fogapolas d000010A507a63ea19324

A helyes étrend a hosszú és egészséges élet legfőbb titka. Szerencsére az, hogy mi a helyes étrend, ma már egyáltalán nem titok. Arról viszont már csak kevesen tudnak, hogy fogainknak sem mindegy, mit és hogy eszünk. Ha meg akarjuk óvni fogaink egészségét, a szájápolás rendszeres kiegészítője lehet a cukormentes rágógumi, amely nem csak a fogak tisztán tartását és a kellemes leheletet segíti elő, hanem a száj egészséges pH-értékének egyensúlyban tartását is. A rágózással ugyanis automatikus nyáltermelés indul be, amitől az étkezések, nassolás után szinte azonnal jelentkező savasodás – ami a szájüregben elinduló emésztési folyamat következménye – megállítható.
Egyél úgy, hogy a fogaid is örüljenek!

Nincs olyan étrend-ajánlás, olyan diéta vagy táplálkozással kapcsolatos elmélet, amely ne térne ki a finomított cukor káros hatásaira. A cukor felelős a szervezet elsavasodásáért, mozgási szervrendszerünk minőségének romlásáért, de még a vitaminhiány kialakulásáért is. A cukor ráadásul alattomosan kivonja a kalciumot a csontokból, és az immunrendszer működését is megzavarja.

Mit művel a cukor a szánkban?

Cukor és keményítő fogyasztása után a szájban található baktériumok plakksavat termelnek. A foglepedék megemelkedett savszintje pedig a fogzománc ásványianyag-tartalmának csökkenését eredményezheti. Ha pedig ez csökken, a fogszuvasodás veszélye igencsak megnő.

Van viszont egy természetes védelmet biztosító anyag, ami segít a fogszuvasodás esélyének csökkentésében: a nyál. A nyál ugyanis segít kiöblíteni az ételmaradékokat a szájból, semlegesíti a plakksavakat, és elősegíti a fogzománc ásványi anyag tartalmának megtartását.

A rágózás jótékony hatásai

„A rossz fogak megkeseríthetik életünket, és további komoly betegségekhez vezethetnek, és mindezek mellett nagyon költséges a gyógyításuk is. Érdemesebb „befektetni” és megfelelően ápolni őket. A helyes szájápolás nem nagy ördöngösség és a rá áldozott napi 6-10 perc igen sok kellemetlenségtől megkímél minket. A cukormentes rágóguminak közismerten jelentős és jótékony szerepe van a fogak tisztán tartásában és a szájhigiénia megőrzésében. Többek között tisztítja a fogakat, kellemes leheletet biztosít, stimulálja a rágóizmokat, segít a koncentrációban, a stressz oldásában, és a káros szenvedélyekről való leszokásban is. Ha minden étkezés után cukormentes rágógumit rágunk, csökkentjük a lepedék lerakódásának esélyeit, hiszen a rágógumi rágása fokozza a nyálteremést, ezzel javítja a száj öntisztulását, a nyállal kiválasztott semlegesítő molekulák csökkentik a savképződést megőrizve ezáltal a plakk PH-egyensúlyát, amely csökkenti a fogszuvasodás veszélyét.” – mondta el nekünk Dr. Balsai Tamás fogszakorvos

Természetesen, a cukormentes rágózás is csak akkor van jó hatással a szervezetünkre, ha megfelelő mértéket tartunk. Az étkezések után vagy más apropóból maximum 15-20 percet ajánlott rágózni, napi 4-5 alkalommal. Az egészséges rágózás szabálya tehát ez: gyakrabban de kevesebb ideig.

Milyen a fogainknak is kedves étrend?

1. Elsősorban kiegyensúlyozott! Próbáljunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, halat és feldolgozatlan élelmiszert illeszteni az étrendünkbe. Nassoláshoz válasszunk friss gyümölcsöt, zsírszegény sajtokat, szendvicseket vagy nyers, szeletelt zöldséget!

2. Ha nem tudunk lemondani az édességről, próbáljuk a nasikat a főétkezések idejére korlátozni.

3. Ellenőrizzük az élelmiszercímkéken feltüntetett információkat, és ügyeljünk a rejtett cukortartalomra is! A rejtett cukrok olyan változatos neveken szerepelhetnek, mint dextróz, glükóz, szacharóz, fruktóz stb.

4. Az étkezések között, napi 4-5 alkalommal fogyasszunk cukormentes rágógumit