Nagyjából egy méterrel emelkedett meg a talaj egy 120 kilométerszer 50 kilométeres területen Katmandu környékén a szombati nepáli földrengés hatására – állapították meg a szakemberek az európai Sentinel-1a műhold felvételeit elemezve.
Egy méterrel emelkedett meg a talaj Nepálban
A radar a földrengés előtt és után készített űrfelvételek összevetésével képes érzékelni a talajmozgásokat. A műhold szerdára virradó éjszaka, nem sokkal éjfél után haladt el Nepál fölött és a begyűjtött adatok már néhány órán belül a kutatóknál voltak. A kapott információk alapján a szakemberek interferenciaábrát – egy törésvonalon bekövetkező elmozdulásokat szemléltető színes ábra – készítettek.
Az új adatok megerősítették azt, hogy egy Katmandutól északkeletre fekvő 120 kilométerszer 50 kilométeres területen nagyjából egy méterrel emelkedett meg a talajszint – mondta Tim Wright, a földrengések, vulkánok és tektonikus mozgások megfigyelésével és modellezésével foglalkozó brit központ (COMET) munkatársa.
A fővárostól északra továbbhaladva az interferenciaábra talajsüllyedést jelez, ami várható következménye a történteknek. A következő napokban a szakemberek tovább finomítják az ábrát, hogy feltérképezhessék a károkat és a földcsuszamlásokat – adta hírül a BBC News.
A kutatók reményei szerint a szombati földrengés „anatómiájának” elkészítése segíteni fog abban, hogy történelmi események kontextusában vizsgálják meg a jelenséget, és az így nyert ismeretekkel azonosítani tudják a legkockázatosabb területeket, ami hasznos lehet a katasztrófatervek készítésekor.
A biztonsági erők több mint százezer tagját vetették be Nepálban
Mind a negyven Nepálban tartózkodó magyarral kapcsolatban áll a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) – mondta Szijjártó Péter tárcavezető az M1 aktuális csatornán szerdán. Több magyarnak repülőjegye van a jövő hétre a hazatéréshez, hiszen a menetrend szerinti járatok közlekednek. Mások kértek segítséget a tárcától a hazautazáshoz.
Több mint 65 ezer katonát, 31.500 rendőrt és a fegyveres rendőri erők további 17 ezer tagját mozgósította Nepál a földrengés sújtotta térségekben – közölte a tárcavezető.
Mindenesetre a szükséget szenvedők megsegítése nem zajlik zökkenőmentesen a himalájai országban: szerdán a fővárosban, Katmanduban mintegy kétszázan tiltakoztak a parlament épületénél, és azt követelték a vezetéstől, hogy indítsanak több buszt Nepál nehezen elérhető térségeibe.
A fővárostól három órányi autóútra és a szeizmikus aktivitás által leginkább sújtott térségek egyikében fekvő Szangasovk falu dühös és elkeseredett lakói elállták a településen áthaladó, segélycsomagokat szállító teherautók útját. Az egyik lakos azt mondta, azért tettek így, mert nem kaptak élelmiszersegélyt, a rizst szállító teherautók megállás nélkül haladnak át a falun.
Verekedtek az élelmiszerért
A Magnus izraeli mentőcsoport tagjai azt mondták, több száz turistát – köztük száz izraelit – menekítettek ki helikopterrel a népszerű magashegyi túrázó helynek számító Rasuva körzetbeli Langtangból. A térség egyik falujára előző nap zúdult lavina. A Magnus egyik tagja azt mondta, verekedések törtek ki a turisták között az élelmiszerhiány miatt, illetve a mentőhelikoptereken lévő helyekért is.
Sanker Das Bairagi nepáli külügyi államtitkár szerdán közölte, az országnak további szakorvosokra és mentőcsapatokra lenne szüksége.
Nem lehetnek túlélők a romok alatt
Újabb, összesen 380 millió eurós segítséget kértek szerdán az ENSZ segélyszervezetei. Több mint négymillió nepáli tiszta ivóvízzel és élelemmel való ellátására, és a több mint tízezer sérült kezelésére ugyancsak nagy összegeket fordít a világszervezet.
Egy lengyel civil szervezet szakértői úgy vélték, hogy öt nappal a katasztrófát követően a „nullával egyenlő” annak az esélye, hogy túlélőket találjanak a romok alatt.
Előző nap élve hoztak ki egy fiatal férfit Katmandu egyik, szombaton összeomlott lakóépületének romjai alól, nyolcvan órával a 7,9-es erősségű földmozgást követően. Súlyos sérülései miatt szerdán azonban amputálni kellett egyik lábát.
Tisztségviselők szerdán arról számoltak be, hogy 19-re nőtt azon alpinisták száma, akikkel a Mount Everest alaptáborában a földrengés okozta lavina végzett múlt szombaton. A halálos áldozatok között tizennégy nepáli serpát, két amerikai, egy kínai, egy ausztrál és egy japán állampolgárt tartanak számon.
Újabb 300 holttest
A nepáli belügyminisztérium szerda déli közlése szerint reggel óta újabb háromszáz holttestre bukkantak, és így a szombati, 7,9-es erősségű földrengés Nepálban fellelt halálos áldozatainak száma már 5006-ra emelkedett. Az ország miniszterelnöke kedden azt mondta: félő, hogy akár tízezer ember halálát is okozhatta a természeti csapás.
A nepáli katasztrófát a politikai bénultság is súlyosbította
Egyáltalán nem volt váratlan a múlt szombat óta már több mint ötezer halálos áldozatot követelt nepáli földmozgás, ám lényegesen többet lehetett volna tenni az omladozó épületek ellenállóvá tételéért, ezrek életének megmentéséért a világ egyik legszegényebb és szinte működésképtelen politikai rendszerű országában – mutatott rá elemzésében az amerikai Time magazin.
Részletek itt.
Hegymászó-felszerelése nélkül maradt Török Zsolt
A Mount Everest alaptáborában rekedt Török Zsolt aradi hegymászó, akinek a szombati nepáli földrengést követő lavina a sátrát és a teljes felszerelését elsodorta — közölte szerdán Török Zsolt román hegymászótársainak a Facebook-bejegyzései alapján a maszol.ro portál.
Marius Iliescu bejegyzése szerint Török Zsoltnak csak a rajta lévő ruhái maradtak meg, és a hegymászó még mindig az alaptáborban van. A lavina a teljes felszerelését tönkretette, vagy szétszórta egy óriási területen. „Az egyik hegymászóbakancsát a sátor egykori helyétől 500 méterre találta meg” — írta Iliescu. Hozzátette, az Everest meghódítása szinte lehetetlenné vált, mert egyetlen serpa sem akar már a hegyre mászni.
A román hegymászó szerint Török Zsolt lábát megviselte az egyes táborban töltött hosszú idő, és nem tud legyalogolni Lukláig, ezért azt próbálja elérni, hogy a biztosítása ellenében helikopterrel szállítsák Kathmanduba. Hozzátette, a tragédia után amúgy is csillagászati árakra szöktek a luklai repülőjegyárak.
Török Zsoltot a Mount Everest oldalában találta a szombati nepáli földrengés, és az általa előidézett lavina. A hegymászó keddig az egyes táborban tartózkodott, ahonnan helikopterrel szállították le az alaptáborba.
Egy másik román hegymászó, Iustin Ionescu bejegyzéséből kiderült, a négy romániai hegymászó közül már csak Török Zsolt maradt az alaptáborban, a többiek elindultak lefelé. Ionescu fényképeket is közölt az alaptábor sátormaradványai között álló Török Zsoltról. Mint közölte, az aradi mászónak csak hosszas keresgélés után sikerült megtalálnia az iratait és a pénzét.
Forrás: metropol;