Egy város, ahol nincsen rendőrség, a fizetés 1200 euró és minden embernek van háza és munkája. Ez jellemző erre a spanyol kisvárosra, Marinaledára, ahol mindez a helyi polgármesteren múlt!
Nincs bűnözés, nincs munkanélküliség, minden embernek van saját telke és háza. Ez a helység Andalúziában található, a kis városka neve Marinaleda. A helyi mezőgazdasági szövetkezeteknek köszönhetően mindenkinek van munkája, a település virágzik.
A festői szépségű Campina völgyében található, ahol mérföldnyi olívaültetvények és arany színű búzamezők borítják be a festői lejtőket. A városka egy tipikus andalúz település, Spanyolország amúgy legszegényebb déli tartományában.
Ez a virágzó gazdaság és élet nem jöhetett volna létre a polgármesterük, Juan Manuel Sanchez Gordillo nélkül, aki kiérdemelte egy cselekedetével a „Spanyol Robin Hood” nevet.
2014 augusztusában jó néhány portyát vitt véghez, oly módon, hogy besétált egy-egy nagyobb szupermarketbe, telepakolta a bevásárlókocsit leginkább tartós élelmiszerrel, mint például, olaj, rizs és bab, majd kitolta őket a boltból egyszerűen fizetés nélkül. Egyenesen a helyi élelmiszer bankba vitte őket, ahol szortírozzák a közeli városokban élő szegény emberek, családok számára.
Az esemény után Gordillo, aki 1979 óta demokratikusan megválasztott polgármester, egy interjúban elmondta, hogy ez nem lopás volt, hanem egy erőszakmentes engedetlenségi akció.
„Vannak családok, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy egyenek” érvelt Gordillo „A 21. században ez abszolút szégyen. Az étel jog, és nem olyasmi, amivel spekulálni lehet.”
Csak ebben a tartományban 690.000 üres telek található, a banki lefoglalások miatt. De nem így Marinaledában! Gordillonak erre is volt egy megoldása: Bárki, aki saját házat akar építeni magának és családjának ott, az ingyen megteheti. Az anyagot és a képzett munkaerőt a városháza biztosítja mindenki számára, ráadásul nagy alapterületű otthonokra tettek szert, akik éltek ezzel a lehetőséggel, mert 192 nm-es házakat építettek. Ezután a családoknak mindössze 15 eurót (kb 4500 Ft-ot) kell fizetniük havonta egész életükben. Viszont nem adhatják el a házat, nem húzhatnak hasznot belőle, kizárólag saját maguk javára fordíthatják az olcsó házat.
Andalúziában a munkanélküliség 37%-os, de a 2700 fős Marinaledában teljes a foglalkoztatottság a helyi mezőgazdasági szövetkezetnek köszönhetően, ahol a munkások egyenlő összegű bért kapnak, havonta 1200 eurót (kb 370.000 Ft-ot).
„Újra kell gondolnunk az értékeinket, a fogyasztói társadalmat, a pénz értékének helyét, az önzőséget és az individualizmust.” – jegyzi meg Gordillo. „Marinaleda egy aprócska példa, de mi ki szeretnénk terjeszteni ezt a tapasztalatot az egész világra.”
trueactivist