Budapest Megdöbbentő megállapításokat tartalmaz az orvos szakértői vélemény a fiatal birkózó, Rózsa György (†17) halálával kapcsolatban. Többek között azt, hogy a srácnak a normálishoz képest dupla akkora volt a szíve.
Mint azt a Blikk megírta: edzés közben rosszul lett a sportoló, életét már a gyors orvosi beavatkozás sem tudta megmenteni. Szülei, akik képtelenek elfogadni imádott fiuk elvesztését, a tragédia óta életcélnak tűzték ki, hogy kiderítsék: pontosan mi vezetett gyerekük halálához. Első feltételezésük az volt, hogy gyerekük hirtelen szívmegállását az úgynevezett „vasgyári fogás” okozta, amit éppen a rosszulléte előtt gyakorolt.
A nyomozás azonban ezt a verziót kizárta, és inkább azt vizsgálták: a sportorvos hogyan adhatta meg Györgynek a halálát megelőzően a versenyzéshez feltétlenül szükséges engedélyt, amikor ezt korábban szívproblémák miatt megtagadta.
A napokban elkészült az orvos szakértői vélemény.
– A folyamat elindítója, ahogy azt korábban is gondoltuk, a vasgyári fogás volt – közölte a szakvélemény tanulmányozása után a gyászoló család ügyvédje, dr. Lichy József.
– Ez gyakorlatilag a nyak leszorítását jelenti, ami Györgynél gégegörcsöt, majd levegőelzáródást, végül pedig hirtelen szívhalált okozott. Ami azonban nagyon fontos, hogy egy egészséges ember esetében ilyen esetben nem következik be a szívhalál, György azonban komoly szívproblémákkal küzdött, amelyekről sem az edzője, sem a társa nem tudott. A szakvélemény szerint a szíve dupla méretű volt ahhoz képest, hogy milyen átlagosan egy ennyi idős fiatalé. Ezt azonban a sportorvos nem észlelte, amit nem értek – közölte a védő.
A Blikk információi szerint a szakvélemény tartalmazza azt is, hogy a sportorvos nem követett el hibát, mert a számukra követendő szakmai útmutató nem sorolja fel a sportolási engedély megtagadására vonatkozó betegségek listáján a szívnagyobbodást.
– Úgy gondolom, jogos a kérdés, hogy mit tartalmaz az útmutató, ha ezt nem? Remélem, ez a szörnyű tragédia rávilágít, hogy milyen komoly hiányosságok vannak a sportorvosi gyakorlatban! – vélekedett az ügyvéd.
Arról, hogy György szíve a halála előtti három évben a duplájára nőtt, szülei semmit nem tudtak.
– A fiam semmilyen teljesítményfokozót nem szedett, figyelt a helyes táplálkozásra is. Sportkarrierre vágyott, és tudta, hogy ennek feltétele az egészséges életmód. Nekünk ő volt a világon a legfontosabb – mondta korábban György édesanyja, Henriett.
Félévente kötelező
A 18 év alatti versenysportolóknak félévente kötelező sportorvosi vizsgálaton részt venniük. Ezen alkalmakkor az orvos többek között megméri a vérnyomásukat, és EKG-vizsgálatot is végez. Cél a betegségek, a sérülések, valamint az ezekre való hajlam kockázatának kiszűrése.
Forrás: Blikk