Őrizetbe vették kórházi ellátását követően a július elsejei Árpád hídi halálos baleset okozóját, aki vallomásában elismerte felelősségét
– tájékoztatta az InfoRádiót a Budapesti Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti főosztályának vezetője.
Balogh Ádám arról is nyilatkozott, hogy a szakértői vélemény szerint mi okozta a tragédiát.
Sajtótájékoztatón ismertette a rendőrség az Árpád hídi tragikus balesethez vezető versenyzés részleteit és az elkészült igazságügyi műszaki szakértői vélemény tartalmát.
A tragédia elkerülhető lett volna, ugyanis a közlekedésbiztonság két súlyos kockázatára vezethető vissza: a sebességtúllépésre és a versenyzésre – szögezte le az InfoRádiónak nyilatkozva Balogh Ádám.
A balesetről el mondta, július 1-jén 0.40 perc környékén történt egy spontán kialakult (nem előre szervezett) versenyzésben, amelyben egy (RACE-001-es rendszámú, a rendőrség megfogalmazása szerint luxus-sportkocsi) Mercedes és két BMW vett részt.
A kocsik Buda felé haladtak. Megálltak a Teve utcai lámpánál, de nem ők voltak elöl. A zöld jelzésnél a Mercedes vezetője szabálytalanul, a balra kanyarodó sávon kielőzte a többieket és visszasorolt az egyenesen menőbe. Ezzel egyidőben a szélső sávban közlekedő BMW szintén szabálytalanul, jobbról megelőzte a többieket és követte a Mercedest. A két autó folyamatosan növelte a sebességét – sorolta a BRFK közlekedésrendészeti főosztályának vezetője.
A baleset utáni meghallgatás során a Mercedes vezetője úgy nyilatkozott, hogy azért növelte a sebességét, mert úgy érzékelte, hogy a BMW rátapadt. A BMW sofőrje pedig azt mondta, hogy ő a Mercedes gyorsulásától függetlenül növelte a sebességét. A tanúk szerint viszont úgy tűnt, mintha két autó versenyzett volna egymással, és a BMW szabályosan lekövette a Mercedes mozgását. Ezt támasztják alá Balogh Ádám elmondása szerint a térfigyelő kamerák felvételei, és ezt mutatják a gépjárműnek egymáshoz való helyzetei is.
Az Árpád hídi tragédia a térfigyelő kamerák felvételein, illetve a letartóztatott sofőr megbilincselése (a megtekintéshez a korhatáros tartalom miatt a YouTube-on be kell jelentkezni):
A Mercedes az Árpád hídi felüljárót követően intenzív gyorsításba kezdett, kihasználta teljesítménytöbbletét, ugyanis 612 lóerősről 619 lóerősre emelte a teljesítményét, illetőleg a BMW 150 lóerősről 190 lóerős növelt teljesítménnyel közlekedett. Jelentős volt tehát a teljesítménykülönbség a Mercedes javára, így a BMW folyamatosan egy-két másodperces lemaradással haladt a Mercedes mögött.
Őket követte a harmadik BMW körülbelül 7-9 másodperccel lemaradva.
A Mercedes a Népfürdő utca magasságában megcsúszott balra, ezt a sofőr jobbra kormányzással próbálta korrigálni, de nem járt sikerrel: elvesztette uralmát az autó fölött és a jobb oldalra csúszott, átszakítva a kerékpárosok, illetve a gyalogosok védelmére szolgáló szalagkorlátot, illetve a csőkorlátot.
„Éppen ekkor haladt Budáról Pest irányába egy szabályosan, kivilágítva, a kerékpársávon közlekedő biciklis, aki
a baleset következtében olyan súlyos kettős végtagvesztést szenvedett, hogy a sérüléseibe a kórházba szállítást követően belehalt.
A baleset erejére jellemző, hogy miután az ütközés megtörtént, a Mercedes még a tetejére borult és további 70 métert csúszott a Flórián tér irányába. Ekkor az elsőként érkező BMW intenzív fékezéssel még meg tudott állni, elkerülve az újabb balesetet, ám a másodikként érkező BMW már tudott megállni, és belecsúszott az akkor már nyugalmi helyzetben lévő Mercedesbe (tovább lökve és pörgetve a már a tetején álló kocsit – a szerk.). Így mind a Mercedes, mind a BMW sofőrje súlyos sérülést szenvedett” – sorolta Balogh Ádám.
Az elsőként érkező BMW-nek sem a sofőrje, sem az utasai nem sérültek meg, ők tárcsázták a segélyhívót. Ugyanekkor egyébként a Margitszigeten egy másik balesetnél helyszínelők intézkedtek. A páros hallotta a csattanást, azonnal a helyszínre sietett, és az elsődleges rendőri intézkedéseket megtette a baleset bekövetkezésétől számított két percen belül.
A rendőrség lefoglalta a balesetben részes gépkocsikat, illetve büntetőeljárást indított halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt. Soron kívül igazságügyi műszaki szakértőt rendeltek ki a gépkocsi műszaki állapotának vizsgálata céljából, illetve a Mercedesnek a haladáskori, valamit ütközéskori sebességének megállapítása érdekében.
Időközben ez a műszaki szakértői vélemény elkészült, és azt állapította meg, hogy a Mercedes a sodródás kezdetén
legalább 137 kilométer/órás sebességgel közlekedett. Egyik gépjárműnek sem volt műszaki hibája, ugyanakkor a Mercedes menetstabilizátora ki volt kapcsolva.
Tekintettel arra, hogy a Mercedes vezetője a sebességhatárt jelentősen túllépte, teljesen figyelmen kívül hagyta a közlekedési szabályokat, és több közlekedési szabály együttes megszegésése vezetett a baleset bekövetkezéséhez, ezért pénteken a 33 éves gépkocsivezetőt kórházi kezelését követően előállították, gyanúsítottként kihallgatták, őrizetbe vették és kezdeményezték letartóztatását.
A gyanúsított vallomást tett: elismerte a felelősségét a baleset bekövetkezéséért, a gyanúsítással szemben panasszal nem élt.
Egy ilyen bűncselekmény várható büntetési tétele 2-től 5 évig terjedő szabadságvesztés.
A vétkes sofőr jogosítványát elveszik, de az, hogy valaha visszakaphatja-e, nem a rendőrség hatásköre.
A BRFK közlekedésrendészeti főosztályának vezetője az eset kapcsán felidézte: ismerik azokat az útvonalakat, amelyeken a gyorsulási versenyek gyakoriak. Tavaly 40, idén már 10 olyan akciót szerveztek, melynek kifejezetten a versenyzés visszaszorítása a célja.
Ehhez minden rendelkezésre álló eszközt bevetnek: a már jól ismert „pofátlanító” gépjármű mellett most már rendelkeznek civil „pofátlanító” motorral is. Van, amikor kamerával felszerelt drónnal rögzítik a közlekedési jogsértéseket, illetve Budapest területén 19 sebességmérő készülékkel tartatják be a sebességhatárokat. Ez utóbbiak közül hat már nemcsak álló helyzetből tud mérni, hanem menet közben, autóból is. Az akcióikat a Budapesti Polgárőr Szövetséggel hajtják végre, valamint együttműködnek Budapest Főváros Kormányhivatalával, amelynek szakemberei kitelepülnek az ellenőrzésekre a mobil műszaki állomásokkal. Így lehetőség van az intézkedés alá vont járművek műszaki állapotának azonnali helyszíni ellenőrzésére: megvizsgálják a gépjármű hanghatását, az esetleges teljesítménynövelést, a sötétített fólia fényáteresztő képességét, illetve meg tudják nézni, hogy rendelkezik-e bármilyen engedély nélküli átalakítással a gépjármű. Ebben az esetben lehetőség van soron kívüli műszaki vizsgára történő berendelésre, ahogy a forgalmi engedély helyszíni elvételére is.
Árpád hídi halálos baleset – BRFK – Balogh Ádám