Home Főhírek Gazdaság Egy cikk azt feszegeti, hogy ha vendéglőben vagy étteremben vagyunk, adnunk kellene(!)...

Egy cikk azt feszegeti, hogy ha vendéglőben vagy étteremben vagyunk, adnunk kellene(!) un. szervízdíjat vagy borravalót a kiszolgálásért! .. Miért is?

0
www.economx.hu

Ilyen és hasonló írásokat, bejegyzéseket lehet olvasni a neten: „A borravalót általában a rendelt ételek és italok számlájának 10-15% -ára számítják. Az összeg lehet magasabb is, ha elégedettek voltunk a kiszolgálással vagy egy elegánsabb, drágább étteremben étkeztünk. A borravalót általában készpénzben szokás adni, és közvetlenül a kiszolgálónak nyújtjuk át.”

Akkor tehát illik borravalót adni a szervizdíj mellé vagy sem? A rövid válasz: attól függ. A hosszabb: ha szeretnénk, külön köszönetünk jeleként adhatunk. A szervizdíj a vendéglátóhely egy jogszabályban meghatározott bevételi típusa, amelyet kizárólag a dolgozók bérére fordíthat.,

Ez az extra díj nemcsak a vendéggel foglalkozó adott felszolgálót illeti meg, hanem valamennyi ott dolgozó részesül belőle előre meghatározott mértékben.

szervizdíj mértékét a vendéglátóhely szabadon határozhatja meg, azonban azt köteles feltüntetni az étlapon.

A szervizdíj megfizetése nem opcionális: a vendégnek azt mindenképpen meg kell fizetnie.

Előnye, hogy kedvezményesen adózik, így jelentősen hozzájárulhat a dolgozók méltányos bérezéséhez.

A borravaló ezzel szemben egy önkéntesen adható juttatás, melynek mértékét mindig a vendég határozza meg,

így kifejezve elismerését a kimondottan őt kiszolgáló munkája iránt.

Nagyon nem mindegy azokban, hogy milyen módon fizetjük ki a borravalót, mert minden típusra más adózási szabály érvényes.

Ha rosszul adjuk a borravalót, az akár ahhoz is vezethet, hogy abból a felszolgáló nem részesül.

A borravalót a felszolgáló kapja, ezen felül pedig adó- és járulékmentes, ha:

  • közvetlenül a felszolgálónak adjuk, a végösszegtől elkülönítetten, készpénzben, vagy
  • erre a célra kijelölt borravaló tárolóba helyezzük, aminek tartalmát a dolgozók osztják szét egymás között.

A borravaló sorsáról a munkáltató dönt, ezen felül pedig adó- és járulékfizetési kötelezettség is terheli, ha:

  • készpénzben, vagy bankkártyás fizetéssel, a számla végösszegével együtt fizetjük ki, vagy
  • erre a célra kijelölt borravaló tárolóba helyezzük, aminek tartalmát a munkáltató osztja szét a dolgozók között.

A legfontosabb megjegyzendő tétel tehát a fentiekből az: a borravaló nem egyenlő a szervizdíjjal, hanem a külön elismerésünk jele. 

Akkor most mi van? .. Adni kellene borravakót vagy szervízdíjat, de a paraszolvenciára még gondolni sem lehet, pedig egy jó pincér többet keres, mint egy jó orvos!

A hálapánzzel kapcsolatos tevékenységet a Nemzeti Védelmi Szolgálat ellenőrzi és súlyos büntetést, akár szabadságvesztés büntetést is kiszabnak, ha egy orvos eéfogad egy tábla csokoládét, itt viszont szabályosan figyelmeztetik a vendéget, hogy vagy borravalót, vagy szervízdíjat „külön” is kötelező adni, hiszen a GVH így ír: „A Gazdasági Versenyhivatal igyekszik tiszta vizet önteni a pohárba és azt javasolja hogy először mindenki azt gondolja végig: kit is kíván díjazni.

Akkor most öntsünk mi is tiszta vízet a pohárba. Ha valahol kifizetjük az étel árát és ital árát, vm. kifizetjük a minőséget, ami színvonalas vagy osztályozott, akor is már jóval többet fizettünk, mint egy vendéglőben, vagy talponállóban. Ezt követően arról kell gondolkodni, hogy milyen jogcímen adjunk százakat, ezreket vagy tízezreket! De miért? A pincér, vagy felszolgáló, vagy szakács jóval többet keres mint az átlagos munkavállaló, mégis felhívják a figyelmünket arra, hogy adjunk pluszpénzt! .. Ez nonszensz! Felháborító!

Neked mi a véleményed erről? .. Hirmagazin.eu

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás