Home Gazdaság Családi kassza Dráma Magyarországon: A nők munkavállalási lehetőségei gyermekkel és gyermek nélkül – Családanyákat...

Dráma Magyarországon: A nők munkavállalási lehetőségei gyermekkel és gyermek nélkül – Családanyákat csekély mértékben foglalkoztatnak!

csalad a konyhaban, mindmegette

A szülők világnapja lehetőséget ad arra, hogy megvizsgáljuk a gyermeket vállaló és a gyermektelen háztartásokra vonatkozó adatokat.

Az 1980-as évek óta a család fontos szerepe egyre inkább a nemzetközi közösség figyelmének középpontjába került, ami hozzájárul az adatok gyűjtéséhez.

Az eurostat legfrissebb adatait felhasználva a hmag.hu kiszámolta, mennyivel kevesebb gyermekkel rendelkező nőt foglalkoztatnak hazánkban és az unión belül, mint gyermektelen társaikat. Az számok érdekesek, és függ az adott ország életszínvonalától is.

A 2021-es év folyamán az Európai Unió 197 millió háztartásnak adott otthont. Ebből 47 millió család osztotta meg az otthonát egy vagy több gyerekkel, ami az európai lakosság 24%-át teszi ki.

Fontos kiemelni, hogy a két szülővel és az egy szülővel rendelkező családok eltérő számban találhatóak meg, az egyedülállók összesen 13%-ot jelentenek, ami számokban kifejezve nem haladja meg a 6 milliót. A 47 millióból a családoknak a 49%-a csupán egy gyermeket nevel, miközben a 39%-uk kettőt is vállal, hármat, vagy többet azonban összesen a 12%-uk tart fent.

A magyarországi adatokról annyit tudunk, hogy 2020-ban az előző évhez egy 30%-os visszaesést tapasztaltunk, ami 2021-ben 30%-os növekedéssel tért vissza. Ezek a számok azt bizonyítják, hogy a családok nehezen viselték az akkor megjelenő világjárványt, és sokan inkább kivártak egy évet.

A nők munkavállalási szokásai gyermekkel és gyermek nélkül

A 25 és 54 év közötti nők munkavállalási szokásai nagy mértékben függenek a vállalt gyermekek számától.

Az Unión belül több gyermekes anyuka döntött a részmunkaidős állások mellett, az egyedülállók többsége pedig inkább a teljes munkaidőt részesítette előnyben. A két szám közötti különbség országonként változik, a nyugati részen nagyobb, míg a keleti részen kisebb.

Ezt a számot százalékpontban határozzák meg, ami a gyermeket vállaló és a gyermektelen nők százalékának a különbségéből adódik össze. A lista élén Németország áll 34 százalékponttal, őket követi Ausztrália 32 százalékponttal, majd harmadik helyen Hollandia végez 27,3 százalékponttal. A középkategóriába azok tartoznak, akik 10 százalékpont alatt vannak, itt található Franciaország, Olaszország és Csehország is.

Magyarország 2,6 százalékpontot ér el, ami azt jelenti, hogy a gyermeket vállaló nők is inkább a teljes munkaidőt választják. Hazánkhoz hasonló számokkal rendelkeznek még a litvánok, a görögök, a románok és a bolgárok is.

A gyermekek száma az iskolai végzettségtől is függ

Az iskolai végzettség fontos szerepet játszik a nők munkavállalásában. A gyermektelen és a legfeljebb két gyermeket vállaló nők 74%-a jár be dolgozni. A három gyereknél többet nevelő szülőknél ez az érték 59%-ra csökken, amihez hozzá kell venni az iskolai végzettséget is.

Az egygyermekes nőknél az alacsony és a magas végzettség közötti különbség 32 százalékpont, ami a férfiak esetében alig éri el a 10 százalékpontot.

Ha a magyar adatokat nézzük, akkor a gyermeket nevelő anyukák kevesebb, mint 70%-a vállal munkát, a gyermektelen nők viszont egészen 85%-ig nőnek. A férfiaknál lényegesen kisebb a különbség, 88%-uk dolgozik otthoni felelősségek nélkül, de a családos apukáknak már a 92%-a vállal munkát.

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás