Egy biztos, hogy a város Európában van, de nem Velencében. Giethoorn falvának egész egyedi története van a többi hasonló várossal, hogy az emberek házait miért veszi körbe a víz.
Bizonyára nem titok, hogy Európa mélyföldjéről van szó, Hollandiáról. Ez az ország a múltban sokat látott a tenger erejével kapcsolatban, amely sajnos sok emberáldozatot követelt. A holland állam nagy energiát fektetett be a tehetséges mérnökök segítségével abban, hogy az ország élhető legyen és egy esetleges tenger zajlás miatt az ország területén lévő emberek biztonságban legyenek a kiépített zseniális csatornákon keresztül, amely egyszerűen Hollandiát egy valóságos mese országgá változtatta.
Hollandia történetében Giethoorn falva csak egy példa abból, hogy az emberek miként élik mindennapjaikat saját országukban a településeken.
Giethoornban az emberek nem autóban ülnek, hanem csónakba. Ezen a településen nincsenek aszfaltok, hanem „csak” a víz.
A falu 1230 óta áll a helyén és 7 kilométer hosszúságú csatornával és 50 fahíddal rendelkezik. Ezek a körülmények még holland szemszögből is egészen egyedi hangulatot kölcsönöznek a településnek.
A csatornák mélysége nem mély, csupán átlagban 1 méter.
A falu neve Giethoorn, annyit tesz: „kecske szarv”.
Ezen a területen sajnos 1170-ben egy óriási árvíz pusztított és, akik a nagy árvíz után ide települtek rengeteg kecskeszarvat találtak, amelyek az árvízben elpusztult kecskéktől származtak.
Noha Giethoorn városát sokkal később a XII. században alapították. A mediterrán településekről származó telepesek ide költöztek teljesen jó szándékkal.
Igazán a település 1958 óta vált híressé, amikor Bert Haanstra holland rendező ezen a helyen forgatta Fanfár című híres komédiáját. A helyet ez tette turistalátványosság célpontjává.
A holland kisvárosnak 2600 lakója van, akik kis privát szigetein élnek. Minden keretes ház egy-egy kis szigetecske, ahol ha valaki el akar menni a szomszédhoz, az megteheti a települést összekötő 180 híd valamelyikének segítségével, illetve még használhat csónakot is.
Giethoorn városa Amszterdamtól 90 kilométernyire van Overijssel tartományban.
A helyi emberek kajakot, kenut, vagy éppen a „suttogó hajókat” használják a közlekedésre. Az utóbbi hajócskák elektromos motorokkal vannak felszerelve és azért nevezik a helyiek „suttogó hajóknak”, mert nem zavarják a falu csendjét megzavarni a velük közlekedők.
Természetesen télvíz idején befagynak a csatornák. Ekkor marad a korcsolya, amellyel közlekednek az emberek.
Aki turistaként ide látogat csatornák mentén csodás házakat láthat, amelyeken nádtető van. Az idegen látogatókat ennek tetejében a gondozott kertek egyszerűen lenyűgözik.
Érdekes módon a régi időkben a nádfedeles házak a szegényebbeké voltak. Ebben az időben, csak a gazdagabbak engedhették meg maguknak a cserép héjazatú házakat.
Napjainkban, azonban fordult a kocka. Inkább a tehetősebbek büszkélkedhetnek nádfedelű házakkal.
A mélyföldi falu sok mindenen keresztülment a tenger zajlása miatt. Ennél fogva Giethoorn a XX. század másik felében komoly pusztulásnak indult. 1980-tól a házakat felújították és a település újra virágzásnak indult.
Mostanság a település kisváros, vagy nevezhetjük falunak is hajdani méretét kinőtte. Az embereknek természetesen vannak autóik is, mert az új részekben nem csupán csatornák határozzák meg Giethoorn életét, hanem eljuthatnak parkolóikhoz, ahol beülhetnek autóikba és kerékpárra is ülhetnek. Ugyanezen a helyen buszok szállítják a mese településre a turistákat, akiket Giethoorn lakói szeretettel várnak.
Forrás: lemon