Kártérítést követelhetnek az érintett autótulajdonosok a Mercedes-Benztől a dízelbotrány miatt
– derült ki az Európai Bíróság ítéletéből.
2015-ben derült ki, hogy több nagy autógyártó is trükközött a dízeles modellek kibocsátási tesztjein, ezt követően robbant a botrány.
Már volt arra példa, hogy magyar ember sikeresen perelte a Volkswagent, a cég ki is fizette a milliós kártérítését – amiben végül peren kívül egyeztek meg.
Fontos ítéletet hozott a dízelbotrányban az Európai Bíróság a Mercedes-Benz ügyében, a gyártót egy autótulajdonos perelte be. A Német Autóklub (ADAC) beszámolója szerint a határozat arról szól, hogy az érintettek gondatlan magatartás miatt kártérítési követeléssel is élhetnek a gyártóval szemben.
2015-ben az amerikai hatóságok vizsgálatai után derült ki, hogy a Volkswagen egyes járművei tesztelési körülmények között alacsonyabb kibocsájtás produkáltak. Ezt követően több más gyártó, így a Mercedes is lebukott, hogy a kibocsátási teszteket átverő rendszert épített az autókba.
Az ADAC jogászai üdvözölték az ítéletet, azonban véleményük szerint ez nem azt jelenti, hogy a fogyasztók automatikusan visszavonhatják az érintett járművek megvásárlását, vagy kártérítést követelhetnek. Értelmezésük szerint a bírósági ítélet után is minden egyedi esetben meg kellene határozni, hogy az adott gépjárműbe beszerelték-e a tiltott készüléket. Emlékeztettek: Németországban májusban születhet precedensértékű bírósági döntés a Volkswagen ügyében.
Már magyarok is nyertek a gyártók ellen
Még 2020-ban számolt be a Pénzcentrum arról, hogy az egyik olvasója egymilliós kártérítést kapott a Volkswagentől, mert autója érintett volt a dízelbotrányban.
2015-ben még Németországban éltünk, vásároltunk egy 2011-es dízel Volkswagen Sharant, ami mint kiderült, érintett volt a dízelbotrányban, de igazándiból nem is foglalkoztam vele. Aztán 2017-ben a Facebook feldobott egy hirdetést: jogászok reklámozták magukat, akik pont erre a bortányra és a kártérítési perekre voltak ráállva
– mesélte akkor olvasónk.
Arról számolt be, kb. másfél-két év alatt futott le a dolog, végül peren kívül egyezett meg a céggel, és kapta meg az átszámolva kb. egymilliós kártérítését. Mint elmondta, ügye is bizonyítja: Magyarországról sem lehetetlen olyan óriáscégek ellen nyerni, mint a Volkswagen.
A legfrissebb hírek itt!
Hozzátette, ügyvédei szerint ha valaki ’10-es évjáratú, érintett Volkswagen-csoportos autót vett, még akkor is van esélye a kártérítésre, ha közben eladta azt, sőt volt már olyan, hogy annak is fizettek, aki használtan vásárolta meg a dízelbotrányban érintett autót – mint az ő esetében. Sőt, mint az Európai Bíróság egy korábbi ítéleteis kimondta: nem kell kimondottan Németországban beperelni a VW-t, ha valakinek kártérítési igénye van, a károsultak a saját országuk bíróságai előtt is pert indíthatnak. Minderre azért volt szükség, mert a vállalat mindaddig azt mondta, ha valaki kártérítést akar, akkor perelje be őket Németországban.
Az érintett VW modellek listáját ebben a cikkben találod, a skála igen széles: 2008 és 2015 között gyártott dízelekről van szó. A Mercedes-Benz esetében pedig az alábbi listában szereplő modelleket hívták vissza korábban a dízelbotrány kapcsán.