Törvénysértő volt óvadékkal kiengedni az ukrán hajóskapitányt? Tovább bonyolódik az ügy.
Felülvizsgálná az óvadék kiszabásának gyakorlatát a Kúria a dunai hajóbaleset után, Polt Péter szerint törvénysértő volt óvadékkal kiengedni az ukrán hajóskapitányt.
Az Ügyészség közleményt adott ki arról, hogy a Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához az ukrán kapitány szabadlábra helyezése ügyében.
A legfőbb ügyész jogorvoslati indítványának lényege szerint a törvényszék határozata már önmagában attól törvénysértő, hogy nincs benne semmilyen döntés az ügyészi fellebbezés kiegészítésében írtakkal kapcsolatban. A kiegészítésben leírták, hogy felmerült annak a gyanúja is, hogy a hajóskapitány adatokat törölt a telefonjáról, ezáltal újabb letartóztatási ok állapítható meg, nevezetesen az, hogy a gyanúsított a bizonyítást megnehezítené, vagy veszélyeztetné.
Emellett szerintük mind az elsőfokú, mind a másodfokú bíróság határozata törvénysértő, mivel úgy rendelték el a bűnügyi felügyeletet, hogy a gyanúsított konkrét tartózkodási helye a döntés meghozatalakor a hatóság előtt egyáltalán nem volt ismert.
Mindezek alapján a legfőbb ügyész indítványozta, hogy a Kúria állapítsa meg azt, hogy az első és másodfokú bíróságok törvénysértően fogadták el az óvadék megállapítására irányuló védői indítványt, és rendelték el a gyanúsított bűnügyi felügyeletét óvadék letétele esetén. Hozzátették, a Kúria határozata csak a törvénysértést állapíthatja meg.
Mint ismert, a jogerős döntés az volt, hogy az ukrán hajóskapitány 15 millió forint ellenében kiszabadulhat az őrizetből, de Budapestet nem hagyhatja el. Köteles hetente kétszer a nyomozást végző hatóságnál személyesen jelentkezni.A férfit vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget eredményező gondatlan veszélyeztetéssel gyanúsítja az ügyészség.
ripost