A KSH és az Eurostat közzétette a legújabb adatokat.
Egész Európában nem volt akkora áremelkedés, mint Magyarországon
A júniusi 2,9%-ról júliusra váratlanul nagyot ugrott az infláció itthon. A KSH és az Eurostat legújabb adatai alapján sehol a környéken nem drágult annyira az élet, mint a magyaroknál. Mit jelent ez a gyakorlatban, mely termékek és szolgáltatások ára emelkedett ennyire? Milyen tendencia látható az EU többi országában?
Mindenkit meglepett a múlt héten, hogy a júniusi 2,9%-ról 3,8%-ra ugrott az infláció Magyarországon. Az elemzők előzetesen 3,2-3,3%-os értékre számítottak, vagyis a tényadat jelentősen felülmúlta a prognózisokat, ekkora ugrást senki nem várt.
Szerdán az Eurostat is közzétette a harmonizált fogyasztói árindex júliusi statisztikáját. Ez minimálisan, néhány tized százalékponttal eltérhet a tagállamok inflációs adatától, azonban ezek összehasonlítható statisztikák. Magyarországon az Eurostat módszertana szerint 3,9%-os volt az áremelkedés tavaly júliushoz képest,
ENNÉL NAGYOBB DRÁGULÁST EURÓPÁBAN SEHOL NEM MÉRTEK, CSAK A LENGYEL ÉS A CSEH ADAT KÖZELÍTETTE MEG, UTÁNA KOMOLYABB SZAKADÉK JÖTT.
Persze nem rendkívüli az Európa-bajnok magyar infláció, már júniusban is dobogós volt a 2,9 százalékos drágulás a lengyelek és a csehek mögött. Júliusban annyi történt, hogy még őket is megelőztük. Ebből már sejthető, hogy a hó/hó alapú inflációban is kiemelkedett a mezőnyből Magyarország.
AZ EUROSTAT ADATAI SZERINT JÚNIUSHOZ KÉPEST 1,2 SZÁZALÉKOS VOLT A DRÁGULÁS ITTHON, AHOGY LÁTSZIK EZZEL MAGASAN VERTÜK A TELJES EURÓPAI MEZŐNYT.
Alapvetően egyébként az európai inflációt ritkán látható kettősség jellemezte, hiszen néhány országban az élelmiszerek áremelkedése dominált, ennek köszönhetően emelkedett az árindex, máshol viszont erősebb volt a válság dezinflációs hatása, a kereslet visszaesése miatt csökkentek az árak.
De minek az ára szállt el nálunk ennyire?
Az már a KSH adataiból sejthető volt, mivel lógott ki ennyire az európai mezőnyből a magyar infláció:
- Egy hónap alatt az idényáras élelmiszereken belül a friss hazai és déligyümölcsök – a korábbi évek júliusában megszokott árcsökkenésük helyett – 3,3%-kal drágultak, a szezonalitástól eltérő árváltozást a kedvezőtlen időjárás miatti, a szokásosnál alacsonyabb kínálat okozta.
- A dohánytermékek jövedéki adója július 1-jétől emelkedett, ami a termékcsoport árának 1,4%-os növekedését eredményezte.
- A szolgáltatások 1,4%-kal drágultak, ezen belül – a közterületi parkolás ingyenességének megszűnése hatására – az autópályadíj, illetve gépkocsikölcsönzés, parkolás díja 31,1, az üdülési szolgáltatásoké pedig 7,6%-kal magasabb lett.
- A járműüzemanyagok az olajárak és a jövedéki adó emelkedésének hatására 8,1%-kal többe kerültek.
Utóbbi tétel kapcsán érdemes kiemelni, hogy az üzemanyagok esetében ez volt zsinórban a második hónap, amikor jelentős áremelkedést mért a statisztikai hivatal. A júniusi 9,3 százalékos drágulást azonban még egyedül az olajárak számlájára írta a KSH, ami pedig minden országban hasonló mértékben jelenik meg.
Vagyis a júliusi nagy havi drágulás az üzemanyagoknak, azon belül is a jövedéki adó emelésének volt köszönhető. Ezt pedig egy sajátos magyar szabály okozza, mely szerint tartósan 50 dollár alatti hordónkénti olajár esetén automatikusan emelkedik az adóteher.
A magyar kormány ugyanis 4 éve hozott egy olyan szabályt, ami alapján, ha a Brent típusú kőolaj világpiaci ára 50 dollár vagy az alá csökken, akkor a benzin jövedéki adójának mértéke literenként 5 forinttal, a gázolajé pedig literenként 10 forinttal emelkedik, amivel a benzinnél az adómérték literenként 125 forintra, a gázolajnál pedig 120,35 forintra nő.
A júniusi 343 forintos átlagos benzinárhoz képest csak a jövedéki adó emelése közel 1,5%-os drágulást indokolt, míg a gázolajnál ez 2,8 százalékos áremelkedést okozott egyetlen hónap alatt.
Ez ráadásul egy magyar-specifikus tényező, hiszen a jövedéki adó hasonló emelése nem minden országban történik hasonló képlet alapján, vagyis jó eséllyel
EZ OKOZHATTA A MAGYAR INFLÁCIÓ KIEMELKEDŐ UGRÁSÁT.
Címlapkép: Fejér Megyei TESZÖV
portfolio