Élő közvetítésünk az orosz-ukrán háború 360. napjáról.
Brit miniszterelnök: London hosszabb hatótávú fegyverekkel látja el Ukrajnát
Nagy-Britannia lesz az első ország a szövetségesek közül, amely hosszabb hatótávolságú fegyverekkel látja el Ukrajnát – mondta Rishi Sunak brit miniszterelnök szombaton, az 59. Müncheni Biztonsági Konferencián (MSC). Hozzátette: olyan új chartára is szükség lesz, amely elősegíti Ukrajna biztonságának védelmét az ukrán NATO-csatlakozásig hátralévő időben.
SUNAK, AKINEK FELSZÓLALÁSÁT A DOWNING STREET ISMERTETTE, EGYENES UTALÁST TETT UGYANAKKOR ARRA, HOGY LONDON A KÖZELJÖVŐBEN NEM KÉSZÜL NYUGATI HARCI REPÜLŐGÉPEK UKRAJNAI SZÁLLÍTÁSÁRA.
Részletek nélkül úgy fogalmazott azonban: a brit kormány kész támogatni bármely más országot olyan repülőgépek átadásában, amelyeket Ukrajna „már ma használni tud”.
RISHI SUNAK HOZZÁTETTE: KI KELL KÉPEZNI UKRÁN PILÓTÁKAT A LEGFEJLETTEBB REPÜLŐGÉPEK MŰKÖDTETÉSÉRE, ANNAK ÉRDEKÉBEN, HOGY UKRAJNÁNAK „HOSSZÚ TÁVON” IS MEGLEGYEN A KÉPESSÉGE BIZTONSÁGÁNAK MEGVÉDÉSÉRE.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten előre be nem jelentett látogatást tett Nagy-Britanniában, és a londoni parlament két házának tagjai előtt elmondott beszédében korszerű harci repülőgépek szállítását kérte Nagy-Britanniától és a nyugati szövetségesektől.
***
Az ukrán házelnök reméli, hogy Kijev a nyáron meghívást kap a NATO-ba
Ukrajna reméli, hogy a legkorábban idén nyáron meghívást kap a NATO-csatlakozásra – közölte Ruszlan Sztefancsuk ukrán házelnök szombaton az ukrán televízióban.
Arra számítunk, hogy Ukrajna a vilniusi NATO-csúcson meghívást kap, és megkezdődik a csatlakozási folyamat a szövetséghez
– mondta Sztefancsuk.
SZTEFANCSUK SZERINT A JELENLEG FOLYÓ MÜNCHENI BIZTONSÁGPOLITIKAI KONFERENCIA SORÁN „MÁR VITATJÁK AZ UKRAJNA NATO-BA TÖRTÉNŐ MEGHÍVÁSÁVAL KAPCSOLATOS KÉRDÉSEKET”.
A NATO-csúcsot a tervek szerint július 11-12-én tartják a litván fővárosban.
***
Konasenkov: Az orosz erők visszafoglaltak egy falut Harkov megyében
A kelet-ukrajnai Harkiv megyében, ahol az orosz erők több hete folytatnak offenzívát, Kupjanszk felé nyomulva visszafoglalták az ukrán hadseregtől Hrianykivka falut – közölte szombaton Moszkvában Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.
AZ OROSZBARÁT „DONYECKI NÉPKÖZTÁRSASÁG” PARLAMENTI KÉPVISELŐJE, ANDREJ BAJEVSZKIJ A SZOBOLJOV LIVE TELEVÍZIÓBAN SZOMBATON KIJELENTETTE, HOGY A BAHMUTBAN LÉVŐ UKRÁN HADSEREGCSOPORT HELYZETE „VÁLSÁGOSHOZ KÖZELI”, MERT CSAK EGYETLEN ELLÁTÁSI ÚTVONALUK MARADT.
A donyecki szakadár terület vezetője, Denyisz Pusilin pedig egy Rosztov-na-Donuban tartott szemináriumon újságírók előtt kijelentette, hogy az orosz erők a Vuhledar északi részén lévő nyaralóövezetet ellenőrzik, de magában a városban nem folynak harcok.
***
Rakétatámadás ért több ukrán várost
Kijev ukrán városok elleni orosz rakétatámadásról számolt be szombaton, több helyen áramkimaradás volt.
ANDRIJ JERMAK, AZ UKRÁN ELNÖKI HIVATAL VEZETŐJE SZOMBATON KIJEVBEN KÖZÖLTE, HOGY A RAKÉTÁKAT AZ OROSZ ELLENŐRZÉS ALATT LÉVŐ TERÜLETEKRŐL LŐTTÉK KI REPÜLŐGÉPEK.
A károk megelőzése érdekében Kijevben és a környező térségben, valamint Dnyipróban és Odesszában leállították az áramszolgáltatást – közölt a DTEK áramszolgáltató.
A NYUGAT-UKRAJNAI HMELNYICKIJBEN LEGALÁBB KÉT RAKÉTA CSAPÓDOTT BE. A DÉL-UKRAJNAI MIKOLAJIV MEGYÉBEN KÉT RAKÉTÁT ÉSZLELTEK – ÍRTA TELEGRAM CSATORNÁJÁN VITALIJ KIM, A MEGYE KORMÁNYZÓJA.
Az ukrán hadsereg közlése szerint az orosz erők két Kalibr robotrepülőgépet lőttek ki a Fekete-tengeren állomásozó hadiflotta hajóiról.
***
Civil áldozatok
Az ukrán hatóságok közlése szerint a tegnapi orosz támadásokban összesen 6 civil halt meg Ukrajna 9 régiójában, többek között Harkov, Herszon és Mikolajiv régiókban – írja a Kyiv Independent.
***
Stoltenberg: Ukrajna katonai támogatása a NATO érdekét szolgálja
Az orosz támadás ellen védekező Ukrajna támogatása fegyverekkel erkölcsileg helyes és a NATO érdekét szolgálja – jelentette ki Jens Stoltenberg szombaton az 59. Müncheni Biztonsági Konferencián (MSC).
A NATO főtitkára a világ legrangosabb biztonságpolitikai fórumán kiemelte: Vlagyimir Putyin orosz elnök „nem békére készül, hanem a háború folytatására”, mozgósít, egyre inkább hadigazdasággá állítja át az orosz gazdaságot, és építi a kapcsolatokat más autoriter államokkal, köztük Észak-Koreával és Iránnal, hogy biztosítsa a fegyverutánpótlást.
Ezért „meg kell adnunk Ukrajnának mindent, amire szüksége van a győzelemhez és ahhoz, hogy fennmaradjon független, szuverén európai országként”. Ugyanakkor egyesek aggódnak, hogy a támogatás a háború kiszélesedésének kockázatával jár, és bár valóban nincs „kockázat nélküli opció”, a legnagyobb veszély mégis az, hogy Oroszország győz Ukrajnában.
***
Új nemzetközi szervezetet hoznának létre a hollandok
Hollandia elvben beleegyezett abba, hogy Hágában nemzetközi szervezetet hozzanak létre az ukrán háztartásokban, vállalkozásokban és infrastruktúrában a háború által okozott károkról szóló információk rögzítésére.
A legfrissebb hírek itt!
A nyilvántartás létrehozását – amely az Ukrajnának az orosz agresszió által okozott károk nyilvántartása nevet kapná – az ENSZ Közgyűlése által novemberben elfogadott határozatban javasolták.
Mark Rutte holland miniszterelnök pénteki kijevi látogatása után tették meg a bejelentést az érintett felek.
***
Az SZBU őrizetbe vett egy informátort a Donyeckben
Az ukrán biztonsági szolgálat őrizetbe vett egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy segített abban, hogy orosz rakétacsapásokat mérjenek iskolákra és energetikai infrastruktúrára Donyecki területen – jelentette a hivatal február 18-án.
***
A harkovi terület orosz támadása 1 halálos áldozatot követelt
Az orosz erők február 18-i, Harkov területét ért ágyúzása két civil személy sérülését, egy halálát és anyagi károkat okozott – közölte Oleh Syniehubov kormányzó.
Egy 57 éves nő és egy 53 éves férfi délután 2 óra körül sérült meg a Kupjanszktól délre fekvő Kivsarivka falu ágyúzása során.
***
Amerikai nyomás az osztrákokon
A Reuters február 18-án jelentette, hogy az osztrák Raiffeisen bank ellen az amerikai Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) vizsgálatot folytat oroszországi tevékenysége miatt.
A bank képviselői megerősítették a Reutersnek, hogy az OFAC 2023 januárjában kereste meg a bankot.
Az OFAC 2023 februárjáig kért választ, de a bank ügyvédei kialkudták, hogy a határidőt kitolják, és április, május és június elején küldjék meg az információs részleteket.
A Raiffeisen, Ausztria második legnagyobb bankja nagymértékben érintett az orosz pénzügyi rendszerben, és egyike annak a mindössze két külföldi banknak, amelyet az orosz központi bank „rendszerszinten fontosnak” tekint, hangsúlyozva jelentőségét az orosz gazdaság számára a kiterjedt nyugati szankciók közepette. A bank az ukrajnai teljes körű invázió 2022. februári megkezdése után is folytatta üzleti tevékenységét Oroszországban.
A bank tavalyi 3,8 milliárd eurós nettó nyereségében 2 milliárd euró oroszországi bevétel szerepelt, és az oroszok több mint 20 milliárd eurót helyeztek el a banknál. A bank a Reutersnek adott nyilatkozatában közölte, hogy teljes mértékben együttműködik az OFAC-kal.
***
Nem küldenek vadászgépeket az ukránoknak egyhamar
Ben Wallace brit védelmi miniszter a Der Spiegelnek azt mondta, hogy Ukrajna csak azután kapna modern vadászgépeket, például az Eurofighter Typhoon-t, ha a háború véget ér – számol be minderről a The Kyiv Independent.
Wallace szerint „nem lesz gyors szállítás” a vadászgépekből a háború jelenlegi szakaszában.
Legyünk őszinték, hosszú időbe fog telni, mire bárki is vadászgépeket szállít Ukrajnának. Ráadásul a modern repülőgépeket, mint például az Eurofighter, amelyet az Egyesült Királyságban Typhoon-nak hívunk, csak a konfliktus végeztével fogják Kijevnek szállítani. Ez a nyugati partnerek konszenzusa”
– mondta Wallace.
Wallace szerint azonban Ukrajna szövetségesei készen állnak arra, hogy „valamikor megtegyék ezt a lépést”.
***
Az Európai Bizottság még több lőszert akar
Az Európai Unió a védelmi iparral együttműködve szeretné növelni a lőszerellátást mind Ukrajna, mind a tagállamok fegyveres erői számára – közölte Ursula von der Leyen
Az Európai Bizottság elnöke szombaton a müncheni biztonsági konferencián felszólalva felvetette, hogy az EU Covid vakcina szállítása modellként szolgálhatna a termelés növelésének módjára – írja a The Guardian.
Az elmúlt hónapokban többször is elhangzottak figyelmeztetések, hogy Ukrajna jelenleg gyorsabban használja fel a lőszert, mint ahogy a nyugati országok képesek azt előállítani és szállítani.
Itt az ideje, hogy felgyorsítsuk a termelést és növeljük a szabványosított termékek [mint például a lőszerek] gyártását, amelyekre Ukrajnának égető szüksége van”
– mondta von der Leyen.