Ha nem is világrekord, de a maga nemében mégiscsak óriásnak számít az a csecsemő, aki egy Dagesztáni kisvárosban Ogniban látta meg a napvilágot. Az óriásbaba természetes úton született, édesanyja fájdalomcsillapítót sem kapott…
Az orvosok elképedtek, amikor a babát megmérték, mert 6 kilót mutatott a mérleg. Ilyen még nem volt ezen a szülészeten. Egy 6 kilós újszülött eleve orvostörténeti ritkaságnak számít – egy átlagos, 3-4 hónapos kisbaba súlya szokott ennyi lenni. Az ilyen újszülöttekre mondják, hogy makroszómiás, vagyis nagytestű. A statisztikák szerint ezer újszülöttből egy születik 5 kiló fölött. Egy ultrahang vizsgálat tisztább képet ad a baba méreteiről, ám ez a dagesztáni asszony elutasított minden kórházi ellátást. Otthon akarta megszülni gyermekét. Végül rettenetes kínlódását látva a kétségbeesett családtagok vitték be a kórházba.
Az orvosok megfigyelés alatt tartják az óriásbébit, mert attól tartanak, hogy szülés közben esetleg károsodás érhette.
Egyre több óriásbébi születik
Néhány éve a brit hírügynökségek egy 7 kilós baba születéséről számoltak be. Az anyuka sokkot kapott a tolófájások közben, végül császármetszéssel kellett befejezni a szülést az újszülött hatalmas mérete miatt. Ausztriában a múlt év végén 18 (!) kilós gyereknek adott életet egy túlsúllyal küzdő anyuka – az asszony teste 300 kilós. De ne menjünk a szomszédba! Tavaly ősszel Magyarországon is két óriás bébi született. Mindkettő fiú, és súlyuk öt kiló felett van.
A kutatók keresik az okokat
Az orvostudománynak most azt kell megfejtenie, hogy a csecsemők növekedése genetikai okok, vagy esetleg a magzatvédő vitaminok miatt lódul meg. Kérdés továbbá, hogy a terhesség alatti táplálkozás játszik-e szerepet, s ha igen, mekkorát ebben a folyamatban. A legnagyobb dilemma mégis az, hogy hol a határ? Meddig nőhet egy újszülött súlya az anyja életének, illetve a biztonságos szülés veszélyeztetése nélkül?
Forrás: Ripost