Edelény a borsodi tájak egyik legszerencsésebb pontján helyezkedik el, a Bódva folyó hirtelen kiszélesedő völgyében, Miskolctól 25 kilométerre. A térség kereskedelmi és szellemi-kulturális központja, lakosainak száma közel 11 ezer. A város három község összevonása révén keletkezett. 1950-ben a megye névadó települését, Borsodot, majd 1963-ban Finkét csatolják Edelényhez: 1986-ban kapja városi rangját.

A Bódva nagyon szép „völgyi folyosója” a régi időkben a hadak útja, békés időben kereskedelmi út volt. A Bódva szurdokában Borsod vára állt őrséget az ősi időkben, Edelény a Bódva hídjai felett rendelkezett, de első okleveles említése csak 1299-ben történik.

A város gazdasági szerkezetét hosszú évtizedeken át a szénbányászat és a mezőgazdaság határozta meg. A bányákat azonban 1995 augusztusában bezárták, a nagyüzemi termelés helyett mezőgazdaságára a saját célra termelő szőlő- és gyümölcstermesztés a jellemző.

Az Aggteleki Nemzeti Park világhíres barlangjaihoz a városon keresztül vezet a főútvonal. A városkörnyékhez tartozik a szelíd lankák között keletre megbúvó, aprófalvas Cserehát, hamisítatlan falusi hangulatával: nyugaton a ma még kevésbé ismert romantikus Galyaság. Szlovákia felé a tornanádaskai és az aggteleki határátkelő biztosítja a forgalmat.

Edelény idegenforgalma

A várost az Aggteleki Nemzeti Park felé vezető egyik főútvonal szeli ketté. Néhány régi épülete és a borsodi földvár, valamint az annak tövében álló múzeum, a Borsodi Tájház figyelemre méltó célpontja lehet mind a bakancsos, mind az autós turizmusna

Edelényi református templom
Edelényi református templom
Az István király útja 47. szám alatt található késő gótikus épület a város legrégibb építménye, 1330 körül épült. Impozáns belső tere miatt érdemes megtekinteni a műemlék templomot.

L’Huillier-Coburg kastély (Borsodi út 7.)
L’Huillier-Coburg kastély
Az 1716 és 1730 között között épült barokk kastély építtetője L’Huillier János Ferenc. Hét termében rokokó freskók találhatók, valamint öt copf stílusú cserépkályha. A Bódva holtága és a szabályozás során készült új medre által alkotott szigeten áll, és hasznosításra vár az impozáns épület. Az 1910-ben elhelyezett kovácsoltvas főkapuja a város szimbóluma.
Kezelője a Műemlékek Állami Gondnoksága. Műemlék. Tekintse meg a kastély multimédiás bemutatóját: www.hangnem.hu/edelenyikastely

Ajánljuk még: www.kastelyutak.hu

Edelény-borsodi református templom (Borsodi út)
Edelény-borsodi református templom
A műemlék jellegű későbarokk templom a földvárral azonos dombon, de annak sáncain kívül épült 1791-ben. Tégla alaprajzú, sík famennyezetű, egyhajós templom, amelyhez egyenes záródású, sarkain lekerekített szentély csatlakozik. A bejárati oldalon kiugró (kétemeletes) toronytest, amely íves átmenettel kapcsolódik a hajó testéhez.
A tornyon lapos falsáv díszítés, barokk bádog sisak. Famennyezete 1792-ben készült, száz táblából áll. A famennyezet, a két tájképes karzat, öt padelo és a szép népi faragású szószék kvalitásos munka. A mai templom helyén 1706-ban még sövénytemplom állt, mellette egy középkori temetőt találtak roncsolt állapotban. A temető teljes régészeti feltárására 1999-ben került sor.

Borsodi Tájház (Borsodi út 155.)
Borsodi Tájház
A Borsodi Tájház a város és a Bódva völgye regionális múzeuma. Gyűjtőkörébe a néprajz tárgyi és szellemi anyagán kívül az ipar- és agrártörténet, a művelődéstörténet, a helyismeret tartozik. 2000 júniusától helyet ad a Borsodi Földvár ásatása során előkerült leletanyag egy részének is. Fenntartója Edelény Város Önkormányzata, működtetője a Művelődési Központ, Könyvtár és Múzeum.

Három porta lakóház- és gazdasági épületegyüttesét foglalja magába. A lakóépületek és a fennmaradt gazdasági épületek a Bódva menti népi építészet szinte érintetlenül megmaradt reprezentánsai. A száz holdon gazdálkodó kisnemes Szathmáry-Horkay család portáját – a múzeumegyüttes első egységét – 1997-ben vásárolta meg az akkori városi tanács múzeumi célra a polgári tiszta szoba bútoraival együtt (Borsodi út 155.). A Szűcs-Kiss-Szarka középparaszti „amerikás” család háza (Váralja u. 1.) 1997-ben került a város tulajdonába vásárlás útján. A kisnemes Vadászy család portáját (Váralja u. 2.) 2000-ben vásárolta meg az önkormányzat az örökösöktől.
A három porta termeiben az említetteken kívül látható még cipész-, kerékgyártó-, kádár- és kovácsműhely, Hodossy Gyula kovács- és rézöntő mester munkái és a múzeum jelentős textilgyűjteményéből egy szép és gazdag kiállítás.

Információs szolgálat

Az István király útja 63. szám alatt Tourinform-iroda működik.
Telefon: 48/342-999. Nyitva 8 órától 16 óráig munkanapokon, nyáron szombaton és vasárnap is.
Cím: EdelényIstván király útja 52
Tel: +36 (48) 524 100
E-mail: pm.kabinet@edeleny.hu
Web: http://www.edeleny.hu/