A Duna középső szakaszának regionális központja, Dunaújváros szocialista iparvárosnak épült az 1950-es években. Ipari emlékeket bemutató múzeumai mellett római kori romkert őrzi a település ősi múltját. A város érdekessége az építészeti emlékeket bemutató szocreál útvonal.

Az iparváros Dunapentele közigazgatási területén épült fel. Ez volt az egyetlen görög eredetű helységnév Magyarországon, amely Szent Pantaleon nevét idézi. A névnek a magyar változata Pentele. A Rác-dombon és a Pap-szigeten feltárt római kori Castellum Intercisa katonai tábor emlékeit, faragott köveit, tégláit ma romkert mutatja be. A település középkori története egy ősi monostor felépülésével kezdődött. A Szent Pantaleon bizánci szent orvos tiszteletére épített monostor a Szalki-szigeten emelkedett. Lakói görög szerzetesek voltak. A monostor a tatárjárás során elpusztult.

Látnivalók
Ráctemplom (szerb ortodox)
1696-ban épült. Arányos, barokk épület ikonosztáza a 18. századi népies barokk építészet példája. A templomi padok és a táblaképek a 19.században készűltek.

Óvárosi római katolikus templom (Szentháromság-templom)
1864-ben épült a neoromán, háromhajos templom. 27 méter magas tornyában 3 harang lakik.

Evangélikus templom
Nagy tamás Ybl-díjas építész tervezte. A templom ovális alapterületű, vörös téglából készült. A háromhajós templomhoz torony, parókia és paplak is kapcsolódik. A burkolat tégláját helyenként réz és fa elemek egészítik ki. A tojás alaprajz a végtelent és az életet szimbolizálja. A dísztelen épület elsősorban tömegével és ívelt formáival hat.

Református templom
Szabó István Ybl-díjas építész tervei szerint épült fel 1982 és 1985 között. Az épület acélszerkezete az itteni acélgyártásra utal, de a belülről látható, csillag alakzatú szerkezet a református szimbolikát is érvénybe juttatja. 1917-ben kezdődött a gyűjtés egy templomalap építésére. 1932-ben sikerült egy házat venni a tiszteletes számára. Az istentiszteleteket addig az állami iskola egyik tantermében tartották. A régi házhoz hamarosan új lelkészlakást építettek, így a régi épületrész lett a gyülekezeti terem. 1985 óta használják új templomukat a hívek.

Krisztus király főtemplom és plébánia
A római katolikus egyházközség 1992-ben szerezte meg a háromszög alaprajzú teleket. Az Oláh M. Zoltán által tervezett templom alapkövét 1993-ban rakták le. Az új templomot 2000-ben áldották meg, felszentelése 2008. november 22-én történt. A németországi Bittigheim-Bissingen Jó Pásztor plébánia adományozta a padokat, az oltárt, a tabernákulomot, az olvasópultot és a két manuálos, 22 regiszteres orgonát. A templom 4 harangja 2005-ben és 2006-ban készült Őrbottyánban.

Dunai Vasmű Ipartörténeti kiállítása
Az egykori gépmatuzsálelemek egy letűnt világ szimbólumaként kínálnak érdekes látnivalót. A kiállítás bekerítetlen szabadon látogatható, szabadtéri látványosság.

Dunaparti Nemzetközi Acélszobor Park
Az immár 11 alkalommal megrendezett alkotótelepen több mint 60 alkotás tekinthető meg a dunaparti sétautakon.

Római kőtár és a Romkert
Légfűtéses házat rekonstruáltak itt. A Mithrasz-táblát is itt lelték fel, de emellett számos sirkő, mérföldkő és feliratos kő látható. A fürdő védőépületet kapott, a maradványok szabadon láthatók.

Városszerte védett egyedi fák, fasorok

Cím: Dunaújváros Városháza tér 1.
Tel: +36 (25) 411-900
E-mail: [email protected]
Web: www.dunaujvaros.hu