szombat, november 2, 2024
Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Döbbenetes fotót tettek közzé egy fekete lyukról

Döbbenetes fotót tettek közzé egy fekete lyukról

130

Az Eseményhorizont Távcső (Event Horizon Telescope, EHT) kollaboráció, amely az első képet alkotta egy fekete lyukról, ma a Messier 87 (M87) galaxis közepén lévő nagy tömegű objektum egy új képét vetítette elénk: hogyan néz ki polarizált fényben.

Ez az első alkalom, hogy csillagászok ilyen közel egy fekete lyuk széléhez polarizációt, a mágneses terek egyik jelét tudták kimérni. A megfigyelések kulcsfontosságúak ahhoz, hogy megmagyarázzuk, hogyan képes az M87 jelű galaxis nagy energiájú anyagkilövelléseket (jeteket) kilőni a magjából.

Már látjuk a következő bizonyítékot, hogy megértsük, hogyan viselkednek a fekete lyukak körüli mágneses terek, és ennek a nagyon kompakt térrésznek az aktivitása hogyan működtet erőteljes jeteket, amelyek túlnyúlnak a galaxison” — mondta Monika Mościbrodzka, az EHT Polarimetriai Munkacsoportjának koordinátora, a hollandiai Radboud Egyetem adjunktusa.

2019. április 10-én a tudósok bemutatták a legelső képet egy fekete lyukról, felfedve egy fényes gyűrű alakú struktúrát egy központi sötét régióval — a fekete lyuk árnyékát. Azóta az EHT kollaboráció jobban elmélyedt az M87 galaxis szívében lévő, nagyon nagy tömegű objektum 2017-ben gyűjtött adataiban. Felfedezték, hogy az M87 fekete lyuka körüli fény jelentős része polarizált.

Az első fekete lyukról készített fotó. Forrás: EHT Collaboration

Ez a munka jelentős mérföldkő: a fény polarizációja olyan információt hordoz, amelynek segítségével jobban megértjük a 2019 áprilisában látott kép mögötti fizikát, és ez előtte nem volt lehetséges” — magyarázza Iván Martí-Vidal, szintén az EHT Polarimetriai Munkacsoportjának koordinátora és a spanyolországi Valenciai Egyetem kutatója. Hozzáteszi: „ennek a polarizált fényben készített képnek a megalkotásához évek munkája volt szükséges, az adatok megszerzésének és analizálásának komplex technikája miatt”.

A fény akkor válik polarizálttá, amikor bizonyos szűrőkön halad keresztül, például polarizált napszemüvegek lencséin, vagy amikor az űr forró régióiból sugárzódik ki, ahol mágneses mező van jelen. Ahogyan a polarizált napszemüvegek csökkentik a fényes felületek tükröződését és csillogását, hogy jobban lássunk, úgy a csillagászok is élesíteni tudják a fekete lyuk körüli régió látványát, azáltal, hogy az onnan érkező fény polarizált.

A polarizációval a csillagászok fel tudják térképezni a fekete lyuk pereménél lévő mágneses erővonalakat.

„Ezek az újonnan publikált polarizált képek kulcsfontosságúak, hogy megértsük, hogyan engedik meg a fekete lyuknak a mágneses terek, hogy anyagot ‘egyen’ és erőteljes jeteket indítson el”, mondta Andrew Chael, az EHT kollaboráció tagja, a NASA Hubble-ösztöndíjának nyertese, a Princeton Center for Theoretical Science és a Princeton Gravity Initiative tudományos munkatársa.

Az energiából és anyagból álló fényes jetek, amelyek az M87 magjából származnak, és a központjától legalább 5000 fényévnyire kinyúlnak, a galaxisok egyik legrejtélyesebb és legenergikusabb jelenségei. A legtöbb anyag ilyen közel kerülve a fekete lyuk széléhez behullik. Azonban a környező részecskék egy része pillanatokkal a behullás előtt megszökik, és jetek formájában kifújódik a távoli űrbe.

Hogy megértsék, hogy viselkedik az anyag a fekete lyuk közelében, a csillagászok különböző modellekre támaszkodnak. De még mindig nem tudják pontosan, hogy a galaxisoknál is kiterjedtebb jetek hogyan bocsátódnak ki egy nagyságrendileg Naprendszer-méretű központi régióból, vagy hogy az anyag pontosan hogyan hullik be a fekete lyukba.

Az EHT új, a fekete lyukról és annak az árnyékáról polarizált fényben készült képével a csillagászoknak először sikerült közvetlenül a fekete lyukon kívüli régiót megfigyelni, ahol az anyag áramlásának és kibocsátásának kölcsönhatása zajlik.

Ez a kép az M87-ben lévő fekete lyuk polarizált képét ábrázolja. A vonalak a polarizáció irányát jelzik, ami kapcsolatban van a fekete lyuk árnyéka körüli mágneses térrel. Forrás: EHT Collaboration

A megfigyelések új információt szolgáltatnak a fekete lyukon közvetlen kívül található mágneses terek struktúrájáról. A csapat azt találta, hogy csak azok a modellek tudják megmagyarázni az eseményhorizontnál látottakat, amelyek erősen mágnesezett gázt tartalmaznak.

A megfigyelések azt sugallják, hogy a fekete lyuk szélén lévő mágneses terek elég erősek, hogy a forró gázt visszanyomják, és segítsenek ellenállni a gravitációs húzóerőnek” — magyarázza Jason Dexter, a Colorado Boulder Egyetem adjunktusa és az EHT Elméleti Munkacsoportjának koordinátora.

Hogy megfigyeljék az M87 galaxis szívét, a kollaboráció nyolc távcsövet kapcsolt össze szerte a világon — beleértve az észak-chilei Atacama Large Millimeter/submillimeter Array-t (ALMA) és a Atacama Pathfinder EXperiment-et (APEX), amelyek esetében az Európai Déli Obszervatórium (European Southern Observatory, ESO) partnerszervezet — hogy egy virtuális Föld-méretű távcsövet, az EHT-t létrehozzák. Ez a lenyűgöző felbontás elegendő egy bankkártya hosszának megméréséhez a Hold felszínén.

Az ALMA-val és az APEX-szel, amelyek déli elhelyezkedésüknek köszönhetően megnövelik az EHT hálózat földrajzi kiterjedését, ezáltal a képminőséget, az európai tudósok központi szerepet játszottak a kutatásban” — mondta Francisca Kemper, az európai ALMA Program tudósa. „66 távcsövével az ALMA dominálj az átfogó jelgyűjtést a polarizált fényben, míg az APEX a kép kalibrációjánál volt létfontosságú”.

„Az ALMA-adatok fontosak voltak az EHT megfigyeléseinek kalibrálásában, képalkotásában és értelmezésében, hogy leszűkítsék azokat az elméleti modelleket, amelyek magyarázni tudják, hogy az anyag hogyan viselkedik a fekete lyuk eseményhorizontjának közelében” — tette hozzá Ciriaco Goddi, a hollandiai Radboud Egyetem és a Leideni Obszervatórium kutatója, aki egy kísérő kutatást vezetett, amely csakis az ALMA-adatokra hagyatkozott.

Ez a kép a Messier 87 (M87) galaxis jetjének polarizált fényben készített képét mutatja, ami a chilei Atacama Nagy Milliméter/Szubmilliméter Hálózattal (ALMA) készült, amiben az ESO partnerintézmény. A felvétel a jet galaxisközponthoz közelebbi, mintegy 6000 fényév méretű darabját mutatja. A vonalak a polarizáció irányát mutatják, ami a mágneses térrel áll szoros kapcsolatban. Ezért ez az ALMA-megfigyelés a mágneses tér szerkezetét mutaja a jet mentén. Forrás: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Goddi et al.

Az EHT segítségével a csapat közvetlenül meg tudta figyelni a fekete lyuk árnyékát és a körülötte lévő fénygyűrűt, a polarizált fényben alkotott új képek pedig tisztán mutatják, hogy a gyűrű mágnesezett. Az eredményeket az EHT kollaboráció két külön publikációban, a The Astrophysical Journal Letters folyóiratban jelentette meg. A kutatásban világszerte több szervezet és egyetem több mint 300 kutatója vett részt.

„Az EHT a hálózat technológiai korszerűsítéseivel nagyon gyorsan fejlődik, és új obszervatóriumokkal bővül. A jövőbeli EHT megfigyelésektől azt várjuk, hogy pontosabban megmutatják a fekete lyuk körüli mágneses tér struktúráját, és többet árulnak el az ebben a régióban található forró gáz fizikájáról” — foglalta össze Jongho Park, a tajvani Academia Sinica Csillagászati és Asztrofizikai Intézet munkatársa.

Megszakítás