Akkor, amikor gyerekek voltunk nagy kedvencünk volt, aztán valahogy a süllyesztőbe került. 2015-ben viszont újra kezd divatba jönni nemcsak a strandbüfékben. Különösebb konyhai tapasztalat nélkül, egyszerűen elkészíthető otthon is, olcsó valamint a megszokott édes mellett sósan, sajtosan, zöldségesen is nyerő.

Kezdetnek szerezzünk be egy gofrisütőt, nem túl nagy kiadás, és hamar behozza az árát, amiben egyébként a rácsos, ropogós tésztán kívül más finomságot is elkészülhetnek, csak egy kis fantázia kell hozzá. Bármilyen hihetetlenül is hangzik, a gofrit már a középkorban is sütötték. Azt, hogy létezik a feljegyzések szerint flamand cukrászok alkották meg először, ők igyekeztek az alapanyagokat minél gazdaságosabban felhasználni, emiatt a maradék tésztát rácsozott vaslap közé öntötték, és így sütötték. Találunk utalásokat, hogy a gofrit a középkorban vallási ünnepekkor mozgó árusok forgalmazták, tehát kijelenthető, hogy az első ” street food-ok” egyike a gofri. Annyi biztos, hogy nagyok sokféle recept áll rendelkezésünkre. A belga-flamand változat élesztővel készül, és elég kiadós, a hollandok mindig használnak vajat a tésztához, a franciáknál pedig akár tájegységenként eltérhet a gofri receptje– van ahol egészen vékonyan, ostyaszerűre sütik, van ahol kizárólag a négyszögletes rácsos forma a kötelező. De annyi tuti, mindegyik olyan jó, hogy egy morzsája sem marad.

Túrós gofri

A túrós gofri megvalósításához szükségünk lesz a következőkre: 15 dkg túró, 15 dkg liszt, 8 dkg vaj, 8 dkg cukor, 2,5 dl sűrített tej, 1 tojás és sóra is szükségünk lesz. Kezdésnek a tojást válaszd ketté, és keverd habosra a cukorral és a vajjal. Ezt követően szitáld bele a lisztet, majd add hozzá a túrót, a sűrített tejet. Sózd meg ízlés szerint a tojásfehérjét, és azt is öntsd hozzá, majd keverd össze, süsd ki, és már kész is.

Gofri laktózérzékenyeknek

A következő hozzávalók szükségesek: 50 dkg liszt, 7 dl langyos víz, 4 evőkanál cukor, 2 dl olaj, 2 tojás, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csomag sütőpor, 1 citrom és egy csipet sóra is szükségünk lesz. A lisztet és a tojássárgáját keverjük össze. Ezt követően addjuk hozzá a cukrot, a csipet sót, a sütőport, az olajat, majd reszeljük bele a citrom héját, és keverjük teljesen simára. A tojásfehérjét verjük kemény habbá, és nagyon óvatosan forgassuk bele a masszába. Végezetül süssük ki, és ízlés szerint tálalhatjuk, lekvárral, pudinggal, gyümölcsdarabokkal.

Édes, ropogós alaprecept

Hozzávalók tíz darabhoz: 10 dkg finomliszt, 10 dkg cukor, 12 dkg vaj, 1 teáskanál sütőpor, 4 egész tojás, 2,5 dl tejföl ( tej vagy tejszín is lehet), 1 teáskanál vaníliaesszencia, fél citrom finomra reszelt héja. A cukrot, a tojásokat, a vajat és a vaníliaesszenciát keverjük habosra. Ezt követően forgassuk bele a tejfölt, szitáljuk hozzá a lisztet és a sütőport, végül a citromhéjat. Majd keverjük simára, és az így kapott tésztát süssük meg a gofrisütőben öt-hat perc alatt. Arra mindig ügyeljünk, hogy a gofri tésztáját krémesre, teljesen csomómentesre keverjük. A gofri akkor igazán ízletes, ha kívül ropogós, belül puha, omlós. Jó tudni, hogy ezt az állagot akkor éri el, amikor már szép arany barnára sült mindkét oldala. A sütési idő függ a tészta fajtájától, vastagságától valamint a gofrisütő teljesítményétől is. A kész gofrit minden esetben tegyük sütőrácsra, ne rakjuk egymásra őket, hogy a gőz szabadon tudjon távozni. Ha egymásra rakjuk, akkor a gofri elveszti ropogósságát, vizes, gumiszerű lesz.

forrás: delina