Az orvosi turizmus mint iparág, virágzik – a piac méretére vonatkozó becslések ugyan változóak, de a Páciensek Határok Nélkül világszinten évi 60-80 milliárd euró értékű beavatkozásról számol be, amelyért a betegek külföldre utaztak.

Az ilyen páciensek száma egyébként évi 20-24 millió között mozog.

A világtendenciának számító elöregedő népesség, az egészségügyi ellátások megnövekedett költségei, a biztosítási ágazatra nehezedő egyre nagyobb nyomás Dubaj számára is lehetőséget teremtett, hogy komolyan beleinvesztáljon az egészségügybe, és ellássa az orvosi ellátásért érkező turisták áradatát.

„Az elmúlt időszakban új rendelkezés lépett életbe, amely lehetővé teszi, hogy a nemzetközi intézményeknek százszázalékos tulajdoni részük lehessen” – mondja Marwan Mohamed Al Mulla, a Dubaji Egészségügyi Hatóság vezetője.

A Dubaji Egészésgügyi Hatóság 2014-ben fektetett le orvosi turizmusra vonatkozó stratégiát azzal a céllal, hogy fejlessze és támogassa egészségügyi szektorát, egyúttal növelje az ország GDP-jét.

Felmérve a kizárólag kezelésre érkezők igényeit, a szolgáltatók is képesek voltak fejlődni.

Basel Naszrallah, az Armada kórház igazgatója szerint hozzájuk öt százalékkal több külföldi, mint hazai beteg érkezik.

„A világ minden tájáról vannak pácienseink, Oroszországból, főleg Európából, olaszok, spanyolok, britek, de jönnek Észak-Amerikából, Afrikából, Ázsia déli feléből” – mondja.

Érdekes, hogy ezen országok többsége tulajdon orvosi szolgáltatásainak erősségéről ismert, Dubaj viszont még mindig vonzó opció azok számára, akik a kezelést egyébbel is össze szeretnék kötni.

Alexander Edwards sebészeti beavatkozásra érkezett Dubajba.

„Több szempontot is figyelembe vettem a döntésnél: például, hogy mennyi idő lesz a kezelés, a felépülés. Mindennek utánanéztem, és persze az is számított, hogy barátok, családtagok rendkívül pozitív tapasztalatokról számoltak be. Ezért határoztam el, hogy egyrészt meglátogatom az itt élő szüleimet, és mellesleg egy apró műtétet is elvégeztetek” – mondja.

„Nálam egynapos, ambuláns beavatkozás lesz, de függetlenül attól, hogy utána hazamehet-e az ember, vagy bent kell maradnia picit, utána mindenképpen folytatni tudja a nyaralását, szóval, nem veszít időt” – mondta Barbara Biwott Kenyából.

A kifejezetten kezelésre érkező turisták számára a DHA páciensportál nyújt segítséget a tervezésnél.

„Le tudják foglalni a repülőjegyet, a hotelt, és minden mást, ami a kezelésükhöz is szükséges, hogy amíg nem épülnek fel teljesen, hogy minden gond nélkül hazautazhassanak” – mondja Marwan Mohamed Al Mulla.

Az orvosi turizmus robbanásszerű fejlődése adta meg a végső lökést a londoni Kings College Hospitalnak, amikor első nemzetközi létesítményét tervezte megnyitni.

„Ez a fajta idegenforgalom nagyon fontos nekünk. Dubaj kiváló célpont. Mint ismert, az oda érkező turisták száma tovább növekszik, és más piacokat is felfedeznek onnan, vagyis más szolgáltató-területek is nyernek újabb ügyfeleket. Nagyon vonzó helyről beszélünk ha azokat nézzük, akik kezelésért utaznak a kihelyezett kórházunkba, és ott óhatatlanul ott van az anyaország is, és mindaz amit annak egészségügyi ellátórendszere nyújtani képes” véli Christian Schuhmacher, a londoni intézmény igazgatója.

Idén nyitották meg a dubaji kórházat, amelynek szolgáltatási palettáját direkt az utazó páciensek kiszolgálása érdekében alakították ki.

„Otthon, létezik ugyebár egy páciensportál, ami bármilyen eszközről elérhető, laptopról, okostelefonról, amit mindenhová magunkkal viszünk. Bármikor, bárhonnan hozzá tudunk férni a leleteinkhez, a röntgenfelvételekhez, ami óriási előny ha mondjuk elutazunk valahova, ergo a világ bármely pontján ezek a dokumentumok ott vannak velünk” – teszi hozzá Christian Schuhmacher.

A Dubaji Egészségügyi Hatóság határozottan ösztönzi a biztonságos információmegosztást a hálózatán belül: erre jött létre a Smart Data Center névre keresztelt tárolóközpont.

A hatóság egyúttal azon is keményen dolgozik, hogy megőrizze nagyrészt külföldről érkezett munkaerőt.

A Dubaji Nemzetközi Pénzügyi Központban úgynevezett Egészségügyi Tábort állítottak fel, ahol ingyenes szemészeti, fogászati- és általános orvosi ellenőrzéseket lehet igénybe venni.

„Rengeteget dolgozunk úgy, hogy teljességgel megfeledkezünk az egészségünkről, szóval szerintem remek lehetőség egy ilyen ingyenes szűrés itt helyben” – mondta a Központ egyik alkalmazottja, Olivier Ketterwell.

„Ezek a hölgyek segítettek nekem, hogy pontosan hogyan mérjem az ételt, mikor fogyasszak fehérjét, mikor zöldséget, mikor gabonát, és hogyan keverjem őket. Nagyon hasznos volt! Hosszú órákat töltünk el itt, nem egészséges ételeket fogyasztva” – mondja egy másik alkalmazott, Rasha Afifi.

2020-ig Dubajnak az előrejelzések szerint 630 millió euró bevétele lesz az orvosi turizmusnak köszönhetően, ami az előző időszakhoz képest 13 százalékkal több.

https://hu.euronews.com/2019/07/11/dubaj-az-egeszsegturizmus-egyik-mekkaja?jwsource=cl

euronews