Miközben arról érkeznek hírek, hogy ismét bevetik Ukrajnában a Wagner-zsoldoscsoport embereit, bizarr híresztelések láttak napvilágot arról: ki örökölheti meg Jevgenyij Prigozsin cégét.
Egy dokumentum fotója a közösségi médiában és egy fénykép egy fehér bundát viselő fiatalemberről, mögötte a barokkos stílusban épült pravoszláv, szentpétervári Szmoljnij székesegyházzal.
Hogy mi köti össze őket? A repülőgép-katasztrófában meghalt – sokak szerint megölt – Jevgenyij Prigozsin Wagner-főnök utódlása. Az egyik képen ugyanis az állítólagos végrendelete, a másikon fia, a 25 éves Pável látható.
Úgy tűnik, az eddig nem igazán ismert Pável Prigozsin nemcsak a Wagner-t örökli meg és lehet a cég következő főnöke, hanem apja vagyonának nagy részét: ingatlanokat és körülbelül 120 millió dollárt is.
Az amerikai Háborúkutató Intézet, az ukrajnai harcok kapcsán sokat idézett ISW szerint Pável Prigozsin tárgyalásokat folytat az orosz nemzeti gárdával, a Roszgvargyijával arról, hogy a zsoldosszervezet ismét csatlakozzon az ukrajnai harcokhoz.
Kép: Prigozsin állítólagos végrendelete
Az ISW ezt megintcsak a Telegram alapján állítja (mint ahogy a múlt héten azt, hogy Putyin elnök parancsba adta Sojgu védelmi miniszternek egy nagyobb ukrán város megtámadását).
A Telegramon megjelent dokumentum – amelyet független forrás nem erősített meg – , azt sugallja, hogy Prigozsin rendelkezett egy március 2-án hitelesített végrendelettel, amely vagyonának nagy részét a fiára hagyta.
A Wagner-csoport mellett Pável mintegy 120 millió dollárt, egy háromemeletes szentpétervári házat, kilenc részvénytársaságot és a Concord nevű cége részvényeit, valamint a vendéglátóipari birodalmát örökli a dokumentum szerint.
A Financial Times még tavaly azt írta, hogy 25 éves Prigozsin-fiú édesanyja, Ljubov és idősebb nővére, Polina mellett „már most is különböző szerepeket tölt be Prigozsin üzleti vállalkozásaiban”.
Ezek között van egy orosz cég, Lakhta Plaza, amelyet a vállalati bejegyzések szerint Pável vezet. A Lakhta Plazát Washington 2022 márciusában szankciókkal sújtotta és közös könyvvizsgálója és telefonszáma van más orosz vállalatokkal, amelyekről az Egyesült Államok és az EU azt állítja, hogy Wagner fedőcégei. Polina 2019-ben lett a vállalat részvényese.
A szankcionált művésznagyi
Pável művésznagymamáját, a 80-as éveiben járó Violettát szintén szankciókkal sújtotta a Nyugat, mert támogatta Wagnert. Az év elején azonban sikerült meggyőznie egy uniós bíróságot arról, hogy nincs anyagi kapcsolatban a fiával és.
Violetta 2018-ban megnyitotta saját művészeti galériáját és a gyűjteményében szerepel a „Palműra in 2022” című mű – a hellenisztikus műkincseiről híres szíriai helyszínen az Iszlám Állam pusztított és a Wagner-erők is azok között voltak, akik visszafoglalták. Prigozsin szerint a fia a Wagner soraiban harcolt Szíriában és a csoport saját érdemrendjével, a Fekete Kereszttel tüntették ki.
Ha Pável meghal, az örökséget Prigozsin özvegye, Ljubov, Pável két nővére és a Wagner-főnök unokája kapja a dokumentum szerint – a lap szerint az unoka Pável gyermeke, bár ez nem bizonyított. Közben Pável Prigozsinnak állítólag a végrendelet értelmében gondoskodnia kell a családról, köztük a nagyanyjáról, Violettáról is.
A Prigozsin-fiú a múlt hónapban állítólag azt mondta, hogy elfogadja a végrendeletet és annak „paramétereit” – bár az orosz biztonsági szolgálatokhoz kötődő VCsK-OGPU Telegram-csatorna azt sugallta, hogy a családon belül kirobbant konfliktus közepette már vitatják azt.
Vasárnap Pável és Violetta együtt helyezett el virágot Prigozsin sírjánál, Szentpéterváron. Rajtuk kívül több tucat gyászoló volt a temetőben, akik a lázadó zsoldosvezért olyan orosz hazafinak tartják, aki szembe tudott szállni a hatalommal. A a megjelentek a Wagner fekete zászlóit lengették, amelyeken egy koponya és a „Vér, becsület, haza, bátorság” jelmondat látható.
Megalakulása óta a Wagnert emberi jogi visszaélések elkövetésével vádolják Szíriában, Líbiában, a Közép-afrikai Köztársaságban, Szudánban, Maliban, Mozambikban és Ukrajnában is.