Daniel Craig egy amerikai tévéműsorban megerősítette: ő játssza a 007-es ügynököt a Bond-sorozat legújabb, 25. darabjában – írta a The Hollywood Reporter.
A kedd éjszakai Late Show-ban Stephen Colbert műsorvezető kérdésére a filmsztár hivatalosan is bejelentette visszatérését.
Craiget korábban is hírbe hozták a készülő produkcióval kapcsolatban, de személyesen sosem erősítette meg az értesüléseket a keddi adásig. Hozzátette, hogy ez lesz az utolsó alkalom, hogy a legendás titkosügynököt alakítja.
„Látványos búcsút szeretnék, alig várom már”
– mondta Colbertnek.
Kedd délelőtt egy bostoni rádiónak még arról beszélt, hogy „nincs végső döntés”. A Late Show-ban aztán bocsánatot kért mindazoktól, akiknek aznap interjút adott, de a döntést Colbert show-jában akarta bejelenteni.
A 49 éves angol színész a 2006-ban bemutatott Casino Royalban alakította először Bondot, azóta a széria három darabjában (A Quantum csendje, 007 – Skyfall, 007 Spectre: A Fantom visszatér) szerepelt.
Röviden a James Bond-filmekről:
James Bond, más néven a 007-es ügynök egy kitalált brit kém, akinek a figuráját Ian Fleming író alkotta meg 1953-ban. Hőse nevét James Bondphiladelphiai ornitológustól kölcsönözte. Fleming számos regényt és novellát írt hőse kalandjairól. 1964-es halálát követően más írók, mint Kingsley Amis (álneve „Robert Markham”), John Pearson, John Gardner, Raymond Benson és Charlie Higson folytatták a sorozatot. Ezenkívül Christopher Wood írt két forgatókönyvváltozatot, és néhány nem hivatalos feldolgozás is született.
Bár eredetileg a regények által vált híressé, James Bondot a legtöbben az EON Productions filmsorozatából ismerik.
Bond feladata leginkább nagy hatalmú, kiterjedt bűnözői szindikátusok és azok vezetőinek likvidálása, akik világuralomra törnek, vagy a világot jelentősen befolyásoló sötét üzelmekbe kezdenek, illetve olyan dúsgazdag mágnásoké, akik az anyagi helyzetükből fakadó hatalommal visszaélve szintén globális monopóliumra törnek saját érdekeltségükben, gyilkosságoktól és egyéb bűncselekményektől sem visszariadva. Az agresszoroknak mindig van kapcsolatuk az alvilággal és/vagy ellenséges titkosszolgálatokkal, így Bond képességeire van szükség a problémák megszüntetéséhez, főleg mivel legtöbbször „diszkréten” kell azokat megoldani. Jellemző még a történetekre, hogy Bond útja legtöbbször különböző nagyvilági luxusmiliőbe is elvezet, mivel rendszerint a kulcsemberek is ezekben a körökben forgolódnak, de Bond abszolút otthonosan mozog bennük, visszatérő példa erre a pezsgők, borok, konyakok évjárat szerinti ismerete (és élvezete). Ennek oka, hogy Fleming maga is kedvelte a luxust és a kulináris élvezeteket, ezért ezekkel a tulajdonságokkal felruházta hősét is.
Az EON Productions 24 filmet gyártott vele, valamint készült két függetlenül forgatott film, továbbá egy tévéfilm is Fleming első regénye alapján. Sokan csak az előbbi 24 filmet tekintik „hivatalosnak”. 1974-ig Albert R. Broccoli és Harry Saltzman készítették ezek legtöbbjét, amikor is Broccoli lett az egyedüli producer. Broccoli halálát követően 1995 után a lánya, Barbara Broccoli és mostohafia, Michael G. Wilson folytatták a filmek készítését. Wilson amúgy több Bond-film kisebb szerepeit is eljátszotta.
1962-től kezdve eddig összesen hat színész alakította Bondot a hivatalos sorozatban, származásukat tekintve javarészt britek. A kivételek: George Lazenby (ausztrál) és Pierce Brosnan (ír).
Kronológiai sorrendben:
Bár az idők során amerikai színészek is szóba kerültek Bond szerepére, egyiküknek sem sikerült eljátszania, így mostanra „hagyománnyá” vált, hogy Bondot csak a brit korona országaiból származó színész játszhatja el.
A filmek jellegzetes nyitánya az ellenség pisztolycsövének perspektívája (Gun Barrel): feltűnik egy fehér kör, ami egy Bondot célba vevő, huzagolt fegyvercső, de ő hirtelen szembefordul, lő és a képet elárasztja a lefolyó vér. Ezután egy mozgalmas előzmény következik, majd a főcím a külön a filmhez írt főcímdallal (erről lásd még lentebb), amiben lenge öltözetű nők, fegyverek, és más, az adott film témájába vágó motívumok színes összeállítása sorjázik. Ezeket Maurice Binder látványtervező találta ki, amik idővel szintén a sorozat védjegyeivé váltak. (Daniel Craig első három filmjénél az „újítás jegyében” máshova került a pisztolycsöves motívum, ettől eltekintve az előzmény és a főcím maradt. Előzmény csak a legelső Bond-filmből, a Dr. No-ból hiányzik, ahogy a saját főcímdal is.)
Forrás: MTI, wikipedia
Képek: eloben.hu, Chrisa Hickey, Jay Godwin, Molendijk, Bart / Anefo, Allan warren, , Stuart Crawford
Videó: youtube