Magyarország — A fővárosban és vidéken is nagy a baj: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2018-ra vonatkozó adatai szerint 1700 orvosi állás maradt betöltetlenül.
Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Budapest a legkritikusabb terület. Itt a legnagyobb az orvoshiány, az egészségügyi szakdolgozók esetében pedig még rosszabb a helyzet.
A legtöbb üres orvosi állás, összesen 971, a kórházakban van, míg a rendelőkben 459 állás maradt üresen. A helyzet komolyságát jól mutatja, hogy 1400 ezer főnél kisebb településnek nem volt saját háziorvosa, egy háziorvosra és házi gyermekorvosra pedig átlagosan 1607 lakos jutott. Dr. Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezete alapítója szerint a jelenleg praktizáló kollégák több mint negyven százaléka hatvan év feletti. – A fiatal kollégák számára nem jelent perspektívát a háziorvosi szakma. Sajnálatos tény, hogy a fővárosban, nagyobb városokban, illetve a budapesti agglomerációban is egyre több a gazdátlan háziorvosi körzet.
– A legtöbb betöltetlen praxis Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van – fűzte hozzá. Dr. Békássy úgy gondolja, van megoldás: vonzóvá kell tenni a fiatalok számára a szakmát. Ehhez azonban a valódi orvosi munkát előtérbe helyező átalakításra, az alapellátásba többletszolgáltatások nyújtására képes szakemberek (dietetikus, gyógytornász) bevonására, a háziorvosok jogosítványainak kiszélesítésére van szükség.
– Az elnéptelenedő helyeken a páciensek utaztatását az államnak vagy az önkormányzatnak kellene biztosítani, hogy az ellátáshoz jól felszerelt rendelőkben jussanak hozzá, hiszen ezen területek ellátása jelenleg helyettesítéssel zajlik. Ez nagyban rontja az ellátás minőségét – tette hozzá a szakorvos. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint hazánkban statisztikailag kedvezőbb a helyzet, mint számos nyugat-európai országban. „Az elmúlt évek kormányzati intézkedéseinek köszönhetően Magyarországon átlagosan 3,3 orvos jut ezer lakosra. Franciaország és Finnország is mögöttünk van a 3,2-es átlaggal” – írták, hozzátéve: az orvosok bére 2010 és 2017 között átlagosan a két és félszeresére emelkedett, és 2022-ig tovább nő. A szakdolgozók jövedelme a többlépcsős béremelés részeként 2022-ig 72 százalékkal.
Hiányszakmák
A KSH korábbi felméréséből kiderül, hogy a legtöbb orvos a belgyógyászat, a csecsemő- és gyermekgyógyászat, valamint az újszülött ellátás területéről hiányzik.
Forrás: Blikk.hu