2015 04 16 132147
Forrás: DiscoveryNews | 2015. 04. 16. 13:00:00, kép: Illusztráció – kelet-afrikai csimpánz Ugandában (Fotó: AFP)

Szenegál egyik szavannás területén kutatók megfigyeltek egy csimpánzcsoportot, amely faágakból dárdákat készít, és levadássza velük zsákmányát.
A Királyi Társaság Open Science folyóiratában leírt technika talán az emberek és csimpánzok közös ősétől ered, azt sugallván, hogy a legkorábbi emberek hasonló módon vadászhattak.

A megfigyelések szerint a csimpánzok időt szakítottak a leghalálosabb, leghatékonyabb dárdák előállítására. „Az eszközöket élő faágakból készítik, lehántják róluk az oldalágakat és leveleket, valamint vékony végét – mondja Jill Pruezt, a vizsgálat vezetője. „Néhány egyed tovább nyesi az eszköz csúcsát fogával – tette hozzá. – A fegyverek átlagos hossza 75 centiméter.”

Pruetz és csapata Szenegál délkeleti részén, a Fongoli régióban figyelte meg a főemlősöket, amint eme módon dárdákat készítenek. A fegyverekkel mancsukban megközelítik a fülesmakikat avagy galágókat (apró termetű, nagy szemű főemlősök), és halálra döfik őket. Az éjszakai életmódra berendezkedett fülesmakik nappal idejük nagy részét faüregekben szunnyadozva töltik, ennélfogva könnyű prédái a felfegyverzett csimpánzoknak.

A kutatók megjegyezték, hogy a kifejlett nőstények gyakrabban állítanak elő és használnak lándzsát, mint a hímek. Eme utóbbiak inkább testméretükre és erejükre támaszkodnak vadászatkor. Mivel a nőstényeket majdnem mindig akadályozzák a hátukra vagy hasukra kapaszkodó utódok, ennélfogva a fegyveres vadászat nekik sokkal hatékonyabb, mint az üldözéses.

A kutatók azt gyanítják, hogy egy nőstény főemlős találhatta fel a világ első dárdáját is.
„Számos főemlősfajnál a nőstények az innovátorok és a gyakoribb eszközhasználók, ennélfogva elképzelhetőnek tartom, hogy egy nőstény találta fel ezt a technikát” – mondja Pruetz.

A Fongoliban a domináns hímek támogatják a nőstényeket és a fiatalabb hímeket azzal, hogy megengedik nekik az elejtett zsákmány megtartását. Ez a kutatók szerint igen ritka, mivel a legtöbb csimpánzcsoportban a nagy testű hímek ellopják a zsákmányt az alárendeltektől.

A fongoli csimpánzok az egyetlen ismert főemlősök, amelyek szisztematikusan nagy testű zsákmányokra vadásznak fegyverekkel, így maga a régió is nagyon érdekes a kutatóknak. Szavannás terület, több mint hét hónapig tartó száraz évszakkal. A korai emberek hasonló környezeti feltételekkel nézhettek szembe, emiatt erőteljesebben támaszkodhattak a húsfogyasztásra és a hatékony vadászati módszerekre. Pruetz úgy véli, elképzelhető, hogy néhány korai ember is galágókat evett, amellett, hogy nagyobb testű zsákmányokat próbált levadászni vagy tetemüket fellelni.

2015 04 16 132133

 Egy Homo erectus ősember arcrekonstrukciója a szegedi Móra Ferenc Múzeumban 2013. április 30-án. (MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely )

Travis Pickering a Wisconsin-Madison Egyetem antropológusa részletesen tanulmányozza az emberi családfa korai tagjait, úgymint az Australopithecus robustust és a Homo erectust. Úgy hiszi, vadászat szempontjából az egyszerű fadárdák kiegyenlíthették az erőviszonyokat bizonyos nőstény főemlősök és fiatalabb, kisebb hímek esetén.

„A gerinces zsákmány nehezebben elérhető a fongoli csimpánzoknak, mint más, erdősebb helyszíneken, ezért ezek az állatok leleményessé váltak, és előálltak egy olyan módszerrel – jelen esetben fegyverrel – , ami nagyobb vadászati sikert biztosít nekik” – magyarázza, hozzátéve, hogy a megtámadott fülesmakik harapnak, így a dárda biztonságos távolságot hoz létre vadász és a kinézett zsákmány foga között.

Míg az emberi vadászatnak hasonlóan egyszerű kezdetei lehettek – ami felöleli a kisebb zsákmányfajok ledöfését -, Pickering úgy véli, a korai embereknél az erősebb nem mindezt teljesen más szintre emelte, amikor megkezdte a koordinált csoportokban való vadászatot. „A nagy testű állatok csoportos vadászata előnyös, hiszen több szemmel éberebbek a vadászok, emellett ha egyikük bajba kerül, azonnal védelmére kelhet egy másik” – magyarázza.

Hozzátette, nem szabad elmenni ama tény mellett sem, hogy a legtöbb hím nagyobb és erősebb a nőstények többségénél, egy dárda elhajítása, vagy beledöfése egy nagy, vastag bőrű antilopba vagy zebrába jóval több erőt követel meg, mint egy galágó megölése.