Az Egyesült Államok, Magyarország és Ausztrália után Ausztria is bejelentette: nem fogadja el az ENSZ bevándorlási csomagját.
Egyre több kormány fontolgatja a kilépést, immár Németországban is vita kezdődött arról, hogy érdemes-e csatlakozniuk. A jelek szerint Angela Merkellel együtt a befogadáspárti politika is meggyengült Berlinben.
Erősödik az ellenállók tábora a német CDU-ban is az ENSZ migrációs csomagjával szemben – idézte az MTI a német Die Welt cikkét. Azt írják: a Német Kereszténydemokrata Unió parlamenti csoportjának vezetője, Marian Wendt kijelentette, Németországnak nem szabad csatlakoznia a paktumhoz, mert az összemossa a menekültügyi migrációt a gazdasági bevándorlással.
Fenntartásait hangoztatta többek mellett a CDU egyik elnökjelöltje is. Jens Spahn szerint kizárólag olyan megállapodásról lehet szó, amely révén Németország megőrzi a szuverenitását. Ezért is sürget nyilvános vitát az ügyben a Bundestag frakcióján belül.
Ellentétben Angela Merkellel, aki támogatja a megállapodást. A német kancellár Varsóban beszélt arról, hogy Németország csatlakozik a paktumhoz, mert az szerinte kereteket ad a migráció humanitárius alapú megszervezéséhez és a szakemberek befogadásához.
Egyre többen sejtetik az elutasítást
Az ENSZ globális migrációs csomagjával kapcsolatban valóságos lavina indult meg a tagországok között.
Az Egyesült Államok, Ausztrália és Magyarország után múlt szerdán az osztrák kancellár is bejelentette: nem támogatják az egyezményt, mert attól tartanak, hogy az veszélybe sodorná Ausztria nemzeti szuverenitását. Majd a cseh miniszterelnök beszélt arról, hogy a prágai kormány tárgyalni fog a migrációs csomag elutasításáról.
Pénteken a lengyelek is bejelentették, hogy nem akarnak csatlakozni az egyezményhez. Mateus Moriaweczki szerint ugyanis Lengyelország érdeke az, hogy a határvédelem és a migrációra vonatkozó döntések nemzeti hatáskörben maradjanak.
Vita alakult ki
Horvátországban szintén vita alakult ki a paktumról. Kolinda Grabar-Kitarovic államfő úgy fogalmazott: „biztosak lehetnek benne, hogy nem írom alá a megállapodást”.
Szlovákiában pedig az egyik ellenzéki párt arra szólította fel a kormányt, hogy nyilvánítson egyértelmű véleményt az ENSZ migrációs egyezményéről, és ne írja alá azt. Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök erre úgy reagált: Szlovákia semmilyen formában nem változtat a migrációval kapcsolatos eddigi álláspontján és semmi olyat nem tesz, amely gyengítené az ország függetlenségét.
Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke, Kósa Lajos azt mondta: örül annak, hogy egyre több politikusnak felnyílik a szeme a migrációs csomaggal kapcsolatban, hamis ugyanis az az állítás, hogy a migráció emberi jog lenne.
A tervezetről decemberben Marakesben szavaznak majd a tagállamok állam- és kormányfői, legalábbis azok, akik addig nem lépnek vissza.
Forrás: M1