130 ezer forintot tudsz visszaigényelni a befizetett adódból, ha azt a nyugdíjadra teszed félre. Három lehetőséged van félretenni, és ezzel adóvisszatérítést kapni: NYESZ, nyugdíjbiztosítás vagy önkéntes nyugdíjpénztár igénybevételével.
Ha az összes ajánlatot figyelembe vesszük, 160-nál is több választási lehetőséged van. Szerencsére nem kell végigjárnod a bankokat és a biztosítókat, mert tapasztalt pénzügyi tanácsadóink ezt már megtették helyetted, és összegyűjtötték a legjobb ajánlatokat. Erre szükség is volt, mert a választásodnak komoly tétje van: 5 millió forintot bukhatsz 20 év alatt, ha rosszul döntesz.
A nyugdíjválságot az állam is érzi. Egyre kevesebb nyugdíjat tudnak fizetni, ezért a privát megtakarításokat azzal támogatják, hogy a befizetett SZJA-dból 100-150 ezer forintot igényelhetsz vissza évente. Az éves befizetéseid 20%-át kapod vissza adójóváírás formájában, és az a jó hír, hogy az idei adódból is visszakaphatod a jogosan járó részt.
Nem titok, hogy idén jobban zsebbe kell nyúlnod, ugyanis visszamenőleg az egész éves összeget érdemes befizetned, hogy minél több adójóváírást kaphass. Ha havi 20 ezer forintot tennél félre normál esetben, akkor a hátralévő másfél hónapban 12 × 20 ezer forintot célszerű befizetned, mert jövőre 48 000 forint adóvisszatérítést kapsz utána. Nyugdíjbiztosításoknál 650 ezer forint az az éves díj, ami után a legtöbb adót kapod vissza, ez 130 000 forintnak felel meg.
A fenti táblázatból láthatod, mik a lehetőségeid. Ha halogatsz, azzal újabb évet vesztegetsz el az aktív időszakodból, amikor félretehettél volna, mégsem tettél. Elesel sok-sok adójóváírástól, ami amúgy a te pénzed, te fizetted be, és jogosan kapnád vissza.Mennyivel jobb lenne, ha tudnád, hogy már 288 vagy akár 780 ezer forintot tettél el a nyugdíjadra, ennyivel is közelebb kerülve a boldog időskorhoz.
Ha idén nem kezdesz bele a takarékoskodásba, és jövőre vagy azután jössz rá, hogy egyszerűen nincs más lehetőséged, akkor úgyis kénytelen leszel félretenni – csakhogy addigra több százezer forintot buksz el, és bánni fogod, hogy nem léptél előbb.
Egyébként három fő lehetőséged is van, ami a NYESZ, a nyugdíjbiztosítás vagy az önkéntes nyugdíjpénztár. Ha röviden kellene őket bemutatni, a NYESZ-ért a bankba mész (7-8 fajta), a nyugdíjbiztosításokért a biztosítóhoz (60-65 fajta), az önkéntes nyugdíjpénztárnál a pénztárhoz (10-15 fajta).
Ezekkel maximum ennyi adójóváírást kaphatsz évente:
- nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) – 100 ezer Ft
- nyugdíjbiztosítás – 130 ezer Ft
- önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) – 150 ezer Ft
Nagyon elhamarkodott döntés lenne, ha azért választanád egyiket vagy másikat, mert adott módozatnál magasabb a visszaigényelhető adó mértéke. 20-30 éves távon keveset fog számítani, hogy például az ÖNYP után évente 20 ezer forinttal több jár, mint a nyugdíjbiztosítás után – persze csak akkor van ekkora különbség, ha 750 ezer forintot befizetsz egy évben.
A rossz választásnak nem az adójóváírás az igazi tétje. Ahogy mondani szokták, amit nyersz a vámon, azt elvesztheted a réven, ugyanis lejárati összegekben milliós különbségek lehetnek, és nem az adójóváírás 10-20 ezer forintos különbségén fog ez múlni. Hiába jár 20% adójóváírás mindegyik típusnál, ha más tényezők terén ezer és ezer eltérés van.
Mik azok a területek, amikben eltérnek a nyugdíjcélú megtakarítások?
- hozamkilátások
- lejárati összeg
- biztonság
- költségek
- átláthatóság, transzparencia
- időigényesség, hozzáértés szükségessége
Vagyis mindenképp arra bátorítunk, hogy indíts valamilyen nyugdíjcélú megtakarítást még az idén, de azt is hozzátesszük, hogy a döntésednek súlya van, mert nem mindegy, mit választasz a piac több mint 160 ajánlata közül.
Forrás: a hirzona24.hu cikke
Forrás alapja: nyugdijbiztositas.com
Kép: Nextlevel