A hétvégén berobbant a hír, miszerint hazánk átmeneti jelleggel megtiltja az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajos magvak, valamint több más mezőgazdasági termék Magyarországra történő importálását.
Nagy István agrárminiszter kifejtette, a jelenlegi piaci folyamatok folytatódása olyan komoly károkat okozna a magyar mezőgazdaság számára, hogy rendkívüli intézkedésekkel kell ezeknek gátat szabni.
Egy lapunknak nyilatkozó szakértő szerint nehéz, sőt, lehetetlen megmondani, mi, hogyan fog alakulni, hiszen a tilalom rengeteg kérdést vet fel.
A legfrissebb hírek itt!
Az utóbbi hetekben, hónapokban jelentősen lecsökkent a búzának az importja, valamint hasonló volt megfigyelhető az olajos magvak esetében is. A kukoricánál azonban már más a helyzet:
2,8 millió tonna termett itthon, így egyértelmű, hogy az importra szükség van. Októbertől egészen mostanáig, április közepéig mintegy 1,2 millió tonna kukoricát hoztak be Magyarországra. Azonban, ha nem tudunk többet importálni, akkor ez a mennyiség nem lesz elegendő. A hazai kukoricának egy része nem feldolgozható, és ezt mindenképpen pótolni kell.
Azt pedig nehéz megmondani, hogy az így kieső mennyiségéket pontosan hogyan és mely országokból lehet majd pótolni. Vélhetőleg a környező országokból fogják, magasabb áron. Az viszont biztos, hogy szükség van a pótlásra.
A lapunknak nyilatkozó szakértő elmondta, hogy a mostani egy nagyon speciális szezon, amit nem lett volna szabad egyben kezelni:
Külön kellene választani azokat a gabonákat, amik az ellátásban nem okoznak gondot, és külön kellene foglalkozni például a kukoricával. A tilalommal kapcsolatos rendelet hamarosan megjelenik ugyan, de nincsen egyelőre semmilyen átmeneti intézkedés sem. Nem tudni, nem látni, hogy mi lesz azokkal a tételekkel, amik holnap délben érkeznek.
A legfrissebb hírek itt!
Azt sem, hogy mi lesz azokkal, amik már ki vannak fizetve. Úgy gondolom, hogy most a takarmánygyártók, a feldolgozók és az állattartók is nehéz helyzetbe kerülhetnek.