Szabó Gabriella 2018-ban hívta fel a figyelmet arra, hogy a Stop Soros-csomag részeként bevezetett szigorítás uniós irányelvbe ütközhet. Szerinte ez az oka, hogy a kinevezését nem hosszabbították meg.
Panasszal élt az Európai Bizottságnál Szabó Gabriella bíró, a Fővárosi Törvényszék bírája, mert úgy véli, hogy egy 2018-as ügye miatt, politikai okokból nem hosszabbították meg a kinevezését – írja az EUobserver.
A cikkben felelevenítik, hogy a kormány pár éve egy új, úgynevezett elfogadhatatlansági indokot tett a menedékjogi törvénybe. A szigorítást a Stop Soros-csomag részeként vezették be, ám egy magyar bíró – Szabó Gabriella – úgy vélte, hogy a változtatás uniós irányelvbe ütközhet. Szabó ezért sürgősségi döntéshozatali eljárást kezdeményezett Európai Unió Bíróságánál (EUB).
Az elfogadhatatlansági indok azt mondta ki, hogy elfogadhatatlan a menedékkérelem, ha „a kérelmező olyan országon keresztül érkezett, ahol üldözésnek vagy súlyos sérelem veszélyének nincs kitéve, vagy ha abban az országban, amin keresztül Magyarországra érkezett, a megfelelő szintű védelem biztosított”. Ahogy akkoriban a hvg.hu is megírta: ha a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) elfogadhatatlannak minősít egy kérelmet,
akkor érdemben nem kell vizsgálnia, a menedékkérőt üldözték-e hazájában, egyszerűen azon az alapon küldi vissza Szerbiába, hogy ott nem volt veszélyben.
A Szabó által kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárás után az EU bírósága a magyar bíróval értett egyet, tavaly pedig kimondták, hogy a részletszabály valóban nincs összhangban az uniós joggal.
Az EUobserver arról is ír, hogy Szabót 2018-ban nevezték ki határozott időre, amelynek időtartama mostanában járt le. A bíró kinevezését azonban nem változtatták határozatlan idejűre, illetve nem is hosszabbították meg, mert a törvényszéki értékelésen
alkalmatlannak minősítették.
Szabó mandátuma így június 30-án lejárt.
A lap idézi a bíró ügyvédjét is, aki azt mondta: ha Szabó munkájával valóban gondok voltak, úgy azt jelezni kellett volna neki, illetve nem lett volna szabad hagyni, hogy három évig végezze a feladatait. Az ügyvéd azt is mondta, szerinte minden körülmény arra utal, hogy ügyfelét politikai okokból távolították el, de kézzelfogható bizonyíték nincs.
Az EUobserver kereste a Fővárosi Törvényszéket, de nem válaszoltak.
hvg