Forrás: 180 perc/Kossuth Rádió | 2015. 03. 02. 14:01:00
Magyarország legnagyobb napkollektoros erőműve épül meg a Mátrában. A 6,4 milliárd forint beruházással megépülő naperőmű a tervek szerint októberben lép üzembe.
A Mátrai Erőmű alapvetően lignittüzelésű, amelyhez az alapanyagot a visontai és bükkábrányi külfejtéses bányából szállítja be. Ezenfelül, éves szinten 8 százalékban növényi eredetű biomasszát is hasznosít, amelyet magyarországi termelői integrátoroktól, illetve kereskedőktől szerez be.
A társaság a megújuló energiaforrások részarányát tovább kívánja növelni: Magyarország eddigi legnagyobb, 15 megawattos, fotovoltaikus – azaz napkollektoros – programja indul tavasszal.
Valaska József, a Mátrai Erőmű Zrt. elnök-vezérigazgatója a Kossuth Rádiónak elmondta, az egyik korábban művelt zagydepó rekultivációjaként Magyarország, egyben Közép-Európa legnagyobb fotovoltaikus erőművi egységét építik fel. Ennek 15 megawattos teljesítménye egy kisebbfajta város villamosenergia-igényét tudja fedezni.
Hozzátette, ha a 32 hektárra tervezett, 15 megawattos visontai létesítmény – a közép-európai térség 1-2 megawattos naperőműveivel összehasonlítva – monumentális beruházásnak számít. A szerelési munkák áprilisban kezdődnek, október elején indul a próbaidőszak, majd novembertől teljes üzemszerű működésre kapcsol az új naperőmű.
A beruházás ugyan csak 2 százalékkal növeli a Mátrai Erőmű 950 megawattos kapacitását, ám 15 megawatt az eddig hazai fotovoltaikus áramtermelési képességnek még így is bő háromszorosa.
A Mátrai Erőmű a hazai villamosenergia-igények közel 15 százalékát elégíti ki, a hazai termelésből több mint 20 százalékkal részesedik, amivel a második legnagyobb áram-előállító az országban. A mintegy 2100 főt alkalmazó társaság 2013-ban 95,6 milliárd forint nettó árbevételt ért el, nyeresége 10,5 milliárd forint volt.
A beruházás 6,4 milliárd forintba kerül, amihez az állam fejlesztési adókedvezmény formájában 50 százalékos támogatást ad, így az a befektetők részére a következő húsz év alatt megtérül.
Valaska József felhívta rá a figyelmet, hogy Magyarország kötelezettséget vállalt az Európai Uniónál arra, 2020-ig a megújuló forrásból származó villamosenergia-termelését 13,6 százalékra növeli. Ezen az úton a visontai naperőmű nagyon fontos lépés.