Home Életmód Egészség - betegség Demencia gondozó OKJ képzés

Demencia gondozó OKJ képzés

demencia gondozó 2

Az időskor leggyakoribb betegsége a demencia. Statisztikák szerint, Magyarországon több mint 200.000 ember szenved ebben a betegségben. Így rendkívül fontos, hogy minél több gondozó legyen, aki biztosítja a demens betegek szakszerű ápolását.

Egy előrejelzés szerint a század második felére már 150 millió demenciával küzdő ember lesz a Földön. A világszerte súlyos probléma száma is azt mutatja, hogy gondozókra mindig szükség lesz. Akik elkötelezettséggel, szeretetteljes, megfelelő ápolással megkönnyíthetik az érintett idősek számára a betegséggel való együttélést.

Feladatodnak tartod, hogy segíts másokon? Szívesen foglalkoznál idős emberekkel? Szeretnél részt venni betegek gondozásában, ezzel is megkönnyítve a helyzetüket?

Akkor jó helyen vagy, mert a Demencia gondozó képzés alatt elsajátíthatod azt a tudást, amire szükséged lesz a jövőben, ha egy idősek otthonában szeretnél dolgozni, vagy akár egy-egy adott beteg megfelelő ápolásában szeretnél közreműködni.

demencia gondozó 1
demencia gondozó

Ha a családodban gondozásra szoruló idős vagy fogyatékkal élő személy van, és szeretnéd megszerezni azt a tudást, amivel a segítségnyújtás a leghatékonyabb lehet, akkor ez a képzés neked való.

A cikk elolvasása után korlátozott ideig még be tudsz csatlakozni a Demencia képzésbe.

Mit tanulhatsz a Demencia gondozó tanfolyam során?

Az OKJ képzés alatt megtanulhatod, hogyan reagálj a fellépő helyzetekre. Milyen ápolásra van szükség a betegség egyes szakaszaiban. Megtudhatod, hogy mire számíthatsz egy demens beteg mellett, és hogy hogyan kezeld az ápolt hangulatváltozásait.

A képzés alatt felkészítenek arra is, hogy állandó felkészültség mellett, hogyan viseld gondját az időseknek. Hogyan biztosítsd a számára megfelelő biztonságot és a nyugodt életet.

Az OKJ tanfolyam során arra is kiképeznek, hogy hogyan alkalmazkodj a beteg kialakult életéhez, hogyan segítsd őt és családját a betegség megélésében.

demencia gondozó

Emellett az felmerülő adminisztrációs feladatok elvégzését is megtanulod a demencia gondozó képzés alatt.

Demencia gondozó feladatai – mit csinál egy gondozó?

Ha demencia gondozó leszel, akkor egy interprofesszionális csapat tagjaként a demenciával küzdő betegek kiterjedt ellátása során, együttműködsz más szakmák képviselőivel.

A gondozás során megérted a betegség folyamatát, felismered a demencia különböző típusait, korai tüneteit, a mindennapi tevékenységben fellépő zavarokat.

Önállóan, egyéni ápolási tervet készítesz a gondozott számára a rendelkezésre álló információk alapján. Alapvető irodai szövegszerkesztő és táblázatkezelő szoftvereket is használsz az adatok feljegyzéséhez és rendezéséhez.

Figyelemmel követed a betegség előrehaladását, és a változások során rendszeresen egyeztetsz az ápolási csapat tagjaival.

Segítesz a demenciával élő személynek a kognitív zavarok kezelésének enyhítésében. Megértő, elfogadó, felelősségteljes gondoskodással fordulsz a beteghez.

Munkád során a gondozott személyt egyéni bánásmódban részesíted, alkalmazod a speciális kommunikáció eszközeit, mind a demenciával élő személlyel, mind pedig a beteg hozzátartozóival.

Felismered azokat az egészséget veszélyeztető tényezőket, ami téged vagy a hozzátartozókat érint és felkészülsz a lehetséges helyzetek megelőzésére, vagy a megfelelő kezelésére.

Személyre szabottan választod ki azokat az eszközöket, amik a demenciával élő beteg ellátásban szükségesek és hozzájárulsz a gondozott személy otthonának és környezetének a biztonságosabbá tételéhez.

Gondoskodsz az egyén foglalkozásokon és szükséges vizsgálatokon való részvételéről, és a biztonságos odajutásáról.

Felismered az abúzus jeleit és javaslatokat teszel annak megelőzésére.

Pszichésen támogatod és felkészíted a demenciával élő beteget és hozzátartozóit az élet elengedése során.

Teljes mértékű elhivatottsággal állsz a feladataidhoz és a gondozott személy megfelelő és figyelmes ellátásához.

demencia gondozó

Ki lehet demencia gondozó?

A tanfolyam megkezdéséhez szükséges valamilyen szociális és egészségügyi területen szerzett alapképesítés. Felvételi követelmény 1 év szakmai gyakorlat. Idősellátással foglalkozó személyes gondoskodást nyújtó alap- vagy szakosított intézményben gondozó, ápoló, vezető gondozó, vezető ápoló, terápiás munkatárs (korábban: szociális és mentálhigiénés munkatárs) munkakörben eltöltött összefüggő 1 év szakmai gyakorlat. A gyakorlati időbe nem számít bele: a GYED, GYES időszaka, a harminc napnál hosszabb ideig tartó fizetés nélküli szabadság időtartama, továbbá minden olyan időszak, amikor munkabér kifizetésére nem állt fenn jogosultság.

Mikor válaszd az Demencia gondozó munkakört?

Ha szívesen dolgozol emberekkel, és számodra is örömet okoz, ha segíthetsz másoknak.

Emellett jó, ha sok türelemmel és kitartással rendelkezel. A demenciában szenvedő időseknek, nagyon fontos a lelki nyugodtság és biztonság, így állandó figyelemmel kell mellettük lenned.

Nagyon fontos az, hogy elhivatott legyél a szakma iránt, és szeretettel segíts a rászoruló, betegséggel küzdő embereken. Ha feladatodnak tartod, hogy a sokszor már magatehetetlen emberek életét megkönnyítsd a kedvességeddel és a megfelelő gondozásukkal, és segíteni szeretnéd őket az emberi méltóságuk megőrzésében, akkor ez a szakma neked való.

Ha ezek alapján úgy érzed, hogy szívesen lennél Demencia gondozó, akkor ne hagyd ki a lehetőséget és csatlakozz a Demencia gondozó képzés csoportjához.

Forrás: https://tanfolyamokj.hu/blog

Exit mobile version
Megszakítás