A korán érkező, kellemes, tavaszi időjárás az élősködők megjelenésének, így a szúnyogoknak is kedvez. Ez az apró vérszívó minden melegvérű élőlénynek kellemetlenséget okoz.

Ráadásul számtalan betegség, illetve bizonyos további élősködők terjesztéséért is felelős. A szívférgesség problémája ismert jelenség kutyatartók körében. Ez az apró élősködő fejlődésének minden szakaszában veszélyt jelent az ebek egészségére, lárvái a szúnyogok csípése által juthatnak be az állat szervezetébe. Dr. Szijjártó József, szolnoki állatorvos alaposan körbejárja a témát, egyebek mellett a megelőzésben és a kezelésben ad tanácsokat.

ef677b1745df41af866e2d66fdb7b101
Vendégünk: dr. Szijjártó József
Fotó: Simon Szandra

– Ez egy vérben élősködő féreg. A vérszívás során egy fertőzött kutyából a szúnyogba kerül a lárva. A rovarban további fejlődési szakaszokon megy keresztül, a különféle alakjait egytől ötig osztályozzuk – kezdte dr. Szijjártó József.

A szakember hangsúlyozta, a szúnyog ezután vért szív egy egészséges egyeden, így annak szervezetébe is bejut az élősködő, a szövetek között vándorlásba kezd. Egyre beljebb jut a testben, egyre fejlettebb lesz, majd elérve a szívet és környékét kifejlett példánnyá válik.

– Ez a folyamat nagyjából hat, kilenc hónap alatt megy végbe. Minél előrébb jár a fejlődés, annál több tünet jelentkezik a kutyán, ami aggasztó lehet – folytatta a szakember. Egy kifejlett szívféreg akár a húsz, huszonöt centimétert is elérheti, ha már tömegesen van jelen az állat testében, a szívultrahangon is tisztán kivehető.

– A tüdőben szintén elhelyezkedhetnek. Fontos tisztázni, hogy ez a típusú élősködő elsősorban a kutyákra jelent veszélyt. Más melegvérű állatban, vagy akár az emberben nagyon ritkán, de inkább nem fordulnak elő – magyarázta az állatorvos, aki kiemelte, nem feltétlenül jelent azonnal visszafordíthatatlan állapotot a kifejlett egyedek jelenléte.

– A szaporodásukban szerepet játszik egy baktérium, amely az ivarszerveiknél található. Ha ezt kiiktatjuk, több lárvát már nem tudnak termelni. Ez az egyik lehetőség a kezelés során – részletezte a szakember. A gyógyszeres kezelés majdnem minden fejlődési szakaszban megoldás. A kifejlett férgek kiiktatásánál azonban számos tényezőt figyelembe kell venni és mérlegelni a döntés előtt.

– Ha még nincs rossz állapotban az eb, a felnőtt férgek elpusztíthatók, a fehérvérsejtek leemésztik őket, eltűnnek a szervezetből. Ezt egy injekció sorozattal tudjuk elérni, az első adag a férgek ötven százalékát, további kettő huszonöt, huszonöt százalékot pusztít el – mondta. Dr. Szijjártó József kiemelte, vannak olyan esetek, amikor a rossz állapotba került kutyák nem reagálnak a gyógyszerekre.

– Ha a férgek jelenléte mondjuk a szívben már valamiféle kárt okozott, sajnos nem lehet mit tenni. Egy szívüregbeli tágulatot gyógyszeres kezeléssel sem lehet visszafordítani– magyarázta a szakember.

A megelőzésre éppen ezért nem lehet elég nagy hangsúlyt fektetni, bár az állatorvos úgy látja, az utóbbi években nagyon felkészültek a gazdik a témában.

– Gyakori megoldást jelentenek a tabletták, a különféle cseppek. Mindig csak az a fontos, hogy az állat lehetőleg kölyökkora óta, folyamatosan kapjon valamilyen készítményt, tehát legyen folyamatos a védekezés. Négy, öt hónaposan már alkalmazhatunk náluk cseppet, később, egy éves kora után tablettát. Amelyik egyednél viszont nem fordítottak figyelmet erre korábban, mindenképpen indítsák egy szűréssel a dolgot és csak azután kapjon bármilyen készítményt, hogy kizárható a szívféreg gyanúja – javasolta dr. Szijjártó József.

Podcast

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőNyáron átadhatják Magyarország legújabb kórházi tömbjét
KövetkezőA környék lakói is csodájára járnak az új, nyergesi szabadidőparknak – galéria, videó (követendő példa lenne!)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza