amely terjeszti.
Ezt az Egészségügyi Világszervezet szakértői mondják a születési rendellenességgel fenyegető, arrafelé újkeletű vírusról.
A fertőzés látható tünetei enyhék: hőemelkedés, fejfájás, kötőhártyagyulladás. Azért veszélyes, mert magzati korban állítólag kisfejűséget, mikrokefáliát okoz.
Az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, Margaret Chan azt magyarázta, hogy bár tudományosan még nem igazolt, hogy a Zika vírus kisfejűséget okoz, a közvetett bizonyítékok meggyőzőek és rendkívül aggasztóak.
A Zika vírust 1947-ben mutatták ki először egy majom szervezetében Afrikában, a Victória-tóhoz közeli Zika erdőségben. Azóta jellemzően az afrikai kontinensen, Délkelet-Ázsiában és a Csendes-óceáni szigetvilágban okoz megbetegedéseket.
Az amerikai kontinensen Brazíliából jelentették az első esetet tavaly tavasszal. Az elmúlt 12 hónapban majdnem 3900 brazil újszülöttről derült ki, hogy kórosan kis koponyával jött a világra. Egy évvel korábban csak 150 ilyen esetet regisztráltak.
A brazíliai helyzet azért is aggasztó, mert augusztusban olimpia lesz Rio de Janeiróban.
Az amerikai járványügyi központ arra figyelmeztet, hogy mostanra kiderült: a Zika vírust nemcsak a szúnyogok terjesztik, hanem szexuális úton és vérátömlesztéssel is elkapható. (A három brit beteg mindegyike Dél-Amerikában járt, ott fertőződött meg.)
Az Aeges aegypti moszkítófajtát vegyszerrel és génmódosított törzsek telepítésével is irtják Észak- és Dél-Amerikában.
Forrás: euronews