Bontott és szeletelt téglával látványos és rusztikus egyedi burkolatot készíthetünk a konyhánk falára. Nézd meg mire kell figyelned a tervezéskor és burkoláskor.
Polgári stílusú, modern vagy éppen loft konyhák látványos kiegészítője a téglaburkolat. A tökéletes megjelenéshez persze alapos tervezésre, körültekintésre és egy lelkiismeretes burkolóra is szükségünk van. Nézzük át azokat a legfontosabb tudnivalókat amik segítenek bennünket a problémamentes kivitelezésben.
A konyhai díszburkolat kialakítására a bontott téglaszeletek kiválóan alkalmasak változatos színük, mintázatuk miatt, mivel minden felület egyedi hatású. Nagyon jól kombinálhatóak a külső rusztikus és belső szeletek akár más természetes kő burkolatokkal együtt is. Ha körültekintőek vagyunk, akkor bárki képes profi színvonalú kivitelezésre, hiszen a szeletek felrakás odafigyeléssel és néhány alapvető szabály betartása mellett, egy kis kreativitással és kézügyességgel házilag is kivitelezhető. Sokan a bontott tégla külső szeletét használják csak de belső szeletekkel is kombinálhatjuk a falat. Választhatunk vörösesebb, sárgásabb téglákat, vagy vegyesen is alkalmazhatjuk őket.
Ha már megvan a burkolandó felületünk – ami a konyhapult feletti szakaszon túl a konyha egy nagyobb egybefüggő falfelülete, vagy éppen a konyhasziget oldalfala is lehet – akkor következhet az elképzelésünk szerinti minták kitalálása és ez alapján a szükséges szeletek és mennyiségek kiszámítása. Figyeljen arra, hogy a vásárolt mennyiség az általában alkalmazott 1cm-es fugaszélességgel kerül kiszámolásra.
Első lépésként a felület teherbíró képességével kell tisztába lenni, szükség esetén meg kell erősíteni, vagy le kell tisztítani esetleg mélyalapozni kell. A szeletek minimális mosást, vagy áztatást igényelnek attól függetlenül, hogy, a tárolás és szállítás folyamán mennyi szennyeződés lerakódhatott le, vagy egyszerűen csak poros, ami befolyásolhatja a tapadást. Meleg időben különösen fontos, beáztatni a téglaszeleteket felragasztás előtt, hogy a vizet ne szívja fel túl gyorsan a ragasztóanyagból, ami a tapadást hátráltathatja.
A szeletek felragasztásához ragasztóanyagra lesz szükségünk, ami lehet sima habarcs, vagy valamilyen a kereskedelmi forgalomban kapható zsákos anyag. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a legjobb eredmény a bontott téglaszeletekkel való burkolásnál, valamilyen flexibilis csemperagasztó. Alapszabály, hogy mindig csak a felhasználandó mennyiséget keverjük be, mert bár az elpárolgott vízmennyiség még pótolható, azonban, ha a kötés megindul, akkor a megmaradt mennyiséget már nem szabad felhasználni.
Válasszuk ki a megfelelő induló szintet, és egy egyenes alapról induljon a kezdő sor. Amennyiben még nincs megfelelő tapasztalatunk ne válasszunk hosszú sort, csak akkorát amit néhány perc alatt fel tudunk ragasztani, a korrekciók miatt. Nagyjából számolni kell, mert jó tudni előre, hogy egész, fél, vagy más mérettel kezdjünk, mivel az 1-2cm-es darabok nem esztétikusak az egész szeletek mellett. Természetesen itt is alkalmazható az, ami a mediterrán köveknél, vagyis a földön összeállítjuk a mintát és amikor megfelel csak azután ragasztjuk fel. Ez sok időveszteségnek tűnhet, de ha nem bízunk teljesen magunkban, még mindig olcsóbb, mint a kidobott szeletek és ragasztóanyag.
Ha a tégla szeletek felragasztása sikeresen megtörtént akkor minimum egy nap várakozás után jöhet a fugázás.
Sokan alábecsülik a fuga jelentőségét, pedig az összhatás 75%-át és a felület tartósságát is ez fogja adni.
Néhány alapvető szempont amit mindenképpen figyelembe kell venni a téglaszeletek kifugázásánál: a szeletek színe, alakja és mérete, a fugaanyag színe, állaga és minősége, a kívánt fugamélység és a felület árnyalata, rusztikussága. Vannak Terranova márkájú direkt tégla felületekhez való fugaanyagok, amik nem is túl drágák, de a tapasztalatok szerint a munka valamivel körülményesebb mint az általános ragasztó használatával, és akár színezhetőek is többféle gyártó által forgalmazott festék alkalmazásával.
A fugázás megkezdése előtt ellenőrizni kell a kívánt fugamélység meglétét. Amennyiben ez nem megfelelő, abban az esetben a helyét mélyítéssel kell megoldani, ha ez a felragasztás során nem ügyeltünk a meglétére.
Maga a fugaanyag bevitele lehetőleg egyenletesen és buborékmentesen történjen a tartóssága és a későbbi egyszerűbb kezelhetősége miatt. Miután megkötött a ragasztó és fuga anyag a teljes felületet elő kell készíteni az impregnálásra. Ha nagyon összekentük, összemaszatoltuk a felületet a munka során, netán még ragasztócseppek is vannak itt-ott, akkor először spaklival lekaparjuk a nagyobb szennyeződéseket, majd kefével és vízzel átmossuk.
A belső szeleteknél, ha a fugázás során nem mostuk le eléggé, vagy élénkebb-kontrasztosabb színeket akarunk, illetve külső szeleteknél mindenképpen ajánlott sósavval átmosni az egészet. Erre a festéküzletekben kapható 5-10L-es tömény sósavra lesz szükségünk, amit vékonyan, ecsettel visszük fel. Ez felmar minden szennyeződést, maltert, vakolat darabot, és a fuga utáni fátyolréteget is, így kiemelve a téglaszeletek tényleges felületi struktúráját.
A díszburkolat kezelését, és impregnálását mindenképpen a teljes és alapos tisztítás után a megfelelő száradást követően kell elvégezni! Ezzel alapozzuk meg az burkolatunk minőségen tartását és tartósságát.
Hétköznapi vegyszerek is alkalmazhatóak, olajok, balzsamok, lakkok, de jobb és biztosabb megoldás a kimondottan ilyen célra beszerezhető termékek használata.
Forrás: lakberinofo