Min­den idők leg­hosszabb hét­vé­gé­jét tud­ha­tod magad mö­gött. Nem elég, hogy pén­te­ken sem dol­goz­tál, de még az órát is vissza­tol­juk va­sár­napra vir­ra­dóan. Nem gon­dol­nád, de az idő­nye­rés vég­te­le­nül meg­ter­heli a szer­ve­ze­te­det. Mu­tat­juk, ho­gyan éld túl az el­kö­vet­ke­zendő na­po­kat.

Az 1980 óta tartó óratologatást a nappalok szinkronizálása érdekében hozták létre. A lakosság megszokott ébrenlétét akkor még reggel héttől este tízig határozták meg. Időközben a munkarend, az életmód rengeteget módosult. Az óraátállítás azonban változatlan maradt.

Depressziót okoz az óraátállítás! 5 tipp az elkerülésére

(Fotó: Pinterest)

Így a megszokott módon most is szombatról vasárnapra virradóan hajnali háromkor egy órával visszatekerjük a mutatókat. Hiába alhatsz többet, a szervezetednek így is kell néhány nap, míg megszokja ezt a minimálisnak tűnő változást.   

Depressziót okoz az óraátállítás! 5 tipp az elkerülésére 1

(Fotó: Pinterest)

Visszatérés a gyökerekhez

Az őszi óratolással visszatérünk a csillagászati időszámításhoz, amit a tavasszal történő állítással elvesztettünk. Ettől a nappalok rövidebbnek tűnnek majd, ez pedig komoly traumát is okozhat a hűvös, ködös idő miatt amúgy is megviselt léleknek.

Depressziót okoz az óraátállítás! 5 tipp az elkerülésére 2

(Fotó: Pinterest)

Vigyázz az egészségedre

A biológiai órádat nem tudod pillanatok alatt átállítani. Legalább 1-2 hét kell ahhoz, hogy megszokd az új életritmust. A korai szürkület eleve megterheli a szervezetedet, hiszen túlzott fáradtságot és akár depressziót is okozhat. A gyakori tünetek mellé rendszerint ingerültség és a koncentráló képesség csökkenése is járul.

Depressziót okoz az óraátállítás! 5 tipp az elkerülésére 3

(Fotó: Pinterest)

Ezért az átállás időszakában sokkal gyakoribbak a közlekedési balesetek vagy a figyelmetlenségből adódó csonttörések.

A túlélés tippjei

1. Indítsd a napot testedzéssel. Ilyenkor az agyban felszabaduló szerotonin segíti a megváltozott napi ritmushoz való igazodást.

2. Már szürkületben is gyújts villanyt. A mesterséges fény a belső órádat megtéveszti, így hosszabbnak érződhet a nap.

3. Fogyassz minél több rostban gazdag ételt. Bármilyen hihetetlen, de ezzel is gyorsítod az átállást.

Depressziót okoz az óraátállítás! 5 tipp az elkerülésére 4

(Fotó: Pinterest)

4. A napokban több folyadékot fogyassz, mint az elmúlt időszakban. A tologatással összekavart anyagcseréd így hamarabb visszaáll a normál működésre.

5. Az óraátállítást követő 2 hétben légy óvatos mind az otthoni munkádban, mind a közlekedésben.

Ha ezeket a pontokat be tudod tartani, néhány nap alatt átvészelheted ezt a rémes időszakot.

Forrás: Ripost