A Kiotói Egyetem Főemlős Kutató Intézetének munkatársai bizonyítékokat találtak arra, hogy a csimpánzok képesek kar- és szájmozdulatokkal érzékeltetni a távolságot – számol be a Phys.org. Az eredmények szerint a majmok összetett szimbolikus kommunikációval fejezik ki magukat.
Amikor az emberek egy objektum távolságát akarják érzékeltetni, vagy szavakat, vagy kézmozdulatokat használnak. Ahhoz, hogy egy élőlény felmérje és közvetítse a távolságra vonatkozó információkat, bizonyos szintű intelligenciára van szüksége.
A Chloe Gonseth vezette csapat arra volt kíváncsi, hogy a csimpánzok képesek-e átadni az alapvető távolsági adatokat. A kísérletsorozatban nyolc csimpánz vett részt. A vizsgálatban a majmokat egy kettéválasztott terem egyik felébe terelték. A szoba túlsó oldalán két asztalt állítottak fel, más-más távolságra az élőlényektől.
A kísérlet során egy-egy banánt helyeztek egyik vagy másik asztalra, majd egy szakértő érkezett a terembe. A kutató interakcióba kezdett a majmokkal: „megkérdezte” az állatoktól, hogy akarják-e a gyümölcsöt. A csimpánzok válaszától függően a szakértő elvette a banánt az asztalról, és az élőlényeknek adta.
A tesztekről készült videók elemzése után a csapat arra jutott, hogy a csimpánzok következetesen reagáltak a banán távolságára. Ha a gyümölcs a közelebbi asztalon volt, a majmok alacsonyabbra emelték a karjaikat, és kevésbé nyitották szélesre a szájukat, mikor a banánt kérték.
A kutatók szerint ez annak a jele, hogy az állatok nem csupán felmérik a távolságot, de képesek továbbadni az arra vonatkozó információkat.
Forrás: NG