A közelgő napfogyatkozásról, a tavaszi csillagos égboltról és a Naprendszerről hallgattak előadást az általános iskolás diákok a digitális, mobil planetáriumban, az öt hete átadott debreceni Agóra Tudományos Élményközpontban.
Már megnyitása óta készül osztályával az Agórába Kaszásné Beregszászi Valéria a cívisváros Dózsa György Általános Iskola 7. a osztályának osztályfőnöke, kémia és matematika szakos tanár, de csak most kapott időpontot a látogatásra. Mint természettudományokat oktató tanárnak, nagy hiányérzete volt, hogy Debrecenben nem volt természettudományi élményház, ahol játékosan közel lehetett volna hozni a diákokhoz a reáltudományokat. Budapestre kellett utazni érte a Csodák Palotájába.
Játékos barangolás a természettudományok birodalmában
Várta már a látogatást, ugyanis az interaktív játékok segítenek az oktatásban, tanórán vissza lehet utalni az ott látottakra, könnyebben meg lehet értetni a diákokkal az összefüggéseket. Szerencsésnek tartja, hogy a napfogyatkozás hetében, március 17-21. között kaptak időpontot, mert így a csillagászati előadást is meghallgathatták, megnézhették a gyerekek a héten először felállított mobil planetáriumban. Az osztályfőnök elmondta, bérletet szándékoznak venni, hogy több osztály, 300 tanuló is eljöhessen az élményközpontba. A gyerekeknek a planetárium tetszett a legjobban, Som Petrát, Gurzó Grétát, Báthory Annát egyaránt nagyon érdeklik a csillagok, az égbolt. Teszenyi Dániel viszont a számítógéppel programozott bemutatókat tartotta izgalmasnak, mint pl. a különböző geometriai mintákat alkotó vízesést, és az erőkart, mellyel szkanderezni is lehet.
Orvosbiológiai, fizikai, botanikai bemutatók
Az ország legnagyobb hordozható, digitális planetáriumát állították, azaz fújták fel az Agóra folyosóján. A 8 méter átmérőjű, 5 méter magas mobil berendezés 50 személyes. A műsorokat Zajácz György csillagász állítja össze, mint ahogy a jelenlegit, a napfogyatkozásról szóló programot is. A planetáriumin kívül „tantermi” előadásokat is lehet hallgatni hetente változó tartalommal. Az érdeklődők interaktív játékok segítségével tekinthetnek be a fizika, kémia, orvosbiológia, hidrobiológia, botanika, robotika, és a csillagászat titokzatos világába. A híres kísérleteket és mindennapi életünk csodáit élményszerűen bemutató létesítmény tornyában kialakított csillagdában az eget, a Napot, a Holdat és a csillagokat figyelhetik meg a látogatók. A 18 ezer literes akváriumba a napokban telepített 200 dél-afrikai sügérfélét is szemügyre vehetik.
Közérthető, élményszerű tudomány
Az alapítók, működtetők célja, hogy közérthetővé, élményszerűvé tegyék és megkedveltessék a diákokkal a természettudományos ismereteket és bemutassák a régió tudományos és innovációs eredményeit.
Az Agórában és a körülötte fekvő Botanikus Kertben egész napos programot is biztosítanak a központ dolgozói a diákoknak, osztálykirándulások alkalmával is.
Az Agóra Nonprofit Kft. által üzemeltetett interaktív, oktatási, kulturális és tudományos, központ a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében található, a Nagyerdőn, az Élettudományi Központ mögött.
Forrás: turizmusonline; Kép: turizmusonline;