Olcsó és környezetbarát megoldás a takarításhoz.

Semmi sem tisztítja olyan hatékonyan és természetes módon az otthonunkban elszennyeződött felületeket – pl. a tükröt, ablakot, konyhapultot –, mint az egyszerű fehér ecet. Az ok, amiért jól működik, az ecet savassága, amely kiválóan oldja még a vízkőlerakódásokat is. A Tudatos Vásárlók egy korábbi vizsgálata szerint ráadásul ugyanolyan eredményes a négy leggyakoribb baktérium és gomba ellen, mint a durvább vegyi anyagokat tartalmazó és drágább bolti szerek. Az egyetlen hátránya, hogy az illata nem túl jó. Szerencsére van egyszerű módszer a probléma megoldására.

Fűszernövény, citrushéj

Arra, hogy az ecet illatán javítsunk, nem is egy megoldás létezik. Ha van rá időnk, használhatunk például hozzá különféle fűszer- és gyógynövényeket, citrushéjat. Ez nagyszerű módja annak is, hogy a narancs- vagy citromhéj se vesszen feleslegesen kárba, amelyet egyébként a szemetes- vagy komposztos vödörbe dobtunk volna. Ha a fűszernövényekről van szó, érdemes frisset választani, például levendulát, mentát vagy rozmaringot. Ha olyan szerencsénk van, hogy saját kertünkből is beszerezhetünk hozzávalókat, akár a rózsaszirom is jó választás lehet. Kerüljük viszont azokat a növényi alapanyagokat, amelyek engedhetik a színüket, például az aranyvesszőt vagy a bodzát. Ezek szennyezhetik az ecetes oldatot, majd a felületeket.

Üvegben érleljük

Ha saját ecetes tisztítósprét szeretnénk készíteni, szórjunk egy üvegbe (egy nagyobb befőttesüveg is lehet) a gyógynövények­ből, héjból vagy szirmokból álló illatkeveréket, öntsük bele az ecetet (10 százalékost), zár­juk le, tegyük hűvös, sötét helyre. Hagyjuk ázni 10 napig, majd nyissuk ki, szűrjük le a folyadékot egy szitán, és öntsük egy tisztára mosott szórófejes palackba. Megfelelő­ tárolás esetén az ecetspré sokáig eltart­ható, bár a pontos lejárati idő nem határozható meg, az a tárolás módjától függ.

Illóolajos keverék

Ha nem akarunk napokig várni, van gyorsabb megoldás is: adjunk illóolajat az ecetes oldathoz. Csak annyit kell tenni, hogy néhány cseppet teszünk a szórófejes pa­lackba töltött ecetbe, majd néhány másodpercig erőteljesen összerázzuk a keveréket. (Nem kell túlzásba esni, általában három-négy csepp is elegendő az illatosítóból, különben túl erős lehet.) Ami az illóolajok kiválasztását illeti, használhatunk különböző illatokat különböző célokra, de általánosságban a le­vendula, a citrom, a grépfrút, a fenyő is bárhol megállja a helyét a lakásban.

blikk

Hirmagazin.eu

ElőzőTragédia: meghalt egy motoros Veszprémnél péntek este
KövetkezőA szerény, idős asztalos, akinek csak két pár farmerja volt, 3 millió dollárt hagyott 33 ismeretlen gyerekre – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza