Az összes Európai Uniós ország közül – az Egyesült Királyságot leszámítva – Írország lehet a legnagyobb vesztese annak, ha a britek egy átfogó megállapodás nélkül távoznak az EU-ból, vagyis amennyiben a „hard-Brexit” forgatókönyv valósul meg.

A Commerzbank szakértői elemzésükben ugyanakkor hozzáteszik, hogy ez az Írország nem az, amit 2008-ban térdre kényszerített a világgazdasági válság, ezért közel sem kell akkor pusztítással számolni.

Az EU-ból való kilépési határidő közeledtével egyre jobban nő a nyomás a brit kormányon, hogy a tárgyalások első szakaszát lezárva végre tovább lépjenek a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok kérdéskörének rendezésére. Ezt bizonyítja, hogy a közelmúltban miniszterei állítólag felhatalmazták Theresa May kormányfőt arra, hogy az eddigi 20 milliárd helyett akár 40 milliárd eurónyi Brexit-kilépési számlára is rábólintson, emellett az Európai Bíróság joghatóságát is tartósan elismernék a 3 millió uniós állampolgár nagy-britanniai jogainak védelme érdekében. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a minap december 4-ét jelölte meg abszolút határidőnek: eddig kell a briteknek előállni egy, az EU számára elfogadható javaslattal, ha azt akarják, hogy a december 14-én kezdődő EU-csúcsot követően (a tagállamok vezetőinek jóváhagyásával) a második szakaszba léphessenek a tárgyalások.

European Council President Donald Tusk listens to questions from journalists at an EU summit in Brussels on Friday, June 23, 2017. European Union leaders met in Brussels on the final day of their two-day summit to focus on ways to stop migrants crossing the Mediterranean and how to uphold free trade while preventing dumping on Europe’s markets. (AP Photo/Virginia Mayo)

Elvileg tehát több hónapnyi egy helyben toporgást követően végre áttöréshez érhetnek a tárgyalások, csökkentve ezzel annak veszélyét, hogy az Egyesült Királyság egy átfogó megállapodás nélkül távozik majd az EU-ból. Mivel azonban még mindig sok a kérdőjel, nem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni egy megállapodás nélküli „hard-Brexit” forgatókönyv lehetőségét. A gazdasági kapcsolatok komplexitása miatt az nem egyértelmű, hogy pontosan mekkora károk érhetik az Egyesült Királyságot, illetve az EU-t, az viszont szinte biztos, hogy a bennmaradó 27 tagállam közül Írországnak fájhatna a leginkább, ha nem sikerülne megegyezni a feleknek a kilépési keretrendszerről.

Elválaszthatatlan kereskedelmi kötelékek

Földrajzi közelségük és közös történelmi múltjuk miatt nem meglepő, hogy a brit és az ír gazdaság szorosan összekapcsolódik. Igaz, ez a kötelék közel sem olyan szoros, mint néhány évtizeddel ezelőtt, köszönhetően annak, hogy Írország egyre jobban integrálódott a globális értékláncokba, csökkentve ezáltal az Egyesült Királyságtól való közvetlen kereskedelmi függőségét. A következő ábrán látszik, hogy míg az 1970-es évek elején az ír export több mint 60%-a irányult az Egyesült Királyságba, 2016-ban már csak 13%-a.

Megjegyzés: a sárga vonal az Egyesült Királyságba irányuló ír export, a fekete vonal az import teljes kereskedelmen belüli részarányát mutatja.

A csökkenő trend ellenére azonban továbbra is kulcsfontosságú kereskedelmi partnere Írországnak az Egyesült Királyság, így egy hard-Brexit forgatókönyv esetén megjelenő kereskedelmi akadályok jelentős gazdasági kárt okoznának.

És akkor még nem is volt szó az energiapiacról, ami csak tovább bonyolítaná a helyzetet. Írország és az Egyesült Királyság részét képező Észak-Írország energiapiaca szorosan integrálódott: 2014-ben Írország összes gázfogyasztásának 96%-át brit forrásból elégítette ki, vagyis erősen függ az onnan érkező gázexporttól, mindeközben viszont Észak-Írország jelentős mennyiségű energiát importál Írországból, vagyis kettős egymásra utaltságról van szó. Bár ez az energiapiaci integrációt brit és ír törvények szabályozzák, így fennmaradása közvetlenül nem függ az EU-s jogrendszertől, Írországnak ugyanakkor meg kell felelnie bizonyos biztonsági előírásoknak, amelyek biztosítják, hogy az ország képes legyen megbirkózni a fosszilis energiaforrások átmeneti szűkösségével. Írország ennek megfelelően rendelkezik is rendkívüli olajtartalékkal, a baj csak az, hogy ezt az Egyesült Királyság területén tárolják.

Mekkora kárral lehet számolni egy hard-Brexit esetén?

A Commerzbank szakértői a gazdasági hatások számszerűsítéséhez egy közelmúltban készült tanulmány eredményéhez nyúltak, amely három különböző lehetőséggel kalkulál:

  • Az Egyesült Királyságnak sikerül olyan megállapodást kötnie, amivel az Európai Gazdasági Térség, vagyis a közös piac része marad.
  • Az árukra szabadkereskedelmi egyezmény vonatkozna, a szolgáltatásokra viszont nem.
  • Nem születik semmilyen megállapodás (hard-Brexit), ezért az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelem kapcsán a WTO-s szabályok lépnek életbe.

Az első esetben mindez 23%-os, a második esetben 31%-os, a harmadik esetben pedig 50%-os kétoldali kereskedelmi forgalmi visszaesést eredményezne. Ha a GDP-re gyakorolt hatást nézzük, akkor a tanulmányban alkalmazott modell szerint a következő 10 évben (összesítve) 2,3%-kal (1. eset), 2,7%-kal (2. eset), illetve 3,8%-kal (3. eset) lehet alacsonyabb az ír GDP az alapesethez képest, vagyis, ha a britek nem lépnének ki az EU-ból. Az Egyesült Királyság számára a GDP-re gyakorolt negatív hatás mértékét a GDP 1,8-3,2%-ára teszi a modell.

Ez alapján az íreknek még a briteknél is jobban fájhat az EU szétszakadása, ami annak az eredménye, hogy a modell jelentős globális gazdasági hatással számol a Brexit kapcsán, vagyis Írországot nem csak közvetlen módon, hanem az EU-n, illetve az egész világgazdaságon keresztül is sújthatja az esemény.

Ennek a számításnak ellent mond az Európai Bizottság elemzése, amely arra világított rá, hogy az EU-s GDP-re nézve nem jár majd érdemi negatív következményekkel a britek kilépése. Ha a Bizottság optimistább számításai válnak valóra, az azt is jelentheti, hogy a Brexit ír gazdaságra gyakorolt közvetett hatása kisebb lehet, és így összességében olcsóbban megúszhatják a Brexitet, mint az Egyesült Királyság.

Pozitív oldala is van a történetnek

Bár sok szempontból nehéz helyzetbe hozhatja Írországot egy esetleges hard-Brexit, a történelmi esemény lehetőségeket is tartogat a számára. Az ország ugyanis a kedvező üzleti környezetnek köszönhetően erős tőkevonzó képességekkel rendelkezik, ami elősegítheti azt, hogy az Egyesült Királyság elől elszipkázza a térségbe érkező külföldi tőke egy részét. Erre ráerősít a tény, hogy Magyarországot követően Írországban a legalacsonyabb a társasági adó az egész EU-ban.


Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a főváros, Dublin jó eséllyel pályázik azokra a (jól fizető) pénzügyi szektorbeli munkahelyekre, amelyek az új szabályrendszer miatt kénytelenek lesznek elhagyni Londont. Itt elsősorban alapkezelői, biztosítási és különböző támogatói (back office) pozíciókra kell gondolni.

A lehetséges hatásokat összegezve a Commerzbank szakértői két fontos következtetés vonnak le.

  • Bár a becsült hatások eltérnek az egyes modellek esetében, az szinte biztosan kijelenthető, hogy az Egyesült Királyság mellett Írország lehet a legnagyobb vesztese egy megállapodás nélküli Brexit-forgatókönyvnek. Ez különösen fájó lehet annak tükrében, hogy néhány éve a világgazdasági válság térdre kényszerítette az országot, ami súlyos megszorításokat tett indokolttá.

  • Másrészt viszont az ír gazdaság egyensúlyi helyzetét tekintve sokkal jobb helyzetben van, mint 2008 előtt, vagyis hatékonyabban ellenállhat egy külső sokhatásnak. Ezt a nagyobb belső stabilitást erősíti az eurózónás konjunktúra, illetve úgy általában véve a világgazdaság kedvező helyzete. Végül, de nem utolsó sorban pedig az EKB extrém laza monetáris politikája is plusz támaszt jelent az ország számára.

Képgaléria:

Eamon_de_Valera

 

RTÉ_Concert_Orchestra_NCH_2

 

Long_Room_Interior,_Trinity_College_Dublin,_Ireland

 

Glendalough_Lake_Ireland

 

Claddagh_ring

 

Kells Fol Evang

Forrás: portfolio.hu

Képek: Sebd, wiki, RHaworth, Graham Horn, Book of Kells, Tommy Kavanagh, ThpohlMike PeelAnCatDubhdronepicr, Matti BlumeSarah777Diliff, Darragh Doyle – Pix.ieGrahamjones – Eie werk, Mathew Brady, National Library of Ireland on The CommonsDaily Express, metro, Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő

ElőzőFolyamatosan érkeznek a migránsok a szomszédba
KövetkezőHideggel jön az újabb havazás, ezekre a megyékre adtak ki riasztást
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza