A horvát kormány hétfői ülésén természeti katasztrófa sújtotta területté nyilvánította Sziszek-Monoszló (Sisak-Moslovacka) megyét, valamint Zágráb és Károlyváros (Karlovac) megye egyes részeit a múlt héten történt két erősebb földrengés miatt
– közölte Andrej Plenkovic kormányfő.
A károk enyhítésére válságstábot állítottak fel, melynek élére Tomo Medved védelmi minisztert nevezték ki.
Új válság van, ezért új válságstábot kellett létrehozni, amely a földrengés okozta károk felszámolásával és az újjáépítéssel foglalkozik majd – hangsúlyozta Andrej Plenkovic, hozzátéve, hogy amennyiben újabb katasztrófa következne be, tűzvész vagy valami más, az újabb válságstáb élére Davor Bozinovic belügyminiszter kerül.
A múlt hétfői és keddi 5,2-es, majd 6,3 erősségű közép-horvátországi főrengésnek hét halálos áldozata és 28 sérültje van, az utórengések pedig folyamatosak. A károk nagyságáról egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre.
Ivo Zinic, Sziszek-Monoszló megye elöljárója a sajtónak hétfőn úgy nyilatkozott: közel háromezer épület vált lakhatatlanná. A földrengés súlyos károkat okozott a 116 ezres lakosságú megye négy városában: Sziszeken, Petrinjában, Glinan és Hrvatska Kostajnicaban, valamint több járásban. A károk ötvenezer lakost érintenek.
Eddig 14 171 bejelentés érkezett anyagi károkról, amelyből 4194 épületet vizsgáltak meg a szakemberek. Ebből ezer ideiglenesen, 800 pedig teljesen használhatatlan – mondta az elöljáró. Hozzátette ugyanakkor, hogy a rengés sújtotta térségben több száz gazdasági épület, 11 iskola és közel az összes templom megsérült, öt közülük teljesen összeomlott.
Kiemelte: a legnagyobb problémát ötszáz család elhelyezése jelenti, a számuk pedig tovább nő.
Stjepan Kozic, Zágráb megye elöljárója elmondta: több mint ezer ingatlan sérült meg a földrengésben Zapresic, Velika Gorica, Ivanic Grad és Jastrebarsko városában, továbbá több járásban. Zapresicben három lakótömböt kellett kiüríteni. A 81 családot a közeli szállodában helyezték el, sokan rokonaiknál, barátaiknál kerestek szállást. A városban a bíróság épülete, a népfőiskola és Szent Péter-templom is megsérült.
Károlyváros megyében 300 épületen okozott károkat a földrengés.
Ahogy arról ma írtunk, Zalából hat tele teherautót küldenek Horvátországba. Korábban Magyarországon is érezni lehetett a horvátországi földrengést.
A Hirmagazin.eu Online Média zágrábi helyszíni tudósítás, képek:
Tihomir Kundid, a horvát hadsereg őrség gépesített dandárjának parancsnoka vasárnap elmondta, hogy 150 katona foglalkozik Zágráb központjában a földrengés romjainak megtisztításával, kifejezve bizalmukat, hogy napközben képesek lesznek elvégezni a munkájukat.
„Úgy gondolom, hogy a nap folyamán csak Zágráb központját tudjuk megtisztítani, ahol jelenleg a horvát hadsereg 150 tagját foglalkoztatják” – mondta Kundid tábornok.
Matija Boltižar / Jutarnji list, Jasna Martinis i Vladimir Zubčić
Megjegyezte, hogy a hadsereg jelenleg Ilicában, Jurišićevában, Kaptolban és Dolacban vesz részt, és ezt követően a város szélesebb központjában „szétszórva” van, és megtisztítja az összes szükséges romot. A város központjában mérnöki gépek és önrakodók működnek, akik az összes ledőlt homlokzatot és csempét elhajtják a belvárosból.
A város egyes részein még mindig nincs áram, és nem hivatalosan ismert, hogy a földrengés miatt leállt vagy megrongálódott alállomások nagy része újra üzemel. Az alállomásokat fokozatosan kapcsolják be, és az áramellátás hiányában a város bizonyos részein fokozatosan normalizálódik az ellátás. Az Elektra Zagreb csapatai továbbra is a pályán vannak, és várhatóan a nap végére normalizálódik az áramellátás helyzete – állítják a HEP-ben.
Az állampolgárok és az illetékes intézmények rendelkezésére állnak az építőipari vállalatok a zágrábi földrengés által okozott károk orvoslásában – mondta a Hinának Mirjana Čagalj, a Horvát Kereskedelmi Kamara közlekedési és építési alelnöke.
Zágrábot reggel megrázó erős földrengés miatt 11 óráig a zágrábi rendőrkapitányságon a rendőrségnek összesen 66 megrongálódott épületről és 23 autóról van információja. Az épületek és az autók többsége a belvárosban sérült meg. A zágrábi székesegyház és a Palmotićeva utcai templom megrongálódott, Dubrava területén pedig több épület károsodásával kapcsolatos bejelentések mellett a čučerjei templom is megrongálódott.
A földrengésben, amely ma reggel történt Zágrábban, a szerzetesek és apácák nem sérültek meg, életben vannak. Egyházi források szerint evakuálás folyik, így a testvérek és ferences testvérek egy részét a tábori kolostorban helyezik el.
Megsérült viszont a granešinai Boldogságos Szűz Mária születésének temploma, amelyet az 1880-as földrengés után építettek, Hermann Bollé tervezte, aki egyébként felelős a székesegyház jelenlegi megjelenéséért Zágrábban. A nemrégiben felújított torony megrongálódott, a templom belseje jelentősen megrongálódott. A mennyezet leesett és elpusztította az oltárt. A Granešina Isten Anyjának szobra és a szentély nem sérült meg.
Predrag Štromar miniszterelnök-helyettes és építésügyi miniszter a Facebookon azt írta, hogy együttműködik a Polgári Védelmi Főhadiszállással, és arra kér mindenkit, hogy kövesse az utasításokat. –
„Kapcsolatban vagyunk az építők szakmai kamaráival, az illetékes ellenőrző és építőipari karokkal annak érdekében, hogy minél előbb megvizsgáljuk a statikát, vagyis az épületek biztonságát, és hogy az emberek lehetőség szerint visszatérhessenek otthonaikba. Ez alkalomból szeretnék köszönetet mondani minden szolgálatnak, a szakmának, amely habozás nélkül elérhetővé vált, és a mindent koordináló központnak a gyors reakcióért. További információk a károk elhárításáról később – írta a Stromar.
A zágrábi rendőrség közleményben szólította fel az állampolgárokat, hogy tartsák be a horvát Közegészségügyi Intézet ajánlásait a koronavírus-járvány során tanúsított viselkedésről. – Figyelembe véve a Horvátország középső részét ért földrengést és az azt követő remegéseket, figyelmeztetjük, hogy a kinti tartózkodás alatt kövesse a horvát Közegészségügyi Intézet ajánlásait, tartsa be a szükséges távolságot és használjon védőmaszkokat, ha vannak ilyenek.
Čitatelj, Ilica, u blizini Britanskog trga
Tiszteletben tartva a polgárokat aggasztó jelenlegi helyzetet, nem szabad mindannyian elfelejteni a helyzetet, tekintettel a COVID-19 vírus világjárványára. Mindkét esetben mindenki biztonságát a Horvát Köztársaság Polgári Védelmi Főparancsnokságának, valamint a helyszínen és az utcán tartózkodó rendőrök utasításainak betartásával érik el, amelyek lelkiismeretes magatartással együtt hozzájárulnak a fertőzés terjedésének csökkentéséhez. Emellett a rendőrség számos rendőrségi telefonszámot közölt
Čitatelj, Križanje Đorđućeve i Petrinjske ulice
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap reggel telefonon beszélt Andrej Plenković miniszterelnökkel, és elmondta, hogy az EU Horvátország mellett áll.
Čitatelj, Križanje Đorđućeve i Petrinjske ulice
A horvát parlament felsővárosi épülete jelentősen megrongálódott a vasárnap Zágrábot sújtó földrengésekben.
Čitatelj, Križanje Đorđućeve i Petrinjske ulice
A rendőrség lezárja a zágrábi főteret, a Ban Jelačić teret és a környező utcákat a romok gyorsabb megtisztítása érdekében.
Čitatelj, Križanje Đorđućeve i Petrinjske ulice
További képek:
Jutarnji, Križanje Đorđućeve i Petrinjske ulice
Martin Vuković, Središće
Čitateljica, Trg kralja Tomislava
Jutarnji list
A címlapfotó a valós helyzetről szól. Hirmagazin.eu
hirado
Hirmagazin.eu