Hazánk tabudöntögető orvosa arra hívja fel mindenki figyelmét, hogy a hazai gyógyszertárakban még mindig kaphatóak olyan készítmények, amelyek bizonyítottan ártalmasak a szervezetre. Dr. Novák Hunor gyermekorvos szerint a hexaklorofén nevű hatóanyag elavult.
Amerikában például már több mint 40 (!) éve betiltották, de hazánkban még mindig kapható több olyan készítmény is a patikákban, amelyben megtalálható. Benne van például egy újszülötteknél, gyerekeknél gyakran használt hintőporkészítményben, benne van egy felnőtteknek szánt izzadásgátló hintőporban, valamint egy népszerű torokfertőtlenítő, toroköblögető oldatban is megtalálható – igaz, ebben csak kis koncentrációban.
Az 1960-es években a hexaklorofén tartalmú hintőport, szappant, fürdetőt használták világszerte újszülöttek köldökkezelésére, a köldökfertőzések ellen. Néhány év alatt kiderült, hogy a bőrön át felszívódó hexaklorofén súlyosan károsíthatja a baba idegrendszerét: ingerlékenység, hányás, vérnyomásesés, görcs, sokk, eszméletvesztés is szerepel a mellékhatások között, súlyos agykárosodást is okozhat (ezek a hexaklorofénes hintőpor betegtájékoztatójában is olvashatóak). Több tucat gyerek meghalt az agykárosodás miatt, és ki tudja, mennyi haláleset vagy károsodás maradt felderítetlen, tisztázatlan.
Emiatt Amerikában már 1971-ben, vagyis 46 éve nem javasolják a készítményt használatát. Németországban 1985-ben tiltották be, Ausztriában 1990-ben, Magyarországon viszont még mindig kapható ilyen hatóanyagot tartalmazó készítmény… Igaz, használata visszaszorult, de sokan még most is használják. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) adatbázisából kiderül, hogy a készítmény nincs törölve (betiltva). Dr. Novák Hunor telefonon több patikát is felhívott, volt, ahol nem pusztán eladásra készen volt nekik ilyen készítmény, de elmondták, hogy a hexaklorofénes hintőport ők maguk is ki tudják keverni.
Dr. Novák határozottan azt javasolja, hogy ellenőrizd az általad használt hintőpor, izzadásgátló, torokfertőtlenítő készítmények dobozát, és ha szerepel rajta a hexachlorophen (hexaklorofén) nevű összetevő, azonnal dobd ki. Ne legyen a Te polcodon sem életveszélyes készítmény!
Forrás: Dr. Novák Hunor
Képek: taici.org, AquadocInter, Tündérkozmetika, telum.umc.edu.dz