A bőr alatti zsírréteg segít megvédeni a bakteriális fertőzésektől és vérmérgezéstől.
A túlsúly nemcsak esztétikai problémát jelenthet, egyik sokszor hangoztatott mellékhatása, kockázati tényezője a koleszterinszint növekedése. Ugyanakkor egy új tanulmányból az is kiderül, hogy nem is olyan rossz, hiszen segíti az embert a fertőzések legyőzése elleni küzdelemben.
Amerikai kutatók, köztük Richard Gallo felfedezése szerint a bőr alatti zsírsejtek antimikrobiális peptideket termelnek, amelyek segítenek kivédeni a szervezetbe a bőrön át behatoló baktériumokat. Az emberi szervezet védekezése a fertőzés elleni összetett, több szintű, és számos sejtet magába foglal.
Az már korábbi kutatásokból is kiderült, hogy ha a bőr megsérül, a fehérvérsejtekben lévő úgynevezett neutrofil és a makrofágok megvédik az embereket a véráramba belépő baktériumoktól, hogy ne alakuljon ki vérmérgezés. Ugyanakkor a seb helyére „toborozni” ezeket a sejteket, időt vesz igénybe – mondja a professzor. Mielőtt ezek a keringő fehérvérsejtek a helyszínre érkeznének, a testnek szüksége van egy sokkal gyorsabb válaszra a baktériumok ellen. Ez a válasz a bőr alatti zsírrétegben lévő neutrofil és monociták, azaz azok a speciális sejtek jelenléte, melyek szó szerint felfalják a kórokozókat.
A hiányzó zsírsejtek gyakoribb és súlyosabb fertőzésekhez vezetnek – állapították meg egérkísérletekre alapozva a tudósok.
Mindannyiunknak szüksége van tehát némi testzsír, de természetesen nem túl sokra, mert az veszélyes.
Forrás: Arany gondolatok