Mátészalka — Elromlott a lift, ezért a beteghordók és a hozzátartozók ölben szállítják a lépcsőn a betegeket a mátészalkai kórház belgyógyászati osztályán.
Az első emeleten az általános belgyógyászati esetek kapnak helyet, a másodikra kerülnek a legsúlyosabb betegek. Hasnyálmirigy-gyulladásos, vérzéses, daganattal küzdők fekszenek itt, többségük mozgásképtelenül. Úgy tudjuk, a régóta tartó áldatlan állapotnak az az oka, hogy Ukrajnából kellett alkatrészt rendelni az elromlott felvonóhoz, de az még nem érkezett meg.
– A nagymamám 84 éves, 90 kiló, járókerettel jár, gyakran kerül kórházba. A mátészalkai intézmény esik a legközelebb a lakhelyünkhöz, amikor rosszul lesz, idehozzák. Ám mivel daganattal küzd, rendszeresen át kell szállítani Nyíregyházára vizsgálatra. Legutóbb döbbenten vettük észre, hogy a lift elromlott. A második emeleten volt a mama kórterme, ahova én és a beteghordó vittük fel ketten.Nálunk még a látogatásban is problémát okozott a lift: az anyukám nehezen tud járni, és a sok lépcsőzés miatt nem tudta mindennap meglátogatni a haldokló édesanyját – árulta el a Blikknek az egyik beteg hozzátartozója, János.
– Az ápolóknak pokoli nehéz: a lépcsőn kell cipelniük mindent. A betegeket, az ebédet. Próbálják viccesen felfogni, humorizálnak az idős, beteg nénikkel, hogy „jöttem lánykérőbe”, de a helyzet drámaiságán ez nem sokat segít.
– A kórháznak változtatnia kell ezen a helyzeten – jelentette ki dr. Kamarás Péter. – A betegszállítás szabályozott folyamat, ha valaki nem szakszerűen csinálja, annak viselnie kell a következményeket. Ha a rossz lift miatt az ápoló elejti a beteget, őt veszik majd elő a bíróságon. A betegek emberi méltósághoz való joga is sérülhet – tette hozzá a jogász.
Megkerestük az intézményt is, ahonnan részletes levélben magyarázták meg a jelenlegi állapotokat.
– A meghibásodást azonnal jeleztük az üzemeltető cégnek, ami megrendelte a szükséges alkatrészt Ukrajnából, ami azonban még nem érkezett meg. Ez a kórháztól független tényező. Fontos számunkra a betegeink, hozzátartozóik és munkatársaink kényelme és biztonsága, éppen ezért szakemberek segítségét kértük, mérjék fel egy második lift kialakításának lehetőségét – mondta Vitkai Éva sajtófőnök.
Kötelező ellenőrzés
Magyarországon a régi és az új lifteket egyaránt kötelező havonta karbantartani: legfeljebb 35 naptári nap telhet el két ellenőrzés között. Ilyenkor átnézik a biztonsági zárakat, a fülke épségét, ellenőrzik az olajszintet és a fékszerkezetet.
blikk