A vártnál kisebb mértékben csökkent augusztusban az infláció, ami 16,4 százalékos volt.
A vártnál kisebb mértékben csökkent augusztusban az infláció, ami 16,4 százalékos volt. A Központi Statisztikai Hivatal szerint a fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,7 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára éves bázison 19,5 százalékkal drágult a múlt hónapban, emellett a háztartási energia és a járműüzemanyagok ára is jelentős mértékben nőtt. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerint ennek ellenére is egyszámjegyűre csökkenhet az infláció az év végéig, de a korábban jelzett október helyett ez csak később valósulhat meg.
Az alapélelmiszerek ismételt drágulására hívja fel a figyelmet a Demokratikus Koalíció. Dávid Ferenc, az ellenzéki párt gazdasági árnyékminisztere a KSH legfrissebb adataira reagálva közölte: nagyot drágult például a cukor, 54,6 százalékkal. Tovább emelték a benzin árát is, éves szinten pedig a magyar infláció a legnagyobb Európában. Közben az MSZP is arra hívja fel a figyelmet, hogy továbbra sem csökken jelentős mértékben az infláció, az ideális szintet pedig legjobb esetben is csak jövőre érheti el.
Kétéves mélypontra csökkent az élelmiszerek világpiaci ára augusztusban a FAO adatai szerint. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete azt közölte: a nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó átfogó árindexe 38,3 ponttal alacsonyabb a 2022. márciusi rekordértékéhez képest. Az augusztusi csökkenést elsősorban a tejtermékek, a növényi olajok, a hús és a gabonafélék árindexeinek a csökkenése okozta, miközben kismértékben nőtt a cukor árindexe.
Egy hónap alatt 358 milliárd forinttal nőtt az államháztartási hiány a Pénzügyminisztérium augusztusi adatai alapján. A múlt hónap végéig a deficit 3.298 milliárd forint volt. Ezzel nyolc hónap alatt csaknem teljes egészében, 97 százalékban teljesült az éves hiánycél. A költségvetés több mint 1.085 milliárd forintot fordított a rezsivédelemmel összefüggő szolgáltatói kompenzációra.