Az utóbbi években újra megnőtt az érdeklődés a dekoratív hatást kifejtő festékek használata iránt. Falakra, mennyezetekre, padlókra, fa munkákra és felszerelési tárgyakra alkalmazva – valójában bármely olyan felületre, melyhez a festék hozzátapad – egyéni jelleget adnak egy színrendszernek. Néhány jóval összetettebb hatás – melyek a képzett iparosok szakértelmét igényük – modern eszköz és anyag felhasználásával könnyen megvalósítható.
Mielőtt nekifognánk egy nagyobb változtatás megvalósításához, fordítsunk időt a legmegfelelőbb stílus és színek kiválasztására, melyek megfelelnek a szobafestőnek. Gyűjtsünk össze színtáblát, és a biztonság kedvéért próbáljuk ki az egyes gyártók által kis próba tégelyekben szállított, ténylegesen felhasználásra kerülő színeket.
Bár sok technikát könnyen cl lehet sajátítani, megéri egy fadarabon gyakorolni, mielőtt az egész helyiség festéséhez hozzáfogunk. A fal szerkezete önmagában is befolyásolhatja a végső hatást, de a gyakorlás során legalább elsajátítjuk az a lap technikákat. Ha egy vagy kél fal kifestésé után ügy Látjuk, hogy az eredmény nem felel meg elvárásainknak, ne aggódjunk, mert még mindig átfesthetjük az egészet.
Bár számos festéktípus sikeresen lehet alkalmazni famunkán, egyes festések sima vakolatú felületen jobban érvényesülnek. Az alapos előkészítés döntő fontosságú, a díszítés minden más formájához hasonlóan. Minden további festés sima alapozást igényel, az általunk választón színben. Az alapréteget fel lehet vinni ecsettel, hengerrel vagy festékpárnával, majd hagyni kell, hogy megszáradjon.
Eszközök és anyagok a speciális hatásért
Kielégítő eredményt biztosíthatunk a szokásos festőecsetek, egy vagy két szivacs és néhány pihementes rongy használatával, de ha jóval nagyobb, korszerűbb hatást kívánunk elérni, megéri a szakboltokból és néhány barkácsboltból jelenleg beszerezhető, speciális berendezésbe beruházni. Egyes szerszámokat és anyagokat készletként csomagolnak, de gyakran érdemes egyedi cikkeket akkor vásárolni, amikor szükségünk van rá.
Festékek és bevonatok
A törtszínű festék hala sok kétrészes festési rendszereit alapulnak. Az első réteg egy nem átlátszó alapréteg, remi szerint selyemfényű vinilemulzió. hit a fényes festéket is lehet használni. A matt emulziós festékek nem ajánlottak, mert túlságosan nedvszívóik. Rendszerint lehet festéket használnak alapnak a tompa árnyalatokhoz, vagy háttérként az élénk színű festékekhez. Színes alapfestéket használnak a harmonikus vagy vibrálóbb mintákhoz is.
Miután az alapréteg megszáradt, félig átlátszó fedőréteget úgynevezett lazúrfestéket alkalmaznak, majd számos technikát textúrában használnak fel. A hagyományos oldószerbázisú festékek és bevonatok felhasználhatók, de a vízbázisé akrilanyagok gyorsabban száradnak, és szagtalanok. Világos matt vagy selyemfényű fedőréteget hoznak létre az akrilfestés védelmére és kihangsúlyozására.
A szín kiválasztása
Mindenki kikeverheti magának a kívánt színeket úgy, hogy a fehér emulziós festékbe vagy a kötőanyagba pigmentet, színezőanyagot vagy művészfestéket kever, de sokkal egyszerűbb, ha a rendelkezésre álló kikevert színek közül választunk. Másik megoldás lehet, hogy az alap-kötőanyagot a festékboltban színeztetjük.
A festék felvitelével kapcsolatban el kell mondanunk, hogy még a legtapasztaltabb festő se tudja elkerülni egy kis festék lecseppenését, ezért a falak előtt mindig a mennyezetet fessük le. Állítsunk fel egy munkaállványt, és úgy helyezzük el, hogy a lehető legnagyobb felületet tudjuk befedni helyzet változtatás nélkül: ezzel jobb kikészítést érünk el, és biztonságosan tudunk dolgozni.
Forrás: Delina