A Veszprém megyei Lovas községben található Európa egyetlen őskori vörös festék bányája, hasonló csak Afrikában van. Az ősember vörös agyagot bányászott itt, melyet kultikus célokra és díszítésre használt.
A feltáráskor közel 150 lelet, csonteszköz került elő, ezek egy részéből állandó kiállítás látható a faluban.
Nemcsak az útépítés során volt fontos a bánya területe, hanem régészeti szempontból is jelentőséggel bírt, hiszen a feltáráskor száznál is több leletet találtak, amelyek most múzeumban tekinthetők meg – mondta Kovácsné Kasza Katalin régész technikus.
Korábbi kutatások szerint megállították, hogy 35-45 ezer éves leletekről lehet szó, azonban egy szénizotópos vizsgálat kimutatta, hogy akár tizenegyezer-hétszázötven éves leletekről volt szó.
Ebben az időszakban az ember gyűjtögető életmódot folytatott, halászott és vadászott, azonban semmiféle bizonyíték nem volt arra, hogy bányászott is volna. A lovasi festékbányában talált leletek azonban bebizonyítják, hogy az ember bányászott is több ezer évvel ezelőtt – mondta a szakértő.
A bányában olyan csontos anyagokat és leleteket találtak, amelyeket az ember vélhetően eszközként használt. A szakértő szerint az ember direkt vitte a bányába a megformált eszközöket, melyeket bányászáshoz használt, hiszen lehetett vele kaparni, fejteni a vörös porfestéket.
A vörös színt összehozták a vérrel, az élettel és az erővel. Afrikai népeknél megfigyelték, hogy testüket és arcukat is befestették vele, harcok előtt, de temetkezés során is használták. Mint azt a régész technikus elmondta, Európában egyedül a Lovasi községben található ilyen bánya, a világon máshol pedig Afrikában van hasonló.
Forrás: hirado.hu