Home Főhírek Belföldi hírek Délután döntenek a horvát-magyar zöldhatár lezárásáról

Délután döntenek a horvát-magyar zöldhatár lezárásáról

forrás: hirado.hu

A hajnalban véget ért uniós csúcstalálkozó után délutánra összehívta a nemzetbiztonsági kabinetet Orbán Viktor, aki azt mondta: féleredményt értek el. Elfogadtak egy akciótervet arról: hogyan lehet Törökországot érdekeltté tenni abban, hogy ne engedje tovább a migránsokat Európába, de a görög határvédelemről szóló javaslatról továbbra sem sikerült megállapodni.

Lelőttek egy afgán migránst a bolgár-török határon

A bolgár határőrök csütörtök este lelőttek egy afgán migránst, aki Törökország felől megpróbált illegálisan bejutni Bulgáriába. A bolgár közszolgálati rádió arról számolt be, hogy határőrség egy járőre 48 afgánt vett őrizetbe, aki nem engedelmeskedett annak a felszólításnak, hogy forduljanak vissza. Az ügyben vizsgálat indult, amely két feltételezésnek jár utána: az egyik szerint az afgánoknál fegyver volt, és a határőrök egy lövésre válaszolva nyitottak tüzet, a másik változat szerint a határőrök a levegőbe lőttek és a visszazuhanó lövedék megsebesítette az eset áldozatát.

Horvát zöld határ lezárása
MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Tusk: jön az integrált határellenőrzés

A hajnalban véget ért uniós csúcstalálkozón olyan döntések születtek, amelyek hozzájárulnak az Európai Unió külső határainak biztosításához – mondta a tanácskozás után Donald Tusk. Az Európai Tanács elnöke hangsúlyozta: az európai közösség megvédése és a közbiztonság fenntartása érdekében döntés született az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex jelenlegi jogkörén túlmutató integrált határellenőrzés létrehozásáról. Hozzátette: a közös határellenőrző testületnek joga lesz ahhoz, hogy saját hatáskörben kezdeményezze és végrehajtsa azok hazajuttatását, akik nem jogosultak menekültstátusra.

Délután döntenek a határzárról

Délutánra összehívta a nemzetbiztonsági kabinetet Orbán Viktor, akkor hozhatják meg a végleges döntést a horvát határzárról. Ezt éjjel Brüsszelben mondta a miniszterelnök, miután tárgyalt az Európai Unió állam- és kormányfőivel. A kormányfő az uniós csúcs után úgy fogalmazott: féleredményt értek el. Elfogadtak ugyanis egy akciótervet arról, hogyan lehet Törökországot érdekeltté tenni abban, hogy ne engedje tovább a migránsokat Európába, de a görög határvédelemről szóló javaslatról továbbra sem sikerült megállapodni.

A rendőrség felkészült

A magyar rendőrség felkészült arra a helyzetre, hogy lezárhatják a horvát-magyar határt. Ezt a kormányszóvivő mondta az M1-en. Kovács Zoltán úgy fogalmazott: a rendőrség készen áll rá, hogy akár a röszkeihez hasonló helyzetet is kezelni kelljen, miután bevezetik a határzárat.

Merkel: Törökország támogatásáról is tanácskoztak

A Törökországnak nyújtandó hárommilliárd eurós támogatásról is tárgyaltak a brüsszeli csúcstalálkozón – erősítette meg a német kancellár. Angela Merkel közölte: a pénz – amelynek pontos összegéről nem született döntés – abban segítené a török kormányt, hogy megelőzze a szíriai menekültek Európába vándorlását. Francois Hollande francia köztársasági elnök a csúcstalálkozó után azt hangoztatta, hogy a menekültproblémát a gyökerénél, a kiinduló országokban kell kezeli.

Szijjártó: Magyarország kész lezárni schengeni határát Horvátországgal

Ha ez EU nem hoz létre közös határvédelmi egységet a görög schengeni határ biztosítására, akkor Magyarország kész lezárni saját schengeni határát Horvátországgal – mondta Szijjártó Péter a Reuters brit hírügynökségnek. A magyar kormány arra sürgette Görögországot és az Európai Tanácsot, hogy állítsanak fel egy közös európai erőt a külső schengeni határ védelmére. Ha ez a döntés nem születik meg az Európai Tanács ülésén, akkor fontolóra kell venni, hogy megvédje a kormány a schengeni övezetet a horvát-magyar határon – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.

Rendőrökkel is segíthet a V4-ek

A katonák mellett rendőrökkel is segítik a V4-ek Magyarország déli határának védelmét. Altusz Kristóf, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésén közölte: Csehország és Lengyelország 50-50, Szlovákia pedig 20 rendőrt ajánlott fel, hogy segítsék magyar kollégáikat a közrend és közbiztonság fenntartásában. Rajtuk kívül 21 cseh katona már meg is érkezett Magyarországra, 30 szlovák katona pedig várhatóan november elején érkezik.

 

Exit mobile version
Megszakítás